Всичко започва с "Пътека на свободата", пешеходна обиколка, която преминава през Бостън и обхваща всички задължителни места, където е започнала съвременна Америка. Разбира се, тези едва малко над три километра звучат като миг, но с толкова много "първи" неща, които трябва да видите, ще ви е необходим повече от един ден, за да научите историята им.

Едно от тези "първи места" е мястото, където започва Пътеката на свободата.

Снимка: iStock by Getty Images

Бостън Комън е първият обществен парк в Америка. За първи път той е бил обособен през 1640 г. за военно обучение и паша на добитък, преди да се превърне в това, което е днес - място, където да прекарате времето си и да се запознаете с богатата история на Бостън. В крайна сметка това е мястото, където на всеки ъгъл ще откриете историята на Америка, където революционният устрем е довел до борбата за независимост от британците.

Една от най-важните спирки на Пътеката на свободата е Old South Meeting House, където са се провеждали много от събранията на тези революционери, включително и едно преди "Бостънското чаено парти" - протест срещу данъчното облагане от 1773 г., при който сандъци с чай са изхвърлени в пристанището на Бостън, което предизвиква поредица от събития, които ще дадат тласък на американската независимост.

Снимка: iStock by Getty Images

Днес можете дори да се спуснете до водата за пълномащабна възстановка, в която актьори се вживяват в ролята на революционери и произнасят речи дума по дума. Това е вълнуващо събитие, което разкрива защо не е изненада, че всичко е започнало именно в Бостън.

Това е едно от първите английски селища в американските колонии, основано през 1630 г. А 140 години по-късно, когато парламентът се опитва да наложи данък върху чая и търговски монопол, нека просто кажем, че нещата не се развиват така, както британците са планирали.

Снимка: iStock by Getty Images

"Разглеждаме Бостънското чаено парти като най-важното събитие, довело до Американската революция", казва Евън О'Брайън, творчески директор на  музея и корабите на Бостънското чаено парти. Той не греши. Британците възприемат Бостънското чаено парти като акт на държавна измяна и отвръщат на удара с наказателни мерки, които в крайна сметка водят до конфликт.

"Ние бяхме катализаторът, който след това вкара Америка в истинска война. В тази нощ има около хиляда души, които наблюдават унищожаването на чая по бреговете", казва О'Брайън. Що се отнася до "личната ми семейна история. Аз съм раздвоен. Имам много английско и много американско потекло. Така че може би щях да бъда на брега и да наблюдавам и да хукна заедно с тях!", разказва пред CNN  О'Брайън.

Снимка: iStock/Getty Images

История на всяка крачка

Бостън е известен с кулинарната си сцена и невероятната й история. Подходящо място да опитате изключително вкусна храна и да научите повече за историята е ресторантът Union Oyster House, за който се твърди, че е най-старият непрекъснато работещ ресторант в Съединените щати.

Тук можете да хапнете най-добрите стриди в света, за които се твърди, че идват директно от залива Дъксбъри - място с дълбока и дълга история, на около 56 км южно от Бостън.

Дъксбъри е място, което също така е пионер по пътя към по-устойчиво бъдеще. Скип Бенет е израснал в тези води и се е превърнал в човек, който се грижи за всичко, свързано със стридите. Вкусните миди, с които той търгува, са крайъгълен камък на кулинарната сцена в Бостън и Нова Англия и водят началото си отпреди колонистите да решат, че искат да получат парче от пая в Масачузетс през XVII век. Коренните американци са събирали стриди тук в продължение на векове, а народът уампаноаг продължава да отстоява правото си на това и днес.

Снимка: iStock by Getty Images

За Бенет фермерската му дейност е част от нещо по-голямо. Преди това той е нарекъл залива Дъксбъри долината на стриди, а реколтата му се продава на най-добрите ресторанти в града. Но, както подчертава той, неговите стриди действат като важен филтър за замърсената вода. Тяхното присъствие помага за предотвратяване на цъфтежа на водораслите и за по-чиста вода. И това е преди икономическите ползи от наличието на собствена ферма, както и на персонал, чиито пари остават в местния район, създавайки по-силна икономика в този процес.

Цялото това място е и лично за Бенет. От фермата му за стриди може да се види мястото, където първите пилигрими пристигат в "Нова Англия" през 1620 г.

"Това е остров Кларк, част от Плимут. Намира се в средата на Дъксбъри, в залива Плимут. И всъщност това е мястото, където пилигримите са прекарали първата си събота в края на декември 1620 г. Моето семейство се заселило тук и никога не е напускало, то е тук още от времето на кораба "Мейфлауър". А това, което всъщнст казва Бенет е, че е пряк потомък на онези прочути пилигрими от "Мейфлауър".

Среднощното послание

В Бостън има  толкова много"за първи път". Там е гореспоменатата Бостън Комън и, разбира се, Харвард, основан през 1636 г. и първият университет в Северна Америка.

Снимка: iStock by Getty Images

И обратно към Пътеката на свободата и фразата: най-старият непрекъснато действащ университет е повтаряща се тема.

Табелките, които ги отбелязват, са разположени навсякъде, дори на места като къщата на Ебенезер Ханкок, мястото, където се намира най-старият непрекъснато работещ магазин за обувки в САЩ, открит през 1798 г. и прекратил дейността си през 1968 г.

Силно свързан с Пътеката на свободата е и Пол Ривиър. Къщата му е една от ключовите спирки и за това има основателна причина. Именно неговото среднощно пътуване на 18 април 1775 г. предупреждава, че британците идват, и помага на патриотите да спечелят битките при Конкорд и Лексингтън.

Пътуването на Ривиър е увековечено от Хенри Уодсуърт Лонгфелоу в стихотворението му "Пътуването на Пол Ривиър" от 1860 г. Но въпреки че това класическо произведение в общи линии разказва вярно историята на усилията на Ривиър, поетичната свобода на Лонгфелоу означава, че няколко реда могат да се нарекат измислени.

Нина Заниери, изпълнителен директор на Paul Revere House няма нищо против финалните реплики в прочутия стих, описващ събитията от онези дни. 

"В час на мрак, опасност и нужда/народът ще се събуди и ще се вслуша, за да чуе/ забързаните удари на копитата на този кон/ и среднощното послание на Пол Ривиър."

Пътеката на свободата може да обхваща само няколко кратки километра, но историите, които помага да се разкажат, и събитията, които съживява, я правят нещо много повече от разходка из модерния, оживен град.

Всъщност за такава малка площ има толкова много вълшебства, на които да се насладите и в които да се изгубите, независимо дали става въпрос за Бостън Комън, Юниън Ойстър Хаус, някои от най-добрите музеи в Америка или по-далеч -там, където може да ви отведе и въображението.