Редовните пасажери знаят колко важна е превенцията при по-дългите полети. В настоящия материал ще ви дадем няколко изпитани съвета за безопасно и удобно летене.

Снимка: iStock by Getty Images

Най-продължителният пътнически полет за 2022 година е на авиокомпанията Сингапур Еърлайнс. Еърбъсът с модел А350-900 ULR (ултра дълги разстояния) прелита 15 349 км за впечатляващите 18 часа и 15 минути от емблематичното международно летище в Ню Йорк Джон Ф. Кенеди до Сингапур. Други авиокомпании, по чиито маршрути можете да прекарате над 16 часа във въздуха са дубайския национален авиопревозвач Емирейтс, Катар Еъруейс, австралийските Qantas, Еър Нова Зеландия и американските Юнайтед.

Не забравяйте да се движите

Снимка: iStock by Getty Images

Движение, движение и пак движение. При отсъствието на турбуленция не забравяйте да се движите. Както се досещате, 10 часа и повече в една поза не би довела до нищо добро. Затова раздвижването на долните крайници е от изключително значение за добро кръвообращение, превенцията на изтръпналост, болки и образуване на тромби. Ако имате тази възможност, променяйте често позата си и разтягайте мускулите си. Хубавото на ултра дългите полети е, че кабините обикновено са по-широки и дори в икономическа класа бихте имали удобството да се разходите до кухнята или поговорите край изходите с персонала или пътниците.

Добрата хидратация

Снимка: iStock by Getty Images

Ако трябва да запомните едно правило при летене, то нека бъде да се хидратирате редовно. Много хора подценяват факта, че сухият въздух в самолета дехидратира допълнително и по време на полет е препоръчително да приемате дори повече вода отколкото на земята. Обърнете внимание, че кафето и алкохолът също обезводняват. Приемът на вода е изключително важен за продължителните полети, когато прилошаването и припадъците поради слаба хидратация не са рядкост.

Носете си собствена храна

Снимка: iStock by Getty Images

Приготвянето на домашна храна препоръчваме силно на хора със специфични хранителни режими като диабетичен, вегетариански и безглутенов. Подобни диетични изисквания могат да затруднят екипажа, ако не сте ги отбелязали изрично предварително. Повечето високобюджетни авиопревозвачи предлагат опцията да изберете специално диетично ястие към резервацията си. Освен това, обслужването на многочасовите полети често може да бъде незадоволително. Самолетната храна е богата на консерванти и сол и честата ѝ употреба не е препоръчителна, а също е твърде възможно да ви дойде до гуша от нея за 18 часа.

Не пътувайте с настинка

Снимка: iStock by Getty Images

Избягвайте летенето, когато сте болни. Дългите полети са изтощителни и ако вече не се чувствате добре, има сериозни рискове за здравето ви. Ако например летите с възпаление на горните дихателните пътища, запушен нос, рискувате да не успеете да изравните налягането при промяната му - излитане и най-вече кацане. Симптомите на баротравма (увреждане причинено от увеличаване на налягането на въздуха) са: остра болка, отслабнал слух, усещане за запушено ухо, замайване. Прозяването, пиенето на вода и дъвчене на дъвка помагат за изравняване на налягането. Ако тези методи са неуспешни, опитайте метода на Валсалва: захващате носа си с два пръста, вдишвате през устата и опитвате да изтласкате въздуха навън през носа, докато е запушен. Но внимавайте да не травмирате ушите си с оказване на твърде голям натиск, като бъдете нежни. Баротравмата е едно от най-честите усложнения при летене, чието възстановяване също така може да бъде доста продължително.

Осигурете си поне 24 часа между гмуркане и летене

Снимка: iStock by Getty Images

Предстои ви прибиране от екзотична почивка с гмуркане? Опитните гмуркачи знаят, че е животозастрашаващо да се качат на полет директно след подводно гмуркане и въпреки това не липсват такива случаи. Декомпресионната болест, известна още като болест на водолазите, е състояние, причинено от азотните мехурчета, които са в кръвта и тъканите на тялото. Бързото намаляване на налягането на околната среда след поглъщане на големи количества азот е причината за мехурчетата, които нарастват с течение на азотната дисфузия. Симптомите включват болка в мускулите и ставите, обриви и стигат до парализа и дори фатален край. Препоръчаният интервал от време преди полет след гмуркане варира според различните източници. Популярно мнение е да се изчакат минимум 24 часа след дълбоководно гмуркане. С няколко думи - не го оставяйте за самия край на почивката си.

Комплект със забавления

Снимка: iStock by Getty Images

Луксозните авиокомпании предлагат завидна колекция от филми, музика и игри като част от системата си за забавление. Полетът е подходящо време да се отдадете на релакс и да наваксате с последните филми или книга. Съветваме ви също така да носите със себе си тапи за уши и маска за очи, за да си осигурите по-качествен сън. А топлото и удобно облекло е предпоставка за комфорта ви на многочасовите полети.