Историите за "Властелинът на пръстените", "Хобит" и "Пръстените на силата", които са плод на въображението на легендарния Джон Р. Р. Толкин, се развиват в измисления свят на Средната земя. Но пейзажите от магическите книги, филми и сериали са по-близки до реалния свят, отколкото бихте си представили.

Първата книга от трилогията, която изстреля Дж. Р. Р. Толкин на върха - "Задругата на пръстена" - излиза преди 70 години, през лятото на 1954 г. Но това не е единственият повод да празнуваме. На 29 август, бе пуснат вторият сезон на епичния сериал "Пръстените на силата". Както подобава на една от най-великите фентъзи саги, пейзажите са невероятни - от идилични зелени поля до дълбоки долини и пустинни безлюдни земи. И макар историите на Толкин да се случват в Средната земя, много от местата, които ги вдъхновяват, съществуват в реалността. Посещението им не само съживява самите пейзажи, които до момента са били само в главата ни, но и разкрива въображаемите светове, които са вдъхновили великия автор, пише ВВС.

"Пътеката на Толкин", Ланкашър, Англия

Докато пише "Властелинът на пръстените" през 40-те години, Толкин живее известно време в колежа Стонихърст - престижно училище в Ланкашър, където неговият син е преподавател. Самият Толкин често се разхожда из горите и хълмовете на долината Рибъл и се смята, че тези места го вдъхновяват при създаването на Графството, родния край на хобитите.

Днес феновете могат да се разходят по "Пътеката на Толкин", която е открита през 2002 г. и представя на туристите пейзажите, които са били музи на автора. Въпреки че Толкин не е документирал конкретни места, които са му въздействали по този начин, има няколко вероятни източници на неговото въображение. По маршрута ще срещнете величествената къща Hacking Hall, където по време на престоя на Толкин е имало дървен ферибот, пренасящ хора през река Рибъл. В "Задругата на пръстена", фериботът Бъкълбъри по същия начин пренася хобитите през реката Брендиуайн.

Интересно е, че местна фамилия земеделци носела името Ширбърн, а в Средната земя Толкин използва сходно име за река Ширбърн - произнася се по един и същи начин, но изписването на английски език е различно. Освен това, картите на Толкин показват пресичането на три реки - Ширбърн, Уитуиндъл и Брендиуайн, което е огледален образ на реалното сливане на реките Ходър, Рибъл и Калдър в Ланкашър.

Не на последно място, срещаме и друг детайл. В селото наблизо има църква, с името "Света Мария", която има необичайна черта - око, издълбано върху кулата, известно като "Окото на Бога". То силно напомня за всевиждащото око на Саурон от "Властелинът на пръстените".

Чедърското дефиле, Съмърсет, Англия

Повечето от местата в реалния свят, които се свързват с въображаемата Средна земя на Толкин, се базират на предположения. Но има едно място, което самият автор е потвърдил като вдъхновение за "Властелинът на пръстените".

През 1916 г. Толкин и съпругата му Едит се женят и прекарват медения си месец в селцето Кливдън, графство Съмърсет. Докато са там, посещават едно от най-забележителните природни чудеса на Великобритания - Чедърското дефиле. Това е впечатляващ варовиков каньон, осеян с пещери, чиито стени са украсени с невероятни скални образувания, сталактити и сталагмити.

Отдаден на писането си, Толкин не пропуска да си води бележки по време на тази визита. През 1971 г. той потвърждава в писмо, публикувано през 1981 г. като част от "Писмата на Дж. Р. Р. Толкин", че пещерите на Чедърското дефиле са вдъхновили описанието на Блестящите пещери в Хелмовата клисура. Ако посетите най-известната пещера в Чедър, пещерата Гоф, сами ще разпознаете елементи от описанието на Толкин за Блестящите пещери.

