Античният търговски път на солта е отворен за почитателите на планински преходи. Маршрутът започва от Френската Ривиера и преминава през италианския планински масив. Преди да бъде звездна дестинация и символ на лукса, плажът на Ница е развивал една особено важна търговия - тази със сол.
През Средновековието са пристигали малки дървени лодки, които са носили ценната подправка от морето за целия регион. Солта се облага с данък, когато достигне до вековния пазар на Ница. Плажовете на Ница са съкровищница за един цял регион и след това се товари на мулета и потегля по планинските пътеки на Северна Италия. Високите и стръмни пътеки създават един от много важните търговски маршрути за много години напред.
Солта се доставя много по-лесно днес и цялата процедура остава ненужна във времето, поне за търговията. Маршрутът Пагарин е отворен за почитателите на планински преходи, които могат да направят един много дълъг и сериозен трекинг преход от близо 159 километра. Финалът е в град Кунео, където са пристигали някои от най-дългите кервани.
Маршрутът е изграден като проект на устойчивия туризъм на Ница Кот д'Азур и се финансира от ЕС. Сградата Centre du Patrimoine е мястото, където търговците заплащат своя данък за внесената сол, а едва тогава имат право да напуснат града и да се насочат към граничните региони, за да продължат търговията си.
Солните пътища съществуват от векове и свързват крайбрежните градове с вътрешните райони, позволявайки редица стоки и хора да пътуват в двете посоки. Ница пази своята история на проспериращо търговско пристанище още от римско време, а когато започва търговията със сол през XVI и XVII век, градът започва да се разширява и да става още по-богат. Ница не е единствената точка, която забогатява. Всички малки градчета и селца по маршрута започват да предлагат убежище на уморените търговци. Феодалното управление допринася за създаването на по-сигурни преходи с изпращането на жива охрана.
Съществуват три търговски маршрута, които са готови за покоряване. Кралският път започва от Ментон и завършва до Кунео, Пътят на контрабандистите минава от Империя на италианския бряг до град Мондови в Пиемонт. Маршрутът Пагарин предлага най-богата история и започва от древния площад в средата на град Ница, където солта тръгва по суша и преминава през границата на Италия.
Солта е движеща сила през Средновековието. Описва се като "средновековен бензин", тъй като е необходим за абсолютно всичко в онзи период. Римските войници са получавали своята заплата в сол и са я оценявали повече от златото. Солта е използвана за приготвяне на животински кожи,за запазване на храната и понякога влиза в употреба като лекарство.
Освен нея има и други стоки, които доразвиват търговията. Започва доставка на кестени, сирене и вино от планините, както и хартия от Кунео, са само една от причините да се създаде по-сериозен трафик. Изкачването от брега до хълмовете на Ница е близо 15.8 километра. С надморска височина се подсилва от силния аромат на жасмин, който расте в региона и заменя аромата на солен бриз. Следва преминаване през най-високите точки на Ница, откъдето ще видите една впечатляваща гледка към града. От високите хълмове може да се наблюдава безкрайното синьо море, което изчезва някъде в хоризонта. И докато днешните туристи могат да се разхождат спокойно, някогашните търговци не са имали много време за подобни почивки.
Между 60 и 70 хиляди мулета са минавали през трите маршрута за една година. Повечето търговци са ходили на големи групи, за да се спасят от потенциални набези, преди да бъдат изпратени и охранители. На върха, когато Ница остане далече от полезрението гостите достигат до град Аспремонт. Тук се крие готическа църква, която слага края на първия етап - 15.8 километра и 700 метра надморска височина.
Всеки етап е с дължина от 10-20 километра и средна надморска височина между 350 и 1500 метра. Всеки може да избере дали да премине всички етапи или по един в даден времеви период. Следва изкачване на Монт Сима, а малко след това се ходи до Левенс, където се крият средновековни къщи, маслинови дървета и още повече панорами.
Пътят преминава и през моста Крос д'Утеле, построен специално за маршрута Пагарин. Той е предприемач от XIV век - Паганино Дал Поцо. Благодарение на него се ражда и данъчната система, от която всички печелят. През целият път има останки от офиси на Габеле - където се плащат транспортните такси за солта. В средата на целия преход започва да се повишава и трудността. Надморската височина става по-висока, а теренът е по-труден за преминаване, като комбинира чакъл и по-големи камъни.
Една от най-високите точки е Кол де Фенестре с височина от 2000 метра, тук се пресича и границата с Италия. Пътят Пагарин завършва в Кунео, където се сливат долините Гесо и Стура. Гостите могат да се запознаят с катедрала от XVII век, в която повечето търговци са се молили за безопасен път. Комбинацията от всичко преживяно може да завърши с вкусните десерти на Cuneesi al Rum. Маршрутът е изпитание и със сигурност привлича само опитни планинари. Двете срани се надяват, че ще бъде предпочитан от почитателите на устойчивия туризъм, търсещи възможност за история и предизвикателства.