Милиони туристи се удивляват на най-съхраненото и внушително наследство на инките - Мачу Пикчу. През 2015 г. обаче нашумя друго чудо в Перу, този път геологическо, което привлече интереса на туристите. Виникунка, или известна като Планината на седемте цвята, или още по-популярна в социалните мрежи като Планината на дъгата, беше открита, когато снегът, покриващ върховете ѝ, се стопи и разкри естествената красота на скалите ѝ.

Снимка: iStock by Getty Images

Образувана е в резултат на изветряването през времето, екологичните условия и седиментните скали. Уникалните 14 минерали на планината са създали мраморен ефект с най-различни напластени оттенъци на жълтото, червеното, зеленото, лилавото на фона на тюркоазения небесен покрив. Любопитно е, че снегът е виновникът за наситеното оцветяване. Когато започнал да се топи, водата се смесила с различните минерали в земята.

Планината, която е част от Андите, е считана за свещена в Перу и благодарение на местните туроператори и инстаграмъри днес е вторият най-посещаван обект в района на Куско. Според перуанските медии Виникунка приютява 1 500 души дневно, което за сравнение - е една трета от човекопотока на Мачу Пикчу.

Пригответе се за височинна болест

Ако планирате да изкачите Планината на дъгата, се пригответе за сериозно предизвикателство. Много тур агенции предлагат ежедневни обиколки, които започват в ранното утро. Возенето от три часа в бусовете по планинския път не само ще ви раздруса, но и ще изправи косите ви заради отвесните пропасти. Действително завоите към планината могат да бъдат ужасяващи, ако стоите до прозореца. Повечето туристически агенции предлагат обиколката на цената от 30 американски долара и ще ви върнат привечер.

Изкачването и спускането от общо 8 километра отнемат грубо 3 часа в посока. По-голямата част от маршрута е плавен, освен финалният участък, където денивелацията става сериозна и изкачването стръмно. Но трудната част не е ходенето или денивелацията, а предизвикателната надморска височина. Виникунка се извисява на 5200 м. Бъдете подготвени, че вероятността да усетите ефектите на височинната болест от рязката промяна в надморската височина и ниското атмосферно налягане, е огромна. А височинната болест въобще не е шега. След няколко километра ходене, дори на равните участъци се налагаше да спираме на всяка втора крачка, за да си поемем дъх. В резултат на недостига на кислород в клетките по-честите странични ефекти включват гадене, главоболие, повръщане, задух. Аз дори имах замъглено зрение. Затова е абсолютно задължително да сте се аклиматизирали към високата надморска височина в Куско и да сте прекарали няколко дни, преди да потеглите към Виникунка. Препоръчително е също така да сте с гид.

Снимка: iStock by Getty Images

Ако сте търсачи на силни усещания, има и алтернативен път да видите цветовете на планината на колело. А тези, които не си падат по катеренето или колоезденето или които са останали без кислород, биха могли да наемат кон от няколко участъка по трасето на цената на около 25 долара, както се наложи на нас.

Какво ви очаква

Местните препоръчват да изкачите Виникунка между март и ноември, а най-синьото небе е от юни до август, когато тече и силният сезон. Най-очарователни и наситени са цветовете в слънчев ден, но разбира се, времето в планината може да се промени за броени секунди. Важно е да знаете, че цветовете на дъгата могат да бъдат помрачени от лошото време, а понякога може дори да не успеете да видите самата планина. Затова е важно да не отивате с прекалени очаквания от перфектните снимки в интернет, които често са силно обработени.

Много хора остават разочаровани от Планината на дъгата, когато видимостта е ограничена и времето е облачно, което прави цветовете на скалите бледи. В лошо време местните власти дори затварят планината за посещение. Поради променливите условия е трудно да се предвиди и облеклото. Най-добре е да сте подготвени с няколко слоя дрехи за различните сезони и настроения на времето като вятър, дъжд, слънце. Температурата на върха очаквано е по-ниска, а дъждобраните, слънчевите очила и водата са задължителни елементи. По пътя ще видите да се продават различни неща, сувенири и да се предлагат снимки с лама.

Снимка: iStock by Getty Images