Неапол заслужено е един от най-предпочитаните градове по цялото Средиземноморие. Хилядолетната му история и богата култура, крайбрежната ивица на Амалфи, активният вулкан Везувий и руините на древния Помпей превръщат Неапол в изключително комплексна и колоритна дестинация.

Какво да не пропускаме в Неапол?

През вековете Неапол, или Наполи на италиански, се е предавал от империя на империя и от цивилизация на цивилизация. Гърците, римляните, норманите, бурбоните, французите и испанците са оставили отпечатъка си по тези земи. Основите на града полагат гърците през 5 в. пр. Хр. в чест на Бога на слънцето Аполон, откъдето и произлиза прозвището му - град на слънцето. Въпреки че Неапол е третият по големина град в Италия, след редица злочести събития през историята си като изригването на Везувий, холерата, окупацията от нацистите и голямата депресия безработицата и икономическата ситуация в района не е блестяща и оттам произлиза по-високата престъпност.

Снимка: iStock by Getty Images

За сметка на това, днес туризмът в Неапол процъфтява и животът в града кипи с пълна пара. Дестинацията е бюджетна и с достъпни полети и се обособява като любим избор на българите. Градът се радва на особено голяма популярност след филма "Яж, Моли се и обичай", в който Джулия Робъртс се шляе из тесните улички на стария град, докато малко неаполитанче най-безцеремонно ѝ показва среден пръст. Тази сцена се запечата в съзнанието ми и завинаги ще ме забавлява, първо, защото не може да опише по-добре противоречивата атмосфера на града. И второ, защото, колкото и да не е за вярване, получихме сходна реакция, като поздравихме малчуган, докато обикаляхме клаустрофобичните улички. A старите улици са толкова тесни, че от прозореца до леглото ми виждах какво вечеряха съседите ни отсреща и до голяма степен се чувствах като част от вечерята.

Снимка: iStock by Getty Images

Ако разполагате с ограничено време в Неапол, ви предлагаме да се включите в някоя от платените исторически обиколки с гид като La Vita Napoletana. Най-лесният начин да опознаете града е пеша. Неапол е достатъчно компактен. Препоръчваме ви старинните забележителности като подземните руини на Sotterranea и San Gennaro Catacombs, архитектурния шедьовър от испанското нашествие - замъкът Castel Nuovo и най-стария замък в града Castel dell"Ovo (в превод Замък на яйцето). Според легендата древноримският поет Вергилий заровил яйце с основите на сградата и нарекъл, че докато то е здраво, нищо не може да разруши постройката. Явно яйцето си е свършило работата, тъй като замъкът е непокътнат.

Снимка: iStock by Getty Images

Не пропускайте да се разходите по крайбрежието, из тесните улички на стария град и централния площад Piazza del Plebiscito. Градът на слънцето е също град на изкуството. Най-изявеният стил в селището е бароковият, но ако сте любители на модерното изкуство, можете да се насладите на невероятни съвременни изложби в Museo d"Arte Contemporanea. И не на последно място е неаполитанската пица! Непременно опитайте някоя от историческите пицарии като Glorizia от 1916 или най-старата пицария в света Capasso, основана през 1841 г. Бъдете готови да почакате за маса.

Съвет: бъдете нащрек за джебчии особено по претъпканите улици, опашки и обществен транспорт.

Помпей

Трагичната история на Помпей е повече от разтърсваща. На много малко места по света можете да разгледате подобно древно наследство на 2000 години. Археолозите откриват изключителни находки под дълбоко заровения в тонове вулканична пепел град. Някога Помпей бил важен икономичен център и предпочитано място от римските аристократи. За времето си градът бил с внушителни размери - наброявал над 20 000 души и бил ограден с 3-километрова каменна стена.

Снимка: iStock by Getty Images

Преди два века жителите на кипящия от живот град не познавали вулкана като природно явление и нямали име за него. Според записите те описват изригването на Везувий като много ярко слънце, след което настъпил пълен мрак и небето станало черно от облаците дим и пепел. Любопитното е, че освен от летящата пемза жителите са загинали най-вече от задушаване от серните изпарения и пепелта. Други стават жертва на свръхвисоките температури. Жестокостта на природата заличава Помпей и много от жителите остават погребани завинаги в домовете си, чиито вкаменени тела в бягаща или молеща се поза могат да се видят и днес.

