Между 27 август и 4 септември вечерите под наслов "Пазителите", "С нами Бог", "Моя древна земя" и "Химн на любовта" събраха под открито небе хиляди посетители, които съпреживяха пресъздаването на паметни моменти от 13-вековната история на България и историята на Църквата Христова чрез музика, слово и танц. За организаторите мотивацията около създаването на тетралогията от концерти е продиктувана от любовта към Бог, ближен, отечество и дом.
В мащабните и сложни спектакли участваха десетки артисти. Врачанската филхармония представи епични музикални творби от композитора Георги Андреев, който беше и диригент на първия концерт "Пазителите". На сцената излязоха още Деси Добрева, Ансамбъл "Българе", Прабългарската школа "Багатур", хорът на БНР, ансамбъл София 6, Софийски свещенически хор, солисти при ансамбъл "Филип Кутев", Женски хор "Ваня Монева", хор "Св. Йоан Кукузел", квартет "Армейска песен", Женски хор "Нуша", актьорите Янко Лозанов, Веселин Калановски, Петър Горанов, Деян Жеков, Любомир Петкашев, Стефан Къшев, Елени Декидис, Йордан Биков, и много други.
Събитията са реализирани от фондацията "Нашият дом е България" по идея на арх. Пламен Пламенов Мирянов. Той също е режисьор, заедно с Татяна Пандурска. Сценаристи са арх. Пламен Пламенов Мирянов, Венцислав Каравълчев, Павел Павлов и Янко Лозанов.
Скалите със своята сурова, извечна красота, играта на багри, светлини и сенки бяха своеобразната сценография, неповторима за всяка от четирите вечери, на вдъхновените спектакли. Пред погледите на публиката оживяха битки от историята на Първото българско царство, боевете на Шипка, библейски сюжети. Исторически, литературни и текстове от Свещеното писание бяха представени под съпровода на специално подбрана музика и хореография. Музиканти и певци, актьори и танцьори впечатлиха и с виртуозността на изпълненията си, и с духа на единство и отдаденост на достойна кауза.
Фондация "Нашият Дом е България" за пореден път, чрез силата на изкуството, показа коя е истинската - здравата канара: християнска вяра, корени, род и родина - извечни морални ценности, върху които всеки трябва да стъпи - малки и големи.
"Крепостта на вярност е самият Наш Господ, Който винаги ни опазва и под сянката на Неговите криле можем да се скрием! От друга страна крепостта "Калето", заобиколена от своите каменни стожери, е символ на убежището, което е съхранило нашите традиции, нашите корени, нашата идентичност, нашия род и език, нашата вяра, през епохите на падение и възход. Затова точно тук, пред тази крепост на българския дух, избрахме да представим нашата тетралогия, която разказва за славната ни история, за Църквата Христова, за 300 години от Рождението на пазителя на тази наша история - Паисий Хилендарски, за любовта към Бог, ближен, отечество и дом. Защото, както казва преп. Паисий Хилендарски: "Дивни са присъдите на Бога, неизследима е бездната на неговите съвети за управлението на тоя свят и за промисъла, с който управлява царствата на тоя свят — раздава ги, променя, пренася и когато иска, погубва и пак възстановява." - казва идеологът на спектаклите арх. Пламен Пламенов Мирянов.
И добавя: "И Бог е винаги бил милостив и чедолюбив към нас - българите. И след всички векове на синила, тегло и непосилност Той ни е дарил утеха, мир и свобода в земята на Отечеството ни. И днес крепост на вярност е българскaта земя, а ние българите сме призвани да сме пазителите й - в името Божие и во веки веков. Амин".
Родолюбието и вярата, любовта към семейството и рода тук не бяха урок, а оживяло вълнение, пробудено от изкуството и таланта на изпълнителите, от силата на автентичната памет.
Вълнението сред публиката - и най-вече у децата - става повод за следващата инициатива на Фондация "Нашият Дом е България" - документални аудиовизуални клипове от грандиозните патриотични концерти на Фондация "Нашият Дом е България" да бъдат предоставени безвъзмездно на училищата в България, с цел обогатяване и подпомагане на учебния процес с модерни средства. От екипа на Фондацията са уверени, че всяко българско дете трябва да съпреживее по вълнуващ начин значимостта на българската история и да я усети истински своя, чрез произведенията на музикалното и словесно изкуство, съхранили красотата на българския език и посланията на автентичните български духовни ценности.