Макар че тази година лятото настъпи колебливо и с повече дъждове от обичайното, има местенце на българското Черномлорие, където хубавото време е ежедневие. Приморско е известно с това, че буреносните облаци сякаш заобикалят красивите заливи в региона, а статистиката показва, че годишно там слънцето грее 2200 часа. В редките случаи, когато дъждът достигне до там, той се разминава бързо, а туристите могат да станат свидетели и на красива дъга над морето.

Това е една от причините курортът да е предпочитана лятна дестинация за поколения българи. Друго сериозно преимущество е обширната плажна ивица. Посетителите могат да избират между южния плаж, който прелива в зоната край ММЦ и достига почти до Китен и северната дъга до легендарния залив на Перла, който години наред бе достъпен само за избрани. Стотици любителски снимки всяка година показват кристалните води край бреговете, в които децата могат да играят спокойно и да ловят риби и рачета. Заради разположението много рядко има големи вълни, което създава допълнителен уют и спокойствие на плажуващите. Освен големите плажове с удобства и забавления, посетителите могат да се радват и на повече тишина и уединение в района на Маслен нос и фиордите или дюните и пясъчните лилии на Аркутино.

снимка: Владислав Терзийски

Близостта до Странджа и зеленината на хиляди декари гори създава неповторимо усещане за близост с природата. Разходка с лодка в резервата Ропотамо може да ви срещне с магична лонгозна растителност и животинския свят там. Над всичко това бди неповторимото скално образувание - Лъвската глава, което разказва легендата за скрито преди векове златно съкровище, което никой не е открил и до днес.

Красотата и специалната енергия на региона са познати още от древни времена, за което свидетелства наследството, оставено от тракийските племена. Само на 3 км от курорта се намира мегалитното скално светилище Бегликташ, което е мнозина наричат "Българиския Стоунхендж". Сравнението е популярно не само защото представлява специфично подредени камъни в кръг върху скална повърхност, но и заради функциите които се вярва че е изпълнявало, а именно - слънчев часовник, календар и храм. От няколко години в музея на Община Приморско може да бъде видяно и уникално златно съкровище от времето на траките. То се състои от 40 елемента от конска сбурия, украсени с релефни декорации и стилизирани изображения на лотосови цветове.

снимка: Владислав Терзийски

Приморско е и любимо място за децата. Освен плажните забавления, уроците по сърф и кайт, там те могат да открият аква и лунапаркове, лятно кино, спортни игрища, трасета за бъги и тематични събития на амфитеатъра или на площада.

От тази година малки и големи могат да се насладят и на най-новата атракция в курорта - светещите стенописи, които са разположение на 90 метра по протежение на крайбрежната алея. На тях са изобразени стотици обитатели на морския свят - както типични за Черно море видове, така и представители на далечните океани, сред които косатки, сепии, октоподи и костенурки.

снимка: Владислав Терзийски

Хотелите и ресторантите в региона имат предложения за всеки вкус и джоб. Рибарите се грижат винаги да има прясна риба, а сред оживлението на търговските улици можете да намерите разнообразни летни лакомства, сувенири и подаръци за близките. През сезона Община Приморско организира и редица фестивали и тематични уикенди, посветени на традиционната кухня, ръчните занаяти, меда, виното и др.

 

* съдържание на Приморско