Снимка: iStock by Getty Images

"Мъртвият град", както го наричат, бил открит едва през 16 век по повод строежа на тунел. Въпреки че от разходката из древните улици на града могат тръпки да ви побият, Помпей е един от най-внушителните обекти, чрез който можете да усетите неописуемо силна връзка с миналото. Около половината постройки са възстановени, което включва и гигантския амфитеатър. По време на разкопките са изровени ценни домашни пособия.

Снимка: iStock by Getty Images

Как да стигнете? Помпей се намира на едва 22 км от Неапол и е идеален, дори задължителен, за еднодневна екскурзия. Най-достъпният начин е да пътувате с влак, който отнема около 40 минути. 35 влака се движат всеки ден от Неапол и Помпей и въпреки това, когато посетихме, беше претъпкано.

Везувий

Съчетайте Помпей с величествения Везувий. От гарата в Помпей тръгват минибусчета до вулкана, които ще ви разтърсят(съвсем буквално), но изживяването си заслужава.

Снимка: iStock by Getty Images

Любопитно е, че преди най-историческото вулканично изригване не е съществувала дума за вулкан. Етимологичният ѝ произход идва от името на римския бог на огъня Вулкан. Изключителното на Везувий е, че е единственият активен вулкан в континенталната част на Европа и поради гъстотата на населението в подножието му, се смята и за един от най-опасните в света. Ако изригне, щетите ще бъдат по-катастрофални отпреди 2 хиляди години, тъй като днес жителите в района наброяват 3 милиона души.

Снимка: iStock by Getty Images

Самият вулкан има два кратера и се издига до 1300 м надморска височина, като основният кратер е с диаметър от 3 км. Националният парк на Везувий включва 9 пътеки и е доста лек терен за изкачване. Най-популярният маршрут по пътека номер 5 отнема общо 3 часа.

Крайбрежието на Амалфи

Амалфийското крайбрежие едва ли има нужда от реклама. Намира се на 50 км от Неапол и до него няма директен обществен транспорт. Опциите от Неапол са да хванете влак до Соренто, където да смените с автобус за Амалфи, да отидете на организирана екскурзия (което е по-скъпия вариант) или да си наемете моторче. Не ви препоръчваме да шофирате с автомобил по тесния крайбрежен път, където две превозни средства едва се разминават.

Снимка: iStock by Getty Images

Отделихме един цял ден на Амалфийското крайбрежие и избрахме да опознаем и плажуваме на приказния Позитано. Смятан за един от най-красивите градове на Европа, Позитано е перлата на крайбрежието. Луксозните вили, лимоновите дръвчета, величествените скали са истинска феерия на изяществото. Като се разхождахме из хълмистия град, имахме усещането, че ако хаосът е завладял Неапол, съвършенството се е настанило в Позитано. Всеки детайл е изпипан до най-малката подробност като идентичните номера на домове. На всяка крачка можете да спрете и да се захласнете по прелестта на цветния пейзаж.

Снимка: iStock by Getty Images

Чарът на централния каменист плаж Спиаджа Гранде е църквата Санта Мария де ла Асунсион, която е отворена за посещение. Друга находка беше гигантския октопод, с който се запознахме на брега през юни, когато беше изненадващо топло. Най-препоръчителните месеци са май-юни и септември-октомври, ако искате да избегнете жаркото слънце през лятото.

Страхотна идея за феноменални гледки е да извървите Пътя на боговете (il Sentiero degli dei). Планинската пътека е с дължина 7 км и се движи по самото крайбрежие на Амалфи, като открива гледка отвисоко към малките крайморски селца и градчета. Ще минете през най-разнообразни терени и маслинови гори. Най-популярният маршрут започва от Бомерано или за по-накратко от Праяно и завършва в Ночел (квартал на Позитано).

Скритото съкровище - остров Прочида

Ако искате да избягате от тълпите на съседните острови Капри и Иския, остров Прочида е вашето място. Това малко цветно бижу пази автентичната си атмосфера без претенциозност, лукс и лъскави хотели. Намира се едва на 40 минути с ферибот от Неапол и цените на билетите варират между 12 и 20 евро в зависимост от курса и кораба.

Снимка: iStock by Getty Images

Любимото ни на Прочида бяха разноцветните къщички и рибарското пристанище Марина ди Коричела. Разходката из калдъръмените улички на острова е достатъчно романтична и често дори усамотена. Избрахме да се качим на най-високата му точка, където се намира средновековната крепост Terra Murata. Както вероятно подозирате, панорамната гледка е ненадмината. Сцени от една дузина филми като "Клеопатра", "Талантливият мистър Рипли", "Франческа и Нунциата" са снимани на остров Прочида и има защо.

Снимка: iStock by Getty Images