Британските учени от Лондонския университет по генетика, посочват, че нови 9 тропически болести започват да се наблюдават в някои от популярните европейски туристически дестинации, пише Birmingham News. Професор Франсоа Балокс отбелязва, че с по-високите температурите, преносителите имат много по-добри условия да се размножават. Другото изискване за бързо разпространение е нивото на влажност. Ларвите се развиват изключително бързо, а докато лятото продължава, повечето насекоми удължават своя размножителен период.

Тропическите заболявания, които заплашват гостите на Европа, не трябва да се игнорират с лека ръка. Треската Чикунгуня може да бъде прихваната в Италия, Франция, Испания, Португалия, Гърция, Кипър, Хърватия, Сърбия, Черна Гора, Босна и Херцеговина, Албания, Северна Македония, Румъния, България и Турция. Основният вредител, който го пренася, е комарът. Самото заболяване започва внезапно и се придружава със силни болки в големите стави, двувълново протичане, хеморагичен синдром, петнист обрив и обикновено има доброкачествен изход. Проблемът обаче е, че най-често този вирус се разпространява в Танзания, Зимбабве, Мозамбик и други държави от Африка. Високите температури са перфектно поле за неговото развитие.

Друго популярно и опасно заболяване е кримската конго хеморагична треска, която се разпространява предимно от кърлежи. Същата е била регистрирана в Испания, България и Гърция. Световната Здравна организация я описва като опасна, тъй като 40% от инфектираните могат да починат.

Вирусът на денга се разпространява от инвазивните комари Aedes и е открит в почти всички държави, изброени в горните редове, включително България. Проблемът на този вирус е, че макар да имитира симптоми на дребна шарка, често е придружен с мускулни и ставни болки.

Лаишманиоза е заболяване, което се разпространявана от пясъчни мухи от вид Phlebotomine. Въпросното заболяване отново е регистрирано в цяла Европа през настоящия период. Описанието на това заболяване обикновено се наблюдава в страни от тропичния, субтропичния и умерения климат, но за съжаление ще открием, че с подобни температури, умереният и субтропичен климат започват да приличат на тропичен.

През последните летни месеци са открити и регистрирани случаи на малария в цяла Европа, както и някои разновидности на нея. Не на последно място ще открием, че вирусът на Западен Нил е регистриран в почти всички европейски туристически дестинации, следван от вируса зика. Всички тези заболявания могат да бъдат лекувани, но британците препоръчват на своите граждани - пътуващи в Европа, да преминат преглед при специалист (най-често паразитолог), когато се завръщат у дома. Препоръчително е за всички пътуващи по същото време, да обърнат внимание на тези факти. Тропическите заболявания са напаст, която често може да остане незабелязана, но свръхвисоките температури дават особено отражение на тяхното развитие. 

Британските учени посочват, че всеки турист трябва да има предвид различните тропически заболявания, които върлуват в Европа, особено ако се появят странни и неестествени симпотми. Заболявания, които имитират настинка или вирус, често могат да бъдат далеч по-сериозно заболяване, маскиращо се като далеч по-незначително заболяване. Гостите, почивали на открити като къмпинги и палатки, задължително трябва да носят предпазни средства срещу комари, кърлежи и бълхи.