Мнозина след ваканция в Гърция бленуват да живеят на някои от местата, които са посетили, други са категорични, че мечтаят да се пенсионират на гръцки остров... Разбира се, много българи вече са осъществили тези желания. Но къде всъщност е най-добре да се живее през цялата година в Гърция.

От International Living препоръчват решението ви да бъде добре обмислено и определят тези четири острова като най-добри. Защо?

Да живееш целогодишно на гръцки остров е съвсем различно преживяване от това да го посетиш за няколко седмици или дори месеци през лятото. Мнозина се объркват и смятат, че летните им преживявания ще се пренесат и извън сезона. Но ако поговорите с местните жители, те ще ви обяснят, че животът на повечето гръцки острови е много труден през месеците от ноември до март. 80 процента от заведенията, хотелите, ателиета и т.н. затварят, което оставя на островите усещането за пустота. За някои хора това изглежда като образ, който си заслужава да бъде романтизиран, но очарованието изчезва, когато магазините са затворени, медицинската помощ почти липсва, а ресторантите са тихи.

Ако мечтаете за живот на гръцки остров, заслужава си да го обмислите внимателно. Но това не означава, че не е възможно, защото има няколко, които предлагат пълноценен живот през цялата година. Нека разгледаме някои от тях.

Свържете се с традиционната гръцка култура в Крит

Снимка: iStock by Getty Images

Не е съвсем справедливо да наречем Крит просто романтична лятна дестинация, тъй като площта му е 8336 квадратни километра, което го прави 88-ия по големина остров в света. Той е почти с размерите на щата Делауеър, макар че ако търсите сравнение със САЩ, в културно отношение е по-близък до Тексас - така го определят от International Living.

Крит има свой специфичен диалект и повечето местни жители се определят първо като критяни и след това като гърци. Притежаването на оръжие е много разпространено, а критските сватби са известни с традицията да се стреля с оръжие във въздуха като част от празника.

Географията на острова придава и на критяните твърдост и безкопромисност. Крит се слави с високите си върхове, дълбоки долини, приказни езера и ждрела.

Снимка: iStock by Getty Images

Независимо дали търсите природна красота, древни руини или оживен градски живот, Крит е един от най-добрите избори за целогодишен живот. С население от над 630 000 души островът функционира пълноценно 12 месеца в годината. Най-големият град е Ираклион с население над 200 000 души и тъй като островът е толкова голям, той разполага с три летища и ефективна, добре функционираща медицинска инфраструктура. Крит е един от малкото гръцки острови, които могат да се издържат самостоятелно без туризъм.

Макар и впечатляващ в много отношения, животът в Крит има и някои недостатъци. Зимата е студена и продължава приблизително от ноември до април. Това обаче е само условно, защото островът е достатъчно голям, за да има различни климатични зони. Времето по крайбрежието съвсем не е като това в планинските части, а това на север често е различно от това на юг. А ако търсите международна кухня и модерна култура, вероятно ще останете разочаровани, освен ако не живеете в някой от големите градове, но и там трудно ще откриете нещо различно. Въпреки това, ако се надявате на традиционно гръцко преживяване, Крит е чудесен избор за целогодишно пребиваване на острова.

Сред популярните забележителности са плажът Елафониси с характерния си розов пясък, дефилето Самария - 16-километрова туристическа зона, която през 1962 г. става национален парк, и дворецът Кносос.

Насладете се на богат културен живот на Сирос

Снимка: iStock by Getty Images

Ако търсите по-малък, по-незабележим и разнообразен в културно отношение остров, Сирос,  разположен на около 140 км на югоизток от Атина, заслужава да бъде не само посетен през лятото. Той е административната столица на островната група Циклади, и поради това остава отворен и функционира пълноценно 12 месеца в годината. Макар че вероятно сте по-запознати с основните острови на Цикладите като Миконос, Санторини, Парос и Наксос, Сирос е важен сам по себе си с целогодишно население от над 20 000 души, които обитават неговите 101 квадратни километра.

