Само преди година летището Малпенса край Милано се сдоби с ново име - това на Силвио Берлускони, четирикратен премиер на Италия, осъден ефективно за укриването на данъци. Новото име предизвика спорове, но не е нещо необичайно, посочва "Ди Велт" Около 400 летища по света носят имената на хора, почти само на мъже, а и не непременно с безспорен авторитет.
Още по темата
Летището в Абу Даби бе наречено неотдавна "Зайед интернешънъл" - на шейх Зайед бин Султан ал Нахаян, първия президент на ОАЕ след получаването на независимостта през 1971 година. А аерогарата в Нигерия получи името на нигерийския президент Бола Ахмед Тинубу, останал на поста само пет месеца.
Във Франция летището в Лион носи името на автора на "Малкия принц" Антоан дьо Сент-Екзюпери, а в Краков пътниците кацат на аерогара "Папа Йоан Павел Втори". Летището в Палермо носи имената на двамата известни борци срещу мафията в Италия Джовани Фалконе и Паоло Борселино. В Пиза летището се казва "Галилео Галилей", а в Болоня е наречено на родения там радиотехник и изобретател Гулиелмо Маркони. Това в Генуа носи името на най-известния син на града - Христофор Колумб.
Преобладават политиците
В САЩ някои летища са наречени на имената на бивши президенти още приживе - като "Джордж Буш" в Хюстън или "Бил и Хилари Клинтън" в Литъл Рок в щата Арканзас. Но американците почитат не само политиците си - летището в Ню Орлийнс се казва "Луис Армстронг", а в Санта Ана аерогарата носи името на артиста Джон Уейн. В столицата на Северна Ирландия Белфаст преди 20 години летището получи името на футболиста Джордж Бест.
В редица градове аерогарите са наречени на имената на основатели на държавата или на народни герои: "Вацлав Хавел" в Прага, "Бен Гурион" в Тел Авив. Откриватели и пълководци също са увековечени - като "Марко Поло" във Венеция или "Чингиз Хан" в Улан Батор, столицата на Монголия. Извън политиката летищата носят имената на видни представители на културата на съответната страна - като "Фредерик Шопен" във Варшава, "Джон Ленън" в Ливърпул и "Волфганг Амадеус Моцарт" в Залцбург.
В Германия някои имена така и не се наложиха
Летището може и да носи името на някой политик, но това име така и да не се утвърди, както сочат примери от Германия, изредени от "Ди Велт". Официалното име на мюнхенското летище е "Франц Йозеф Щраус", на печално прославилото се с продължителното си строителство летище BER в германската столица - "Вили Бранд", а в Хамбург аерогарата е наречена "Хелмут Шмид". На политик е кръстено и летището Кьолн/Бон - "Конрад Аденауер", но пък в Нюрнберг е "Албрехт Дюрер".
Както посочва "Ди Велт" - тези имена не се използват дори от самите авиокомпании на техните сайтове, още по-малко от пасажерите. Вероятно по тази причина отпадат идеите франкфуртското летище да бъде наречено "Хелмут Кол", а дюселдорфското - "Йоханес Рау".
Другаде имената на политици, използвани за обозначаването на летища, са далеч по-успешни - като например "Кенеди" в Ню Йорк или "Шарл дьо Гол" в Париж. Във Вашингтон от 1998 година съществува и летище "Роналд Рейгън". Както отбелязва германското издание - летищата с имена имат повече шансове да се наложат там, където аерогарата не е само една.
Женските имена не са особено много
Както показват данните на туристическите портали Netflights и Conde Nast Traveler, 95 процента от летищата носят имената на мъже, а нито едно не е кръстено на жена, която не е бяла. Амелия Ерхарт, първата жена-пилот, пресякла Атлантическия океан през 1928 година, е увековечена на летището в Атчисън, шата Канзас. Други летища с женски имена са "Майка Тереза" в Тирана, "Кралица Беатрикс" на остров Аруба и "Индира Ганди" в Делхи.
Интересно изключение може да бъде открито в Истанбул - предпочитаното най-вече от евтините авиокомпании летище се нарича "Сабиха Гьокчен" - първата жена-боен пилот в света. "Ди Велт" допълва, че тя е била осиновено дете на Кемал Ататюрк.
Кои са тези, чиито имена биват давани на летищата?
Германското издание изрежда факторите, поставяйки на първо място условието човекът вече да е починал - повечето летища носят имената на починали хора. Но не и летището в Гданск, наречено "Лех Валенса", а още по-малко - летището в Мадейра "Кристиано Роналдо". Втората най-честа опция са имената на хора на изкуството: около една пета от летищата носят имената на творци. И на последно място вече идват хората с особени постижения във въздухоплаването.
На летището в Мадейра, което носи името на футболиста, има и паметник на Кристиано Роналдо
Снимка: Getty ImagesСъс задачата обаче може и просто да бъде натоварена някоя рекламна агенция, какъв е случаят с "Brandroot" в Сан Диего, Калифорния, която предлага в интернет опцията "Генериране на име за летище". Както е отбелязано на сайта на агенцията, процесът на даване на име на летище е сложен и изисква сериозни проучвания във връзка с интересите на целевите групи, тенденциите в бранша и историческите обстоятелства. Освен това трябва да се имат предвид и много логистични съображения.