58 процента от пътуващите искат да излязат "от зоната си на комфорт" през следващата година, според проучване проведено сред повече от 24 000 души. Туристите ще отдават предпочитание на далечни и приключенски пътувания, като 40 процента от анкетираните са изразили желание за "пълен културен шок", съобщава Euronews.
Почти половината - 47 процента, от пътуващите ще търсят дестинация с напълно различни културни преживявания и езици от тези в родната им страна, докато 24 процента искат да посетят по-малко известни градове извън утъпканите пътища.
Проучването, в което са участвали хора от повече от 32 държави, е добра новина за индустрията. Въпреки глобалната несигурност, тя ще бъде подсилена от пътуващите, които търсят бягство, което да ги изведе от собствената им реалност, коментират експерти.
Какви са новите тенденции в пътуванията през 2023 г.?
68 процента от пътуващите се чувстват по-оптимистично настроени за пътуванията си през следващата година в сравнение с миналата година, разкрива проучването.
57 процента от пътуващите искат да пътуват "извън мрежата" - макар че, може би, е противоречиво, че за 54 процента от хората WIFI покритието е "задължително". Една трета от пътуващите искат да се върнат към основите, но други ще избягат от съвременния живот, като се върнат назад във времето.
Мнозина са онези, които страдат по доброто старо време, 84 процента от тях търсят "носталгично" пътуване.
Все по-популярни стават местата за настаняване, посветени на епохата - помислете за дискотеки от 70-те години или кич от 90-те, както и старите любими места.
"Ще се увеличи броят на дестинациите, които са били популярни през 80-те и 90-те години на миналия век, като например Будва в Черна гора или Болцано в Италия, популярен със своите ретро коледни базари", прогнозира Booking.com
41 процента от анкетираните казват, че са привлечени от пътувания с цел медитация и осъзнатост, а трима от всеки петима се надяват да намерят покой и уединение.
Пътуванията по работа ще бъдат отново на дневен ред през следващата година. 40 процента от работещите в Обединеното кралство например искат техните работодатели да използват спестените пари от преминаването към дистанционна/хибридна работа, за да плащат за служебни пътувания.
Как кризата с разходите за живот ще се отрази на пътуванията през 2023 г.?
Въпреки че пътуването е приоритет за много хора, задълбочаващата се криза променя предпочитанията им за почивка.
Половината от пътуващите ще се стремят да спестят пари, като обмислят дестинации извън сезона или по-дълги маршрути по време на пътуването, докато повече от половината - 53 процента, ще планират пътуването си по-отрано с надеждата да си осигурят по-добра оферта. Но кризата не е за всички, разбира се - 38 процента признават, че планират да бъдат по-разточителни в харченето по време на почивка, за да компенсират липсата на пътувания през последните няколко години.