Ако се разхождате покрай красивите исторически сгради на Самоводската чаршия във Велико Търново без пътеводител в ръка, много вероятно е да пропуснете маймунката върху Къщата с маймунката. Фигурката на фасадата на известната търновска сграда е толкова малка, че е трудно човек да я види случайно - така, между другото. Струва си обаче да се поспрете за минута, защото през годините тук се е напластила много история, пише туристическият портал NasamNatam.com.

Забележителната издължена постройка е дело на великия Уста Колю Фичето, който я издига през 1849 г. по поръчка на търговеца Никола Коюв. Освен с необичайната маймунка над входа си, къщата се отличава от другите от този период и с украсата си - фасадата й е облицована с тухли. Лицето на сградата към улицата е тясно и високо - 6 м ширина, три етажа, но затова пък е дълбока навътре около 15 метра, заради което стига до друга улица. Тоест две от фасадите на къщата гледат към две различни улици.

Подобно на другите търговски домове от тази епоха, и тук има складове, магазин на нивото на улицата и стаи за живеене. Най-интересен е вестибюлът на втория етаж. Светлината до него идва от прозореца на тавана на горния вестибюл.

Снимка: iStock by Getty Images

През годините сградата е претърпяла много трансформации и е имала различни собственици. За известно време в нея е живял един от първите в България колекционери на български антики - Стефан Пенев-Ахтар. На партерното ниво е имало магазин за прежди, кафене, галерия, а самата сграда в продължение на много години се използва от Съюза на учените във Велико Търново.

Любопитен факт е, че макар да е известна като маймунка, фигурката най-вероятно е на човек, като за модел може да е послужил самият собственик Никола Коюв. Около това защо и как се е появила скулптурата витаят легенди. Някои разказват, че собственикът бил влюбен в девойка, живееща в отсрещната къща, и често стоял на стълбите пред магазина си, вгледан замечтано към дома й. Други предполагат, че фигурката трябвало да показва какво се продава в магазина (който първоначално бил бакалия и предлагал всякакви стоки). Има предположения и че е направена от някой строител, тъй като стилът й не отговаря на този на Колю Фичето.

Къщата с маймунката не е единствената сграда, построена от Колю Фичето във Велико Търново. По негови проекти са издигнати също хан "Хаджи Николи", сградата на музей "Възраждане и учредително събрания", църквите "Свети Спас", "Св.св. Константин и Елена", "Св. Богородица", "Св. Никола" и много други.

ИЗБРАНО