Независимо дали признанието е за исторически или природни забележителности, критериите за включване в списъка са много строги и в момента, в който някой обект бъде включен, туристите от цял свят се втурват да го видят с очите си, пише туристическият портал NasamNatam.com.
Някои държави имат повече обекти от други и не е твърде изненадващо, че начело на списъка с 60 е Италия - съкровищница с бижута от различни епохи. Вижте кои са и другите държави с най-много обекти на ЮНЕСКО на територията си.
Цял живот няма да ви стигне да обиколите само обектите на ЮНЕСКО в Италия, но ако искате да започнете с най-внушителните, отправете се към Рим. Целият исторически център на града се брои като един обект заедно с Ватикана. Можете да продължите към Милано, за да посетите църквата "Санта Мария деле Грацие", където се пази "Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи. Историческият център на Флоренция, Венеция, Пиза, Сиена, Неапол, Равена, Пиенца, Верона, Генуа, Палермо и много други също. 54 от обектите са културни, а 6 са природни.
С огромната си територия и процъфтяващите цивилизации, живели по земите му, Китай е на второ място с 59 обекта на ЮНЕСКО. Първите включени през 1979 г. са планината Тайшан, Забраненият град в Пекин, Великата китайска стена, Мавзолеят на Цин Шъхуан (първият император на Китай), Пещерите Могао. По-късно към тях се присъединяват още древни забележителности и немалко национални паркове.
Малки градчета като Аахен, Регенсбург и Бамберг са сред обектите на ЮНЕСКО в Германия, наред с Кьолнската катедрала, Музейният остров в Берлин и долината на Рейн. Германия обръща внимание на индустриалното си минало, като през годините под закрилата на ЮНЕСКО минават няколко бивши обекта на тежката промишленост.
Като се започне от световноизвестните забележителности като Версайския дворец, двореца Фонтенбло, бреговете на Сена и историческия център на Лион, и се стигне до по-малко прочути места като остров Мон Сен Мишел и средновековния град Каркасон, Франция е в челната петица на държавите с най-много обекти на ЮНЕСКО. В списъка са няколко винени региона като Бордо, долината на Лоара, Шампан и Бургундия.
Едни от първите забележителности, които стават част от списъка на световното наследство на ЮНЕСКО в Испания, са Алхамбра, катедралата на Кордоба, катедралата в Бургос, манастирският и кралски комплекс Ескориал край Мадрид, както и три сгради на Гауди в Барселона - парк Гюел, Палау Гюел и Каса Мила. По-късно към тях се присъединяват Сантяго де Компостела, Сеговия, Толедо, Саламанка, Севиля, остров Ибиса и много други.
Накрая споменаваме и България, от която е най-лесно да започнете обикалянето на обектите на ЮНЕСКО. На територията й има 9 - Боянската църква, Мадарският конник, Казанлъшката гробница, Ивановските скални манастири, Рилският манастир, Старият град на Несебър, резерватът Сребърна, Национален парк Пирин и Свещарската гробница.