Големи музеи в Израел преминаха във военен режим, бързайки да защитят най-ценните си произведения на изкуството и артефакти, когато въоръжени бойци на "Хамас" щурмуваха южната част на страната на 7 октомври и ракетни сирени прозвучаха във въздуха, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.
Още по темата
Свитъците от Мъртво море, древни артефакти, дадени назаем от Лувъра, шедьовър от 1916 г. на австрийския художник Густав Климт - тези и други съкровища бързо бяха прибрани и пренесени в специални бункери, за да не пострадат от войната.
"Да се прибере изложба е нещо, което обикновено не се прави, защото се доверяваме на сградата, на безопасността на витрините. Сега обаче ситуацията е различна, така че трябва да действаме спрямо нея", казва Хагит Маоз от Израелския музей в Йерусалим.
Емблематичната сграда обикновено е пълна с посетители, желаещи да разгледат колекцията от древни религиозни текстове. Днес в осемте витрини, които обичайно са изложени, има хартиени надписи "временно изнесено".
Последния път, когато музеят прибира експозиция, е по време на войната в Персийския залива през 1991 г. - тогава Ирак изстреля ракети по Израел, казва Маоз. Нападението на "Хамас" преди повече от месец предизвика войната в Газа, където оттогава Израел извършва опустошителни бомбардировки и сухопътна офанзива, отбелязва "Reuters". Хиляди ракети бяха изстреляни към Израел.
Нурит Гошен, куратор в сектора на археологически експонати, почиства счупено стъкло от ракетен удар близо до дома си край Йерусалим на 7 октомври, когато от музея й се обаждат и съобщават за военния протокол. Те искат да потвърди списък с артефакти. "Наистина трябва да изберете най-хубавите или най-крехките екземпляри", казва тя.
Списъкът й включва предмети, взети назаем от Лувъра и и от Британския музей. Тя казва, че са получили разрешение от тези музеи, преди да приберат артефактите.
"Наистина разбирате значението какво съхраняваме тук и това, което имаме под наше попечителство за Израел, но и за света", каза Гошен.
Музеят на изкуствата в Тел Авив е взел подобни предпазни мерки. Картината на Климт "Портрет на Фридерике Мария Беер", нарисувана две години преди смъртта му, сега се съхранява в укрепен подземен бункер заедно с други произведения. Творбите са оставили празни пространства на стената на галерията.
"Тези произведения на изкуството са преживели война, някои от тях Втората световна война", казва директорката на музея Таня Коен-Узиели. "Ние ги пазим за кратко време и трябва да ги защитим. За да ги съхраним за потомците и за историята".