Отзиви »
Мадагаскар »
Андасибе »
Вакона Форест Лодж
Национален Парк Перине (Perinet)
Септември 2011 Автор: SafariFan
Национален Парк Перине (Perinet) се намира на 150 километра източно от столицата на Мадагаскар Антананариво и е най-посещавания мадагаскарски парк. Една от причините несъмнено е че паркът предлага изключителната възможност за наблюдение на най-големия мадагаскарски лемур, индрито, в неговата естествена среда. Най-доброто време за наблюдение на животните в парка е сутринта така че веднага след закуска потеглихме към парка. На входа на парка докато чакахме гида да плати входната такса се натъкнахме на един от най-малките видове хамелеони, наречен големонос хамелеон заради добре оформения му нос изпъкващ на фона на малките му размери. Не след дълго започна и екскурзията ни в самия парк. Първият лемур "изпречил се" на пътя ни бе кавявото маки. Скоро след това вниманието ни бе привлечено от синя птица в короните на дърветата. Оказа, че това е вид ендемична за Мадагаскар кукувица: синя мадагаскарска кукувица. А къде ли бе индрито ? Интересът ни скоро бе удовлетворен: в гората се чуха характерните за индрито звуци, с които той маркира територията си в защита от други индри-семейства. Индрито живее обикновено в група от 2 до 5 животни: моногамна двойка с малките. След срещата с индрито желанието ни бе да видим диадемения сифака. Обаче следващият лемур, който открихме, бе така наречения вълнист лемур носещ името си заради козината си, която е къса и вълниста. След това се състоя и срещата с диадемения сифака. А недалеч от него открихме и втора група индри. Индрито и диадеменият сифака се хранят с различни листа/части от дърветата така че обитаването на една и съща територия не представлява проблем за тях.
Следобядът ни бе свободен, а след смрачаване излязохме на двучасова разходка в околностите на парка. Усилията на гида ни се увенчаха скоро с успех, намирайки в храстите един от най-малките видове лемури: риж миши лемур. Мишите лемури са нощни животни, които живеят по дърветата, обикновено на височина 1-2 метра. Те се отличават с много малки размери, от 13 до 28 см. дължина и тегло от 60 до 500 гр., което ги прави най-дребните съвременни примати. Имат пухкава козина, дълга опашка, малки уши и големи, близкоразположени очи. Светлината на прожектора ни скоро прогони лемура и ние продължихме разходката си. Животните, които открихме през останалта част от ексурзията бяха главно хамелеони. В началото се натъкнахме отново на големоносия хамелеон, а към края - на млад екземпляр хамелеон на Парсон, който в зряла възраст представлява най-големият срещан хамелеон. В самия край открихме и типичния за Мадагаскар плоскоопашат/листоопашат гекон, чиято опашка е плоска и наподобява формата на листо. За съжаление при бързината в снимането опашката остана извън обектива.
На другия ден напуснахме влажната източна част на Мадагаскар с нейните дъждовни гори и се отправихме към горите и саваната на сухия Западен Мадагаскар, където дъждовете от Индийския океан достигат рядко заради планинската верига в централната част на страната.
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
|
Хотели
Добави отзивСПОДЕЛИ ОТЗИВ, СНИМКА
НОВИНИ
-
Снежният Кашмир отново посреща туристи вчера | (0) (1)
-
Испания ще е затворена за туристи поне до края на лятото вчера | (2) (1)
-
Тайланд ще изкушава туристи с ястия и козметика от марихуана 21.01 | (3) (2)
-
Франция отлага отварянето на ски курортите си 21.01 | (0) (1)
-
Шри Ланка отваря границите, но с множество изисквания 20.01 | (0) (1)
- Виж всички новини »