Снимка: iStock by Getty Images

Островът е известен с културата си и на Сирос лесно можете да откриете качествени изложби, филмови фестивали, изискани ресторанти и театри. Архитектурата е северноевропейска, с калдъръмени улици и неокласически имения, закътани в тесни, криволичещи улички. Той не е известен с плажовете си, но с Миконос, който е на кратко разстояние с ферибот, Сирос ви дава близост до всичко, което си представяте, когато чуете "гръцки остров". Много атиняни имат адресна регистрация и на Сирос. Ако сте любители на културата и търсите живот на остров с лесен достъп до континентална Гърция, помислете за Сирос.

Опитайте вкуса на Италия в Корфу

Снимка: iStock by Getty Images

Разположен в Йонийско море и в непосредствена близост до Италия, Корфу е още една добра възможност за целогодишен живот. Той е средно голям остров с площ от 585 квадратни километра и население от над 100 000 души. В продължение на стотици години Корфу е бил под венецианско владичество и островът е с подчертано италианско усещане и влияние. Ресторантите с италиански специалитети са почти равни по брой на гръцките таверни, а лимончелото е също толкова популярно питие, колкото и традиционното узо. Въпреки че островът е силно зависим от туризма, Корфу има добре развиваща се икономика, включително износ на зехтин, производство на специални сирена и отглеждане на екзотични плодове като кумкуат и портокали бергамот. Сред известните места в Корфу са Старият град, включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство, в центъра на острова, и Ангелокастро - византийска крепост, разположена на най-високия връх на бреговата линия на острова.

Снимка: iStock by Getty Images

Въпреки че е целогодишно е оживен, ще забележите разликата в Корфу през месеците извън сезона. Селата във вътрешността на острова се обезлюдяват, а времето става влажно и студено. Но докато по-малките градове и села усещат края на активния сезон, град Корфу остава жизнен. Любимите местни ресторанти остават отворени и през зимата, с горящи камини и отлично гръцко червено вино.

Отдайте се на романтика в Родос

Снимка: iStock by Getty Images

В източната част на Гърция, на около 18 км от крайбрежието на Турция, Родос е друг, подходящ за целогодишно пребиваване гръцки остров. Подобно на Сирос, той е административен център на Додеканезките острови. На Родос живеят целогодишно над 115 000 души. Славата си Родос дължи на Родоския колос - обявен за едно от седемте чудеса на древния свят. Макар статуята на бог Хелиос вече да не съществува, крепостните стени на средновековен Родос са останали, а много от селата на острова имат свои собствени средновековни замъци. Град Родос е главният град на острова и е оживен и активен през цялата година. Макар че през зимата е по-тихо, във вътрешността на острова има прекрасни села и фантастични пейзажи. Подобно на Крит, Родос предлага голямо природно разнообразие. Включително парк Rodini, един от най-старите паркове в света. Rhododendron racemosum или скалната роза в Родос е толкова плодороден, че островът е наречен "Островът на розите".

Снимка: iStock by Getty Images

Ако мечтаете да живеете на гръцки остров, това са най-сигурните ви залози. Но ако мечтата ви е съсредоточена върху живот на малък гръцки остров, не губете надежда. Можете да възприемете начина на живот на много гърци, като прекарате шест месеца на остров и шест месеца на континента. Съвсем нормално е да прекарате летния сезон на някой остров и след това да се преместите в Атина или на друго място в континенталната част на страната за зимния период, съветват от International Living.

Столицата на Гърция е тиха през август, но се събужда отново през септември и октомври. През зимата в Атина можете да намерите отлични театрални представления, забележителни заведения, изложби, лекции и други.

Независимо дали искате да живеете целогодишно на един остров, или искате да имате гъвкавостта, която предлага начинът на живот на континента/острова, Гърция има начин да се приспособи към вас. Това е част от културната philoxenia - "любов към чужденците и желание да се прояви гостоприемство", допълва International Living.