Туристически сдружения призовават служебния министър на туризма Евтим Милошев да извърши проверка на дейността на министерството по време на кабинета "Денков", а ако прецени - и преди това.
Призивът е "с оглед на всичко, случващо се през последните месеци и съмненията ни, че държавни средства са изразходвани, ако не неправомерно, то поне нецелесъобразно". Това става известно от отворено писмо на Националния борд по туризъм, Българската туристическа камара, Българската асоциация за туризъм, Обединение "Бъдеще за туризма", Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията до министър Милошев, получено днес в БТА.
Сдруженията апелират да се направи ревизия, която да установи: как са изразходвани средствата за реклама на българския туризъм и за реклама на Черноморските общини, какви и как са сключвани договори с фирми и физически лица, как са изразходвани средствата за организиране на събития, какви средства са предоставяни на браншови организации и кои са те, какви са били изразходваните средства за командировки, пътувания, хотели и какъв е бил обемът на делегациите, какви средства са похарчени за подаръци и рекламни материали, както и какви са раздаваните бонуси на служители и "най-вече на политическия кабинет".
Считаме, че подобна проверка е задължителна, за да се изясни доколко парите на българския данъкоплатец са изразходвани правилно, целесъобразно и законно, пишат сдруженията в писмото си. Според тях "широко прокламираната "Черноморска програма" по същество е директно субсидиране на тесен кръг от частни интереси с пари от държавния бюджет, а общините се използват като "пощенска кутия", за да ги преразпределят към фирми, свързани с крайните получатели". Затова от сдруженията настояват документацията по тази програма да бъде проверена от Агенцията по обществени поръчки, Агенцията за държавна финансова инспекция и Сметната палата.
Организациите апелират също министър Евтим Милошев да не подписва подготвените от предишното ръководство на министерството нови процедури, преди да проведе обществено обсъждане с бранша за определяне на критериите и целите, които ще допринесат за повишаване на конкурентоспособността на българския туристически продукт.
В писмото си организациите изразяват увереност, че служебното ръководство на Министерството на туризма ще се отнесе отговорно към техния призив и се надяват, че ще успее да помогне за спокоен и успешен летен сезон.