Реклама на България е достигнала от 59 милиона души в Германия, Русия, Румъния, Украйна, Полша и Швеция чрез печатни и телевизионни медии.
Това са част от резултатите от проекта на Министерството на туризма: "Интегрирани комуникационни кампании за България на целеви пазари", който се осъществява с финансовата подкрепа на оперативна програма ОП "Регионално развитие" 2007-2013 г..
Четири телевизии ще рекламират България
Кампанията е приключила в края на декември миналата година.
Броят на аудиторията, до която е било заложено да достигне проектът чрез печатна и телевизионна реклама на България като туристическа дестинация, е бил 40 млн. души. Това, което най-трайно е останало в създанието на хората от тези страни, са били културните обекти и забележителности на България.
По време на кампанията е търсено формиране на позитивно отношение към България, повишаване на информираността за страната ни като туристическа дестинация, мотивиране на решения за избор на място за почивка, както и разширяване на групата от постоянни посетители на страната ни.
Германия се оформя като основен пазар в Европа с положителна представа за страната ни. Там работата ще продължи с поддържаща реклама.
В Русия са отчетени много малки отрицателни оценки. Румъния е номер едно от генериращите пазара с потенциал. Украйна се нарежда в ТОП 10 на важните пазари и особено по отношение на интереса към детските лагери.
За полските туристи България се нарежда на трето място като предпочитание с много по-висок потенциал от сегашното рекламиране на страната ни само като дестинация за морски туризъм.
От Швеция туристите са малко, но този пазар е с потенциал за разнообразни продукти, имиджът обаче на България не е достатъчно положителен след няколко негативни материала преди години.