Може би е карането на ски под праисторически заснежени кули или комбинацията от домашно приготвена паста и австрийски ябълков щрудел, но в италианските Доломити апре-ски сцената е по-различна - и "енросадира" със сигурност има нещо общо с това.

Този рядък природен феномен залива Доломитите на зазоряване и привечер, когато слънчевите лъчи се отразяват от скалистите върхове във вълнуващи нюанси на розово и огнено червено. Приказните кули и скали се осветяват, пренасяйки посетителите назад във времето, когато древните планини, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са били коралов риф. А скоро тези впечатляващи залези ще удивляват целия свят, когато Доломитите ще бъдат съорганизатори на Олимпийските и Параолимпийските игри в Милано Кортина през 2026 г. Но засега все още можете да уловите тази дива красота без тълпите.

Не е изненадващо, че enrosadira се превежда като "розовеещ" на древния ладински език в Доломитите (последният в света говорим латински диалект). Подобно на много ладински традиции, приказките за тези планини се предават от векове.

Снимка: iStock by Getty Images

Според местната легенда розовият камък с пурпурен, кехлибарен и виолетов оттенък, който "пристига" всяка сутрин и вечер, е това, което е останало от любимата розова градина на елфически крал, след като дъщеря му била отвлечена от ухажор. Съкрушен, той направил заклинание, с което забранил на всеки да се вижда отново красотата на вълшебната му розова градина на дневна светлина - само че пропуснал разсъмването и здрача.

"Енросадира е дълбоко вкоренена в традициите на нашите ладинци и е свързана с легенди, емоции и силно чувство за принадлежност към земята", казва Никол Дориго, ладинка, живееща в района Алта Бадия в Доломитите, в южната част на долината Тирол. "Играта на светлините върху планините създава магическа и призрачна атмосфера, предавайки усещане за мир и връзка с нашата родина и природната красота, която ни заобикаля."

Разбира се, ярките оттенъци на скалите могат да се обяснят и с науката. Още през 1700 г. френският геолог Деодат дьо Доломие открива, че върховете на планинската верига не са от чист варовик, както мнозина са смятали дотогава. Те са изградени от доломит - скала, образувана преди милиони години при континентален сблъсък, който е унищожил кораловия риф и островите между Африка и Европа. Богатата на магнезий морска вода бавно е трансформирала варовиковите рифове в бледосиви  седименти, които отразяват и излъчват отново повече светлина от обикновения варовик, което обяснява защо тези планини блестят толкова ярко.

"В древността всички доломитни пластове са били покрити от морето. Всички утайки  са се превърнали в камък, когато водата се е наводнила наоколо, образувайки много уникални скални форми", казва Андреа Милани, водач по катерене и ски за екскурзии в Доломитите. "Сутрин и вечер, когато слънцето залязва, при ясно небе, планините стават розови".

Снимка: iStock by Getty Images

Днес тези древни морски дъна са се превърнали в един от най-добрите ски региони в света, предлагащ 12 свързани помежду си курорта Dolomiti Superski. Така че, след един ден по пистите, по дългите, дълбоки заснежени върхове и долини, където някога са се сблъсквали тектонични плочи, просто си починете на някоя поляна, като наблюдавате как слънчевите лъчи се отразяват в наситено лилаво и наситено оранжево. Колкото по-ниско се намира слънцето на хоризонта, толкова по-драматични са цветовете.

В магията на енросадира и свежия планински въздух, можете са имате късмета да откриете вкаменена морска раковина в снега. Ето някои от най-добрите места, където можете да наблюдавате розовия цвят на Доломитите:

Cyprianerhof Dolomit Resort, долината Тирес

Отпийте аперитив на терасата на този луксозен южнотиролски хотел с изглед към известните планини Катиначо (наричани още Розенгартен) - митичното място, където се намира розовата градина на ладинския крал Лаурин. В реалния живот тези планини обрамчват алпийски ливади с параклис от 17-ти век, стара мелница и природен парк. След преживяването апре-ски по залез слънце вечеряйте в ресторанта на курорта с пресни, вдъхновени от региона ястия.

Delights On Ice, Бадия

На осветеното от свещи езеро Сомпунт, сгушено между високите върхове, се намира Delights On Ice, където сервитьори в смокинги ви носят шампанско на зимни кънки, завладявайки ви с валсови скокове, подскоци и плъзгане, докато това малко замръзнало езеро отразява розовите върхове по залез слънце. Докато сомелиерите наливат Teroldego и други южнотиролски вина, местните готвачи заслепяват с традиционни италиански, германски, австрийски и ладински ястия като домашна копринена полента и пикантен гулаш.

Club Moritzino, Ла Вила

Едно от най-добрите места в Доломитите - както по отношение на гледката, така и на обслужването.Тук, на върха на кабинковия лифт Piz La Ila на La Villa, можете да се насладите на 360-градусова гледка към планината в гурме ресторант, винен бар и със следобеден DJ на терасата.

Chalet Tofane, Кортина д'Ампецо

Разположена в основата на ски пистата за Зимните олимпийски игри през 2026 г., Chalet Tofane е удобна както за пистите, така и за останалите предстоящи олимпийски събития в Кортина: бобслей, сан, скелетон и кърлинг. Седнете на стилната тераса на покрива, за да наблюдавате залеза и да си поръчате любимото северноиталианско питие бомбардино (горещ, кремообразен коктейл от яйчен ликьор, бренди и гарниран с бита сметана и канела).

Снимка: iStock by Getty Images

Ristorante La Stua Après Ski, Вал Гардена

След като сте карали ски по известния ски маршрут Sellaronda през четири ладински долини, завършете деня в La Stua. Преведено от ладински като "дървена дневна", това уютно ресторантче с места на открито е идеално за наблюдение на енросадира. А ако искате да се развихрите, в тази  хижа от 1800 г. (в Доломитите има над 1000 такива "рифуги") се организира парти след ски, което няма да спре до 02:00 ч. Нуждаете се от място за престой? Отправете се към близкия курорт Adler, където можете да наблюдавате залеза от хижата, преди да се отдадете на подмладяваща спа процедура. 

ИЗБРАНО