Ястията се приготвят с обляните от слънцето билки и продукти от региона, зехтин от многобройните горички и морски дарове директно от Егейско море. Вината от местните лозя вече се радват на световна слава, а коктейлите се приготвят по нови рецепти, но с местни съставки.

Наред с класическите плажни градове като Бодрум и Алачати, две от най-красивите места по крайбрежието са малко известният крайморски град Айвалък и близкият остров Кунда (Алибей), които се намират на по-малко от 160 км северно от Измир, от другата страна на гръцкия остров Лесбос, пише CNN.

Снимка: iStock by Getty Images

Османска архитектура и гръцки църкви

Някогашен център на производството на зехтин по време на османската епоха, комините на старите фабрики в Айвалък все още могат да се видят, докато изследвате криволичещите калдъръмени улички, които водят покрай исторически църкви и стари каменни къщи с цветни капаци на прозорците. Архитектурата отразява историята на града, като гръцките и османските сгради са разположени една до друга. Сред забележителностите е джамията Çınarlı, бивша гръцка православна църква Ayios Yorgis, построена през 1790 г., с йонийски колони.

Мемориалният музей Taksiyarhis не е онова, което очаквате по дефиниция от един музей - това е гръцка православна църква, построена през 1844 г. Използвана като склад през 20 век и след това изоставена, тя е възстановена в предишния си блясък, с украсени мраморни колони и сводове със стенописи.

Снимка: iStock by Getty Images

Пазарът

Старите къщи на Айвалък предлагат привлекателно място за ателиета и занаятчийски работилници, така че пазаруването в центъра се върти предимно около ръчно изработени стоки, независимо дали са от дърво, керамика или текстил. В близост до мемориалния музей Taksiyarhis, в красиво реновирана историческа къща с големи сводести прозорци, се намира Moyy Atölye. Собственикът Йозлем Ерол работи с местни занаятчии, които произвеждат екологични дрехи от feretiko - традиционен ръчно тъкан конопен плат от черноморския регион на Турция.

В близост до крайбрежната улица, в реновирана неокласическа градска къща се намира пстудио Santimetre. Дизайнерката Туля Мадра, която е работила и в Ню Йорк, е известна с ръчно изработените г съдове за хранене в цветове от егейско синьо до меко розово, зелено и слънчево жълто.

Егейски кулинарни изкушения

Близо до морето и заобиколена от зелени маслинови горички и овощни градини, гастрономията на Айвалък е типично егейска, а ястията са съсредоточени върху пресни и местни съставки.

В реновирана стара къща с нежно сини прозорци Sofia Ayvalık предлага модерни егейски ястия, сред които пилаф с кориандър и артишок, пълнени сушени домати с вишни и супа от целина с градински чай и розмарин. Всичко това е придружено от местни вина, а масите са разположени на външната алея, както и на горния етаж с изглед към морето.

Снимка: iStock by Getty Images

Cleto's е един от най-популярните ресторанти в Айвалък, който се намира на самия бряг на морето, в преоборудвана фабрика за зехтин. Луксозният ресторант предлага класическа италианска храна - от карпачо от морски костур с лимонова майонеза до лингуин с мастило от калмари и скариди.

За истинско егейско изживяване в маслинова горичка, Karina Ayvalık си заслужава да изминете 10 минути с кола на юг до село Кючуккьой. Менюто е и тяхно признание за любов към пресните местни съставки от Егейско море - помислете за паста с морски дарове или калмари на скара, съчетани с внимателно подбрани вина от региона.

Зехтинът все още заема централно място в идентичността на района. Също в Кючуккьой, Kürşat Ayvalık - най-уважаваният производител на зехтин в региона - наскоро обнови своята мелница, като добави допълнителна сграда, в която се помещават музей, магазин и ресторант. Семейна фирма с корени в Крит, братята и сестрите Зейнеп и Али Кюршат продължават занаята на своите баба и дядо, като събират маслините на ръка, за да не наранят плодовете.

В техния ресторант Ayna - на 15 минути северозападно от Айвалък, на близкия остров Кунда - можете да опитате прости егейски ястия - от севиче от морски костур с каперси и портокалова кора до разточено тесто с местно сирене, риган и див мед.

Историята

Истанбулската фотографка и художничка Дениз Йълмаз Акман прекарва последните 20 лета в семейната си къща в Айвалък, заснемайки с обектива си местните жители и многобройните скрити кътчета на града. Историческите къщи на 13 Nisan Caddesi (улица 13 април) са едно от любимите ѝ места за снимки. "Мога да вдишам егейския въздух и да усетя историята, докато се разхождам по старите улици с историческите им къщи. Това е място, където мога да прекарам часовете си в историческо кафене или да разгледам антикварни магазини, но след това да опитам съвременни егейски вкусове в модерен ресторант и да пия коктейли в модерен бар.", казва тя и препоръчва на туристите да посетят концерт на класическа музика в Международната музикална академия в Айвалък; да опитат прочутите местни сокове от черна черница и кисело грозде в Camlı Kahve; да се насладят на мухалеби с мастика в Macaron Muhallebicisi, както и бисквити с мастика и сладолед в İmren Pastanesi. Дениз препоръчва и известния тост Ayvalık (с топено сирене, турски ферментирал колбас и кисели краставички) в кафене Şeytanın Kahvesi, както и пържената сепия и мезе в ресторант Hüsnü Babanın Yeri.

Живот на острова

Свързан с Айвалък чрез мост, Кунда е популярно лятно място за отдих на турците, които прекарват дните си в разглеждане на малкия остров пеша, а нощите - в ресторантите и баровете около претъпкания Hayat Caddesi край брега на морето. Някои от любимите заведения тук са модерният италиански ресторант L'arancia, чийто интериор е вдъхновен от сицилианския стил, и кафене Nona, което предлага страхотно капучино и лимонов чийзкейк. Вечер коктейл баровете като Orman и Çeşni се изпълват с млади хора, които отпиват коктейли, приготвени от най-добрите местни съставки като бъз и липа.

Прясно изпечено турско кафе се сервира в Taş Kahve, историческо кафене, а мирисът на пресен хляб и сладкиши се носи по улицата, където Cumhuriyet Fırını предлага печивата си от 90-те години на миналия век.

Снимка: iStock by Getty Images

Встрани от главната улица, Кунда е много по-спокойна и е вълнуващо да се изгубиш в прекрасните алеи на острова, за да откриеш нещо очарователно - като музея Cunda Taksiyarhis Rahmi M. Koç, който се намира в обновена гръцка православна църква и разполага с колекция от старинни автомобили, мотоциклети и играчки. Това е още една спасена постройка, която някога е била в окаяно състояние, но която, променена, сега е пълна с живот.

Къде да отседнете?

Най-уникалните ваканционни жилища под наем в Айвалък са създадени от двойката архитекти Ердоган Алтъндиш и Габриеле Керн-Алтъндиш, които управляват Manzara - колекция от дизайнерски къщи в Истанбул и Айвалък. Имотите тук се състоят от пет грижливо реставрирани каменни къщи с уединени градини, изглед към морето и модерен интериор, като същевременно са запазени съхранени исторически архитектурни детайли. Иначе, на брега на морето в града се намира хотел Villa Pietra, чийто ресторант е разположен над водата.

Küçükköy Otel, в едноименното село, разполага с красиви стаи с тухлени стени и спокоен малък басейн. А на тиха странична уличка в Кунда, в реновирана каменна къща, се намира Engin Reis. Един от най-красивите хотели на острова, с крайбрежна естетика, с бяло спално бельо и плетени мебели.

Снимка: iStock by Getty Images