Посрещането в Рексъм често е колоритно, а понякога и малко нестандартно, но разговорът почти никога не стига до футбола - поне допреди няколко дни, когато светът научи, че един от най-старите професионални футболни отбори в света - "Рексъм" - достига до английската футболна лига за първи път от 15 години насам.

След като прозвуча последният съдийски сигнал, хиляди привърженици нахлуха на терена, а двамата холивудски собственици на отбора, Райън Рейнолдс и Роб Макълхени, се разплакаха. Феновете се забавляваха до късно през нощта в сцени, които не са виждани тук от десетилетия, пише BBC.

Снимка: Getty Images

За някогашната миньорска общност в Северен Уелс, която живее и диша с футбола, не би могло да има по-съвършен приказен край. "Това е най-хубавото нещо, което се е случвало в този район от много време насам", казва Бърнард Дейвис, заклет фен, който посещава мачове на прочутия Racecourse Ground в Рексъм, най-старият международен футболен стадион в света, от 1962 г. насам.

Благодарение на богатите залежи на въглища в района, Рексъм се превръща от малък пазарен град в голям минен център по време и след индустриалната революция, като в 38-те рудника в района някога са работили 18 000 души. Свидетелство за тези проспериращи времена все още е градският център на Рексъм, и извисяващата се църква "Сейнт Джайлс" (едно от "Седемте чудеса на Уелс"), чийто 41 -метров готически шпил предлага гледка към все още запазения средновековен модел на улиците и изградените от дърво сгради на града.

През 1934 г. експлозия и последвал пожар в корабостроителницата "Гресфорд" отнемат живота на 266 души. Много от тях са работили допълнителна смяна, за да могат да гледат мача на "Рексъм" по-късно същия ден. Така наречената "Гресфордска катастрофа" поставя началото на края на въгледобива в Рексъм.

Снимка: Getty Images

Мините се закриват една по една. Последната затваря през 1986 г., докато от тежката промишленост на Рексъм не остава почти нищо. Със западането на града се влошава и състоянието на футболния клуб.

През 2011 г. местните фенове героично събират над 100 000 паунда само за седем часа, за да спасят клуба от изключване от лигата. След това Тръстът на привържениците на "Рексъм" поема пълен контрол над клуба, а феновете изискват най-високи стандарти от бъдещите купувачи.

Тези стандарти най-накрая бяха изпълнени от Рейнолдс и Макълхени, които убедиха тръста да им позволи да купят клуба през ноември 2020 г. Благодарение на изключително популярния документален сериал на холивудското дуо "Добре дошли в Рексъм" , в който се описва първият сезон на двойката в управлението на клуба, стотици хиляди хора по света - много от които дори не следят футбола - станаха фенове на "Рексъм". Този необичаен феномен не само стимулира туристическия бум на място, което досега е посещавано от малцина, но и едновременно с това спомага за съживяването на всичко, свързано с "Рексъм".

 "Сега всеки иска да бъде част от Рексъм. Сякаш те издигнаха града и го върнаха към живот", казва Джо Морисън, притежател на абонаментни карти за "Рексъм" от десетилетия, за усилията на Рейнолдс и Макълхени. "Вълнението и позитивизмът в града са невероятни. Те изглеждат толкова страстни, колкото са и жителите на Рексъм."

Снимка: iStock by Getty Images

Сериалът е повишил популярността и на The Turf, кръчма, която се намира на територията на стадиона. "Дойдоха с мисията да подобрят състоянието на футболния отбор, но и на икономиката, и правят и двете", казва Уейн Джоунс, собственик на The Turf. Джоунс се превърна в неволна знаменитост след успеха на отбора и беше принуден да затвори бара за първи път от 15 години насам, след като по време на мача миналия уикенд феновете и знаменитостите в града, сред които и Пол Ръд, го "напиха до козирката".

Няколко дни след като Джоунс губи ключовете на камиона за храна, който управлява пред The Turf, заради "прекаленото празнуване" по време на победата на "Рексъм" (той управлява едновременно кръчмата и камиона, като разнася бургери на постоянен поток от клиенти) отново се оказва знаменитост.

Минути по-късно пристига автобус с туристи, а една дама крещи от възторг, когато разпознава Джоунс. Това е само още един пример за забележителния и сюрреалистичен момент, който преживява градът.

Макар че мнозина са скептично настроени, когато Рейнолдс и Макълхени поемат ръководството на отбора през 2020, всички смятат, че подходът на "холивудците" към общността, който включва всичко - от даренията на местната хранителна банка до насърчаване на местния бизнес, е помогнал за подобренията в Рексъм, които вече са били в ход.

Според Гарет Томас, говорител на Съвета на Рексъм, през последните няколко години градът е в подем. Миналата година той бе включен в списъка на кандидатите за културен град на Обединеното кралство. Съветът контролира редица местни забележителности, включително Музея на Рексъм, който освен изложби за местната история скоро ще включва и чисто новия Музей на футбола в Уелс.

Друг популярен обект в центъра на града е Tŷ Pawb, което на уелски означава "Къщата на всички". Съчетанието от зала за хранене, местен пазар и безплатна художествена галерия привлича предимно местни жители, но книгата за гости в новия информационен център за посетители вече прилича на географска енциклопедия с вписвания от Япония, САЩ, Финландия и Южна Африка.

Снимка: iStock by Getty Images

Макар че местните жители все още наричат Рексъм "просто град" , 60-хилядната общност е напът да получи още по-голяма международна известност.

През юли американските фенове на "Рексъм" могат да видят отбора, който се изправя срещу големите играчи от Висшата лига Манчестър Юнайтед и Челси в САЩ. През септември градът ще бъде домакин на колоездачната Обиколка на Великобритания за първи път от осем години насам, когато тук ще завърши вторият етап.

Малко след пределите на града местните жители предлагат да посетите имението и градините Erddig Hall от 18 век и симпатичния град Ланголен, разположен на брега на река Дий. И все пак жителите на Рексъм казват, че еднодневната екскурзия, която всеки посетител трябва да направи, е до дългия 17 км акведукт и канал Pontcysyllte. Той е обект на световното наследство на ЮНЕСКО, обхващащ две държави, и включва най-високия плавателен акведукт в света, който също е издигнат благодарение на неотдавнашния успех на града.

"Напоследък наблюдаваме увеличение на броя на посетителите, които идват тук от Австралия и САЩ", казва Пета Хърн, експерт в посетителския център Trevor Basin на Canal & River Trust, който е точка за достъп на посетителите до акведукта.

Но това напомня и за незабравено мрачно минало. Нищо не олицетворява този упадък така, както гибелта на пивоварната Wrexham Lager, създадена през 1882 г., за която се твърди, че е продавала  бира в цялата Британска империя и е предлагала единствената бира на борда на "Титаник".

През 2011 г. компанията започва работа отново с шест резервоара. Днес, благодарение на популярността на отбора и града, бизнесът разполага с 16 резервоара, като има разрешение за планиране на още 30.

"Успехът на футболния отбор оказа голямо влияние, защото хората по света търсят в Google "Рексъм" и първоначално попадат на клуба, а след това откриват и легендарната ни пивоварнат", казва Ник Гафи от Wrexham Lager.

Никой не знае какво ще бъде бъдещето на Рексъм. Повечето хора тук изглеждат щастливи и се наслаждават на звездния статут на града - освен ако не става дума за футбол, но феновете са оптимисти и вече гледат напред. "Мисля, че и през следващия сезон ще се изкачим нагоре", каза Дейвис с увереността, която напоследък често се среща в Рексъм.

Снимка: iStock by Getty Images