Неслучайно Амбарица намери място при тазгодишните номинации за "Хижа на годината" в цели три категории! А именно: "Най-добра хижа без автомобилен/ лифт достъп", "Най-чиста хижа" и "Хижа с най-устойчиви еко практики". С това далеч не се изчерпват всички разкошни изненади на Амбарица.

Снимка: Цветана Игнатова

За хижата

Амбарица се намира в Троянския Балкан, дял Средна Стара планина. До нея няма път, което я прави достъпна само за готовите да походят повечко и така я предпазва от градския глъч и тълпи и запазва за истинските ценители на планината. Надморската ѝ височина е 1503 м, но нека това не ви заблуждава - преходът към Амбарица не бива да бъде подценяван.

Снимка: Цветана Игнатова

Старата постройка на хижата е открита през 1936 г., а новата - 1959 г., която днес посреща туристи целогодишно. Общият капацитет на Амбарица е 58 души, като има стаи за 4, 8 или 12, като санитарните възли са общи и вътрешни. Водата се топли на дърва, затова не очаквайте горещи душове. Когато я посетихме през лятото, ни настаниха в стая за 12, но противно на всички очаквания стаята беше изключително удобна и просторна. В единия край беше отседнала друга група, а съвсем в дъното на помещението с Г-образна форма, бяхме отделени само ние на закътани 5 легла, които ни дадоха известно уединение и доста пространство. Още с настаняването ни направи впечатление грижливо сгънатото и чисто спално бельо, което ни бяха оставили. Както с всяка друга хижа, от най-голямо значение е доброто стопанисване и небезисвестната стопанка на Амбарица, която се грижи за нея от 2013 г., заслужава поздравления. За нея казват, че е дала нов живот на Амбарица, като ѝ върна любовта на туристите от цяла България.

Боровинките

За Амбарица каквото и да кажем ще е малко. Хижата се намира в един от най-големите масиви на диви боровинки в Балкана и определено през лятото ще срещнете многобройни изкушения по планинските пътеки. Ние не можахме да устоим и многократно правихме почивки за похапване.

Снимка: Цветана Игнатова

В последните години Амбарица нашумя като домакин на емблематичния "Фестивал на боровинките". Това е Събитието на боровинките и боровинковците в България! През трите боровинкови дни и нощи можете да опънете палатката си безплатно пред хижата и да спите под звездното небе. Именно там прекарахме една от най-приятните и топли вечери в Балкана в съзерцание на ярките магически звезди.

Снимка: Цветана Игнатова

Извън фестивала също можете да се насладите на местния специалитет. Запазената марка на хижата са вкусните мекици с боровинково сладко и превъзходната боронада (боровинкова лимонада). Накратко, на Амбарица няма да останете нито гладни, нито жадни. Освен това, интернетът в хижата е доста приличен, така че е възможно да се възползвате от изнесен зелен офис.

Туристическите маршрути

От всичко казано дотук, за мен най-забележителната част е пътят до Амбарица. Популярният туристически маршрут от Предбалкана тръгва от село Черни Осъм (на 11 км от Троян), но ние избрахме да се качим от юг. Преходът започва от град Сопот, от където можете да се качите на двуместен лифт, а след това да поемете на едночасов поход по приятен черен път до х. Добрила.

Снимка: Цветана Игнатова

Ако предпочитате по-трудния начин, преходът от Сопот до Добрила ще ви отнеме 3 часа. От хижата поехме през боровата гора към х. Амбарица. Най-върховният момент е разходката по билото на Стара планина, където се открива зашеметяващата гледка към вр. Ботев и вр. Голям Купен. Ще се почувствате сякаш сте яхнали Балкана на конче. Усещането е неописуемо. След нощувката на х. Амбарица, дойде ред и на върховете Малка Амбарица и Голяма Амбарица.

Снимка: Цветана Игнатова

Според легендата Крали Марко е кръстосвал из тези земи и именно тук е бил вкамененият му хамбар, от където идва и името на едноименния връх Амбарица, 2170 м (понастоящем вр. Левски). Денивелацията от хижата до върха се равнява на 681 м, а разстоянието е 4.75 км. От вр. Левски започна стръмното ни спускане към х. Добрила и после продължихме по добре познатия път към Сопот.

Маршрутът е със средна трудност. Както при всеки друг преход в Балкана, бъдете предпазливи. Не липсват случаи на изгубили се в района туристи.

Снимка: Цветана Игнатова