Ако вече сте скитали из Еленския Балкан, вероятно сте зърнали или поне чули за местния първенец. Преходът до връх Чумерна е изключително очарователен и подходящ за всеки сезон. Затова балканджиите с радост го посещават многократно през годината. През лятото можете да берете боровинки и билки по склоновете, през есента да се насладите на есенните багри, през зимата да се спускате с шейни или ски по бялата покривка, а през пролетта да усетите аромата на събуждащата се природа и зелената шир.

Снимка: Цветана Игнатова

Връх Чумерна може да не е от най-високите или предизвикателни планински върхове в страната, но прелестта на природата и гледките, които се откриват си заслужават. Освен това, първенецът на Елено-Твърдишкия дял на Стара планина е идеален избор, ако искате да се насладите на необезпокоявана разходка и да избягате от масовия туризъм. За да е пълноценен престоя ви и да се запознаете с прелестта на Еленския Балкан, ви препоръчваме да покорите връх Чумерна.

Снимка: chumerna.hiji.eu

Малко повече за връх Чумерна

Както еленчани обичат с гордост да казват: "На изток по-високо от Чумерна няма!". Нека 1536-те метра не ви заблуждават - до Чумерна можете да направите страхотен и достатъчно предизвикателен преход. Хижата се намира на 35 км от град Елена и на 27 км от Твърдица. В ясно време от него на север можете да зърнете диплите на Предбалкана, язовир Йовковци, Елена и В. Търново, докато на юг погледът ви стига до Родопите и Странджа, а според еленчани понякога дори и до Босфора. Доста стратегическа локация за връх, нали? Неслучайно там има военна сграда за контрол на въздушното пространство.

Откъде произлиза името "Чумерна"

Ако разговаряте с местните баби и дядовци е възможно да чуете името Чумерна́ с ударение на "а́", докато днес по-често се произнася като Чумѐрна. Както старите хора добре знаят, времето на върха обича да се чумери, за което загатва и нетипичното му име. Затова моята баба на тръгване винаги ме предупреждаваше да взема със себе си няколко слоя дрехи, тъй като своенравният връх е с много променливо настроение. Действително дори в ясни и топли летни дни е възможно да срещнете забележителна температурна разлика между хижа Чумерна (1446 м) и върха (1536 м). Често горе на билото духа силен вятър и надвисват мрачни страховити облаци.

Снимка: chumerna.hiji.eu

Хижата

Както вече стана ясно, хижата е непосредствено в подножието на върха и на практика на билото на Стара планина. Домакините са гостоприемни, а сградата - чаровна и уютна. Разполага с 75 места в стаи с по 2, 3 или 4 легла, вътрешни санитарни възли и бани. На разположение е туристическа кухня и столова, работеща по заявка. Край хижата са обособени кътчета за отдих с пейки и маси и място за паркинг.

Снимка: chumerna.hiji.eu

През зимния сезон към хижата функционира ски-гардероб и можете да наемете квалифициран ски-учител, ски-водач, както и планински или вело-водач. Не едно дете от района е направило първите си стъпки в зимните спортове на изградената ски писта на Чумерна. Повече информация можете да откриете на сайта на хижата.

Туристическите маршрути до вр. Чумерна

Връх Чумерна можете да покорите по няколко различни маршрути според времето, с което разполагате и предизвикателството, което търсите. Най-лесно, идвайки от гр. Елена, е да шофирате в посока Твърдица, след което да кривнете по отбивката вляво за хижа Чумерна. Ако сте с достатъчно висока кола, бихте могли да шофирате чак до хижата, откъдето имате още 30 мин до върха.

Ако обаче търсите по-продължителна горска разходка, ви съветваме да оставите колата си долу по шосейния път. Известно време след отбивката пътят ще се раздели на 2 - вдясно за Шешкинград (изоставено миньорско селище) и вляво за Чумерна. Веднага след този разклон, сами ще забележите, че асфалтът става труднопроходим и е крайно време да оставите автомобила си край пътя, където обикновено може да срещнете и други паркирали коли през уикенда. Оттам към хижата ще стигнете неусетно за 30-40 минути по маркираните пътеки или по асфалтирания път или като сечете през красивата букова гора. От хижата табелите и зайчета-маркировки ще ви упътят към панорамните гледки на връх Чумерна.

Снимка: chumerna.hiji.eu

Ако сте любители на дългите преходи и искате да се поизпотите, ви препоръчваме да се качите от село Мийковци. Пешеходният маршрут започва от табелата на с. Мийковци, на 13 км югоизточно от гр. Елена и отнема около 4 часа. Първоначално се движи по макадамов път покрай живописната река Борощица. Маршрутът е чудесен избор за лятото, тъй като по пътя има изградени кътчета за отдих, барбекю и пикник. След 1 час и половина по макадамовия път ще стигнете до поляна с изградена ловна вишка и хранилна за животни. Оттам пътеката преминава в гората и става по-стръмна. Маркировката е бяло-червено-бяло.

Близки туристически обекти включват х. Предела (Прохода на Републиката) - 9.30 ч., засл. Бутора - 6.00 ч., засл. Караиваново хорище - 4.00 ч., х. Буковец - 1.30ч./10 км, м. Агликина поляна - 6.30 ч., прох. Вратник - 6:45 ч.

Хижа Чумерна е пункт на европейския туристически маршрут Е3, започващ от Атлантическия океан и завършващ при нос Емине.

Снимка: chumerna.hiji.eu