Консултантската фирма "Хенли и Партньори" съдейства на клиенти от цял свят с оформяне на документи за гражданство и временно пребиваване по цял свят. През последните 19 години, експертите наблюдават правата и свободите в повече от 227 държави и територии по цял свят.
С помощта на данни от Международната Авио Транспортна Асоциация, фирмата успява да създаде така наречения "Паспортен Индекс на Хенли". Неговата основна цел е да покаже кой е най-силният паспорт, позволяващ на неговия притежател да пътува свободно в цял свят с минимални или никакви изисквания за влизане в друга страна.
Анализът на компанията за 2024 г. показва, че Сингапур предоставя на своите граждани един от най-силните документи, позволяващ сериозен достъп до почти целия свят. На второ място в класацията се нареждат Япония, Франция, Италия и Испания, които заедно заемат втора позиция и позволяват на своите жители да пътуват свободно и без виза до 192 държави. Нито една от изброените държави не е успяла да се изтегли с една позиция нагоре в класацията или просто да добави още една територия за свободно пътуване.
На трето място се събират държавите Южна Корея, Швеция, Финландия, Австрия, Ирландия, Люксембург и Нидерландия. Тези държави са успели да уредят безвизов режим за 191 държави.
Великобритания, САЩ, Нова Зеландия, Норвегия, Белгия, Дания и Швейцария заемат четвърто място с възможен достъп до 190 държави по света. Австралия и Португалия, които се намират на 5-то място са успели да договорят добри условия със 189 държави, докато САЩ пада с 8 позиции, заради малко по-ограничен достъп до 186 държави.
Защо Сингапур е на първо място? Според "Хенли и Партньори", Сингапур предоставя достъп до 195 държави, но още по-интересното е, че има планове да добави още дестинации в списъка. Тазгодишната класация предлага и още изненади, след като има нов победител за най-слаб паспорт - Афганистан. Гражданите на тази страна имат право да пътуват без виза само до 26 други страни. Консултантската фирма посочва, че Афганистан може да се смята за рекордьор, след като за последните две десетилетия нито една друга държава не е успяла да достигне подобно дъно.
Председателят на "Хенли и Партньори" - Крисчън Каелин е забелязал, че средният глобален брой на държави се е удвоил. През 2006 г. всяка държава е предлагала средно 58 дестинации, а днес средностатистическият брой е 111 държави.
Международната Авио Транспортна Асоциация посочва, че 5 милиарда души ще летят тази година, а за превозването им са необходими 39 милиона полета. Логично е, че именно гражданите на държавите от върха ще се възползват най-много от правата си за свободен достъп.
И макар мнозина дори да не оценяват силата на своя паспорт, други определено заявяват, че са изправени пред предизвикателство. Един от най-богатите хора в Африка - Алико Данготе е заявил, че за да пътува до Африканския форум на Изпълнителните директори в Кигали, Руанда, трябвало да си изкара 35 визи, докато европейският пътник има значително по-малък брой главоболия.
Консултантската фирма открива и още проблеми, когато става въпрос за Африка. Жителите на този континент са изправени пред сериозни изпитания, когато дойде време да си вадят виза за шенгенското пространство. Повече от 30% от подадените заявления са отхвърлени, за разлика от 10% откази за всяка друга държава в целия свят.
Индексът на "Хенри и Партньори" е един от многото, които се използват за определяне на силата на един паспорт. Компанията Arton Capital също провежда подобно изследване и обръща внимание на 193-те държави от ОН и добавя още 6 територии в своето изследване - Тайван, Макао, Хонконг, Косово, Палестинските територии и Ватикана. Територии, които са анексирани от други страни, автоматично се изключват от списъка на тази държава.
Целта на Arton Capital е да предлага информация в реално време на всички пътници по света, предоставяйки точна и ясна информация за нуждите на едно пътуване. Тази компания поставя Обединените Арабски Емирства на първо място за пътуване без виза или пътуване с попълване на виза при пристигане. Държавата е победител с резултат от 179 точки. На второ място в тяхната класация се нарежда Испания с резултат от 178 точки, докато Германия, Италия, Нидерландия, Люксембург, Австрия и Швейцария са получили 177 точки и се нареждат на трето място.
В топ 10 на "Хенри и Партньори" и техният индекс изглежда така:
- Сингапур (195 държави)
- Франция, Германия, Италия, Япония, Испания (192 държави)
- Австрия, Финландия, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Южна Корея, Швеция (191 държави)
- Белгия, Дания, Нова Зеландия, Норвегия, Швейцария, Великобритания (190 държави)
- Австралия, Португалия (189 държави)
- Гърция, Полша (188 държави)
- Канада, Чехия, Унгария, Малта (187 държави)
- САЩ (186 държави)
- Естония, Латвия, Обединени Арабски Емирства (185 държави)
- Исландия, Латвия, Словакия, Словения (184 държави)
Любопитно е да обърнем внимание, че в същият индекс ще открием България на 14-то място, което поделя с Румъния, предлагайки достъп до 177 държави.