Дениз Блъфс, Уайтомо, Нова Зеландия

Феновете на фантастичната поредица веднага ще разпознаят районът Дениз Блъфс в северната част на Нова Зеландия. Във филмите този суров и див пейзаж е използван за сцените в "Хобит: Неочаквано пътешествие", за да изобрази Тролшолс - гористия хълм, на който Билбо Бегинс се сблъска с опасните тролове. В сериала "Пръстените на силата", същия пейзаж служи като част от високопланинската родина на харфутите, предшествениците на хобитите.

В действителност, хълмът е част от ферма, която е собственик на едно и също семейство вече три поколения. Настоящите собственици, Уорик и Сузи Дениз, гордо поддържат връзката си с "Властелинът на пръстените" и дори организират обиколки под името "Hairy Feet Waitomo". Тези турове ви отвеждат на разходка из местата, които виждаме във филмите и сериалите, а като пикантно допълнение са интересните истории от зад кулисите на продукциите. Обиколките трябва да се резервират предварително, а фермата се намира на около 13 километра западно от град Пиопио.

Stow-on-the-Wold, Глостършър, Англия

Толкин, дълбоко религиозен човек, винаги отхвърлял идеята, че "Властелинът на пръстените" е християнска алегория, но книгите му са изпълнени с духовност. По време на професионалния си живот като преподавател в Оксфордския университет, Толкин често посещавал близкия район Котсуолдс - живописна местност, известна със своите села от златист камък, нежни хълмове и прекрасни църкви.

Една от тези църкви, "Свети Едуард" в градчето Stow-on-the-Wold, е смятана за вероятно вдъхновение за Толкин. Северната врата на църквата е сред най-фотографираните в Англия - изработена от масивно дърво, украсена с тежки пирони и обградена от две стари, усукани и огънати дървета, засадени преди три века. Дърветата вече са нараснали толкова много, че сякаш са част от самата структура на църквата.

Толкин съпровождал писанията си с красиви илюстрации, една от които показва Вратите на Дуурин - тайния вход към джуджешкия град Казад-Дум. Вратата в рисунката, макар стилизирана, поразително прилича на северната врата на "Свети Едуард" - от дърветата, които рамкират входа, до лампата, висяща над него. Това вдъхнало дългогодишния слух, че тази църква е вдъхновила митичните планински врати на Толкин.

Национален парк "Тейде", Тенерифе, Испания

Пустините на Тенерифе заемат ключова позиция в новия сериал "Пръстените на силата", като безлюдната пустош, през която мистериозният Странник - магьосник, изгубил паметта си - пътува заедно с двама хобити. Местното население, на Тенерифе, наричано още гуанчо, вярвало, че Тейде е портал към подземния свят на злия бог Гуайота - и лесно можем да разберем защо. Силните ветрове, изгарящата топлина и прашните равнини, осеяни с усукани, изсъхнали дървета, придават на района мрачен и зловещ облик.

Снимка: IStock

Не е изненадващо, че Тейде е избран за реалния декор на загадъчната земя Рун от произведенията на Толкин - област, обвита в тъмна магия и мрачни съдби. Вулканът Тейде все още е активен (последното му изригване е било през 1909 г.), а туристическите преходи до върха са доста популярни. За тези, които търсят по-малко екстремно изживяване, паркът предлага и кабинков лифт.

Фиордланд, Южен остров, Нова Зеландия

Цялата филмова трилогия "Властелинът на пръстените" е заснета в Нова Зеландия, родната страна на режисьора Питър Джаксън. Реките и горите на региона Фиордланд, известен със зелените склонове, заснежените върхове и фиордите, оформени от ледници, заемат ключови сцени във филмите. Тази девствена област се слави със своето биоразнообразие и е съвсем естествено да представлява най-дивите части на Средната земя.

Снимка: Getty Images

Горите на Фиордланд са използвани като сцена за мистериозната гора Фангорн, дом на гигантските говорещи дървета - ентите, които помагат на хобитите в битката им срещу тъмния магьосник Саруман. Сред другите забележителности във Фиордланд, които се появяват във филмите, е реката Уайау, която в лентата представлява река Андуин - най-дългата река в Средната земя, показана в началните кадри на "Задругата на пръстена".