Около десетина монахини демонстрираха уменията си в бойното изкуство кунгфу пред стотици хора, дошли да ги приветстват за дългоочакваното повторно отваряне на манастира им в Непал, предаде Ройтерс, цитирана он БТА.
Това се случва пет години след като манастирът "Друк Амитабха" беше принуден да затвори вратите си за обществеността заради пандемията от КОВИД-19.
Групата кунгфу монахини на възраст от 17 до 30 години са членове на 1000-годишния род Друкпа, който им дава равен статут с монасите и ги причислява към единствения женски орден в патриархалната будистка монашеска система.
Обикновено от монахините се очаква да готвят и чистят и не им е позволено да практикуват каквато и да е форма на бойно изкуство. Монахът Гялванг Друкпа, който се нарежда малко под Далай Лама в йерархията на тибетския будизъм, обаче решава да обучава жените на кунгфу, за да подобри тяхното здраве и духовно благополучие.
Той открива манастира през 2009 г. и сега в него членуват 300 души на възраст между 6 и 54 години.
"Занимаваме се с кунгфу, за да поддържаме психическата и физическата си форма, а целта ни е да насърчаваме овластяването на жените и равенството между половете", казва Джигме Джангчуб Чосон, 23-годишна монахиня, родом от Ладак в Индия.
Монахините идват от Бутан, Индия и Непал и всички са обучени в кунгфу - китайско бойно изкуство за самозащита и сила.
"С увереността от кунгфу искам да помогна на общността, на младите момичета да придобият собствена сила", казва 24-годишната монахиня Джигме Янгчен Гамо от Непал.
На сайта на манастира се казва, че комбинацията от равенство между половете, физическа сила и уважение към всички живи същества представлява завръщането на ордена към неговите "истински духовни корени".
В миналото монахините са участвали в продължителни експедиции пеша и с колело в Хималаите, за да събират средства за подпомагане при бедствия, както и да насърчават природосъобразния начин на живот.
Джигме Кончок Лхамо, 30-годишна монахиня от Индия, споделя, че иска да помага на другите, тъй като това е същността на тяхната религия.