От началото на годината 53 души по света се оказаха с изключително лош късмет. На гмуркане, шнорхелинг, сърф или просто плувци в океана, те станаха жертви на непредизвикани атаки от акули. 6 от тези нападения са фатални.

Броят на жертвите и нападенията си тревожещи, имайки предвид, че на Северното полукълбо летният сезон е в разгара си. Регистрираните случаи на непредизвикани нападения от акули в световен мащаб за 2022 г. са 81. Непредизвикани означават случаите на атаки, които не са провокирани от човека. Предизвиканите инциденти са тези, при които например гмуркачите се опитват да докоснат, наранят или нахранят акула. До момента "най-кръвожадната" година е 2015 - а, когато цели 111 души бяха атакувани, без по никакъв начин да са посегнали на морския хищник. Основните виновници са бялата акула, акулата тигър и бича акулата.

Снимка: iStock by Getty Images

Всички регистрирани случаи от 1845 г. насам са достъпни в ексел таблица на сайта Global Shark Attack File, който съхранява данни за всеки инцидент и местоположението му, вида нараняване, пола на жертвата, типа акула. Разбира се, за нас е интересно да научим не толкова какво се е случило преди два века, колкото колко безопасни са океаните днес и какъв е рискът да станем нечия храна за вечеря.

Между 1950 г. и 2020 г. общият брой на случайни атаки от акули се е увеличил от 50 през средата на миналия век до 80 през 2020 г., достигайки апогея си през 2015. Това означава ли, че акулите стават по-свирепи, хората по-безгрижни или има друга причина двата вида да си пречат?

Все пак, не бива да игнорираме факта, че не просто общият брой нападения е от значение, а честотата им на глава от население - колко атаки има на милион хора. През 1950 г. населението на Земята е 2.5 милиарда души, а днес надхвърля 8 милиарда. Ако разделим числата на броя непредизвикани нападения на милион души, ще установим, че няма особена разлика. Резултатите са 0.012 през 1950 и 00.10 през 2020 г.

Въпреки това някои данни от статистиката са трудни за обяснение. От 2012 до 2022 г., например, има средно 12.6 нападения на един милиард души, а през 1950 до 1960 - 11.8 - няма особена разлика. От 1970 г., обаче, до 1980 г. случаите стигат до 6.5 на един милиард.

Снимка: iStock by Getty Images

Според някои специалисти като Кристофър Неф, професор в Университета в Сидни, това се дължи на влиянието на така наречения "Jaws Effect" или ефекта "Челюсти". В основата му е въздействието, което филмът "Челюсти" има върху мнението на хората за акулите и броят туристи, които ужаси от океаните. Докато нападенията през 70-те вече бележат своя спад, в продължение на две години след излизането на филма през 1975 г. числата бележат действително най-ниските си стойности с 3.08 на милиард души. Социалният и психологически ефект на легендарния филм и до днес е силен, което се вижда и в препратките към него в интернет пространството.

Но ако честотата на нападенията спрямо броя на населението не е нараснал, значи шансовете ни за злополуки не са се увеличили. Климатичните промени са това, което ни застрашава. Океанографско изследване от 2016 г. предупреждава, че увеличаването на температурата на водата в океана прогонва акулите от по-топлото и рядконаселено южно полукълбо към по-гъстонаселеното и студено северно полукълбо, което дава предпоставки за повече срещи между хората и хищника. Глобалното затопляне привлича и по-голям брой посетители в океаните с повече и по-топли дни в годината. Специалистите предвиждат, че с всяка изминала година тенденцията за повече инциденти ще расте, просто защото повече хора прекарват по-голям брой часове във водата, което може да се забележи в Калифорния например. 

САЩ са водещи в тази зловеща класация с цели 41 инцидента през 2022 г, което представлява 72% от всички непредизвикани нападения в световен мащаб. От тях 16 са във щата Флорида, 8 в Ню Йорк, 5 на Хаваите, 4 в Калифорния. Останалите водещи в класацията за 2022 г. са следните:

Държава

Общо

Фатални

САЩ

41

1

Австралия

9

0

Египет

2

2

ЮАР

2

2

Бразилия

1

0

Нова Зеландия

1

0

Тайланд

1

0

     

Египет ни изненада с два фатални инцидента. Противно на очакванията най-големият процент жертви не е на сърфистите, а на плувците -  43%, следвани от спортовете на дъска, 35%, шнорхелинг и гмуркане с 9%. Все пак, рискът от ухапване от акула е изключително нисък на база на всички хора във водата всяка година.

Най-добрият съвет е да не се страхувате да плувате, но да бъдете нащрек и да се образовате какво да правите и как да избегнете риска от ухапване, ако срещнете акула. Истината е, че обикновено акулите нападат хора, защото са ги объркали с друг вид като тюлените например. Те не предпочитат човешкото месо.

Ето някои основни правила

  • Избягвайте да плувате сами, акулите по-рядко нападат групи
  • Не плувайте през нощта, когато акулите са най-активни
  • Не се отдалечавайте твърде много от брега
  • Не плувайте с отворени и кървящи рани
  • Не носете блестящи бижута, които могат да наподобяват люспите на риба
  • Избягвайте райони на отпадъчни води и спортен риболов
  • Избягвайте райони известни с популация на акули

Aко забележите акула, се опитайте да не правите резки движения, а да останете спокойни и неподвижни. Ако все пак бъдете нападнати, можете да нокаутирате акулата в носа, най-добре с предмет, ако имате такъв. Това би трябвало да спре атаката временно.

Снимка: iStock by Getty Images