Вижте снимки от парка>>>
Това е било място за княз и цар отначало, а после за първи партийни ръководители и техните гости- висши чужди държавници, предаде БГНЕС.
В началото е било просто една лонгозна гора в землището на село Куртово Конаре, харесана от княз Фердинанд. Първата ловна хижа, която си строи, и досега е една барака, оцеляла сред вековните дървета. През 1905 година той купува земи наоколо и строи нова сграда. Внася и заселва първите елени- лопатари, които и до днес обитават ловното стопанство. Тук е мястото, където те се развъждат, за да се разселват и другаде. В момента се раждат нови, а общата бройка е над сто.
От декар и половина-два, през годините стопанството се увеличава. Най-сериозен ръст има през 50-те години на миналия век, когато рязко се разширява. Днес общата площ на двореца, парка към него и ловното стопанство е към 2000 дка.
Дворецът, както наричат иначе ловната хижа, в момента е затворен. В него експерти от Министерството на културата описват и оценяват предметите. Ако се осъществи идеята за отваряне на целия обект за посетители, той ще представлява музейна сбирка за част от българската история.
Говори се, а тепърва ще бъде наистина доказано, че точно в него цар Борис е отказал писмено на Хитлер да депортира българските евреи. Днес тази история е доста далече, а усилията са насочени към това да се съхрани и поддържа добре цялото богатство на дървесни видове в парка и фауната в гората.
21 служители в момента има стопанството, те се грижат за поддръжката на парка. Той е богат с пясъчни алеи, огромни вековни дървета, бамбукова гора - единствена у нас, езеро с водни лилии. Нищо от този парк не се изхвърля. Когато някое дърво умре, около него засаждат пълзящи растения и така то се превръща в уникална гледка.