По данни на Асоциацията на туроператорите на Русия (АТОР) през 2022 г. в Европа е имало 84% по-малко руски посетители, пише Euronews. Тази цифра вероятно няма да се промени особено тази година.

Докато най-богатите продължават да посещават региона, руснаците от средната класа са изчезнали от туристическата карта заради нарастващите логистични трудности и разходи. Причината, разбира се, е смъртоносната инвазия на Русия в Украйна, която накара Запада да издигне бариери, невиждани от мрачните дни на Студената война, в подкрепа на своя съюзник.

Но какъв е ефектът от загубата на руски туристи върху Европа? Euronews анализира две дестинации, граничещи с Русия, и две, които някога са посрещали тълпи от руски посетители, за да разбере как загубата на руски туристи се отразява на бизнеса.

Латвия: Неизползвани пазари за запълване на празнината

Снимка: Istockphoto by Getty Images

Латвия отдавна е магнит за руските туристи поради местоположението си и историческите си връзки като част от Съветския съюз. Малката балтийска държава, както и много други държави, е засегната от ковид пандемията, но загубата на посетители от Русия се оказва  наистина сериозен удар. В знак на солидарност с Украйна през септември 2022 г. беше забранено влизането на руски туристи, като президентът страната Едгар Ринкевич написа в Туитър: "Не сте добре дошли тук - трябва да прекратите войната срещу Украйна и да си тръгнете от тази красива страна!"

"Русия беше важен пазар", казва пред Euronews Travel Владиславс Корягинс, главен изпълнителен директор на Baltic Travel Group. "Разбира се, той ни липсва. От икономическа гледна точка това решение може да е нанесло поражения на местния бизнес. Но на политическо ниво ние подкрепяме Украйна. Това е правилното решение", допълва той. "Хората разбират, че не можем да посрещаме руски туристи, докато техните войници нападат украинци."

"Най-големият удар" от войната в Украйна беше, че много хора от Запад сега смятат, че Прибалтика е опасна, вероятно "следващата цел" за руските войски, въпреки че това погрешно схващане сега се ревизира, обяснява Корягинс.

Според оценки на латвийския туристически сектор около 70 % от груповите резервации са били отменени след инвазията през февруари 2022 г. Въпреки това индустрията не приема тези загуби безучастно.

Според Корягинс тя се е диверсифицирала към нови, неизползвани пазари, като например Персийския залив, и е станала по-ефективна чрез намаляване на разходите за труд. "Истината е, че ние се адаптирахме", добавя той.

Финландия: Вътрешен туризъм

Снимка: iStock by Getty Images

Всяка година около 1,2 милиона руски туристи са пътували с автобус или кола през границата, сочат официалните данни. Докато някои от тях са се настанявали в хотели, повечето са харчели пари в местните супермаркети - средно 170 евро на ден в град Лапеенранта. Но голяма част от туристическата инфраструктура във финландската област не разчита непременно на руските туристи, въпреки големия им брой.

"Хората, които наистина обслужваха трансграничния трафик, вече не са в бизнеса", обяснява Мирка Рахман, директор по туризма на Лапеенранта. "Имаше много микробуси и по-големи автобуси, които докарваха ежедневните посетители, но всички те бяха руски, а не финландски компании."

"Купуваха дрехи, перилни препарати, шоколад, риба, по-голямата част от тях бяха хранителни продукти от супермаркета, тъй като финландските марки са известни с високото си качество. Част от тях бяха, за да си вземат за вкъщи, а друга част - за да ги продадат", разказва тя пред Euronews Travel.

Предвоенният поток от посетители през най-дългата граница на ЕС с Русия вече се е свил до струйка, ограничена до лица с двойно гражданство или с виза, която им позволява да идват и да си отиват. Регионът е загубил около 100 000 руски нощувки от началото на войната. Но избира маркетинг, насочен към финландците и същевременно търси клиенти в Германия, Италия и страните от Бенелюкс - туристи, които харчат много повече на ден, отбелязва Рахман, отколкото руските им колеги. "Тенденциите се промениха", казва Рахман. "Никой тук не разчита на завръщането на руснаците."

Испания: Руските туристи с високи разходи вече не са добре дошли

Снимка: iStock by Getty Images

Засегнати са не само тези, които се намират по границите на Русия. Въпреки че страната никога не е била основен източник на посетители в Испания - отстъпвайки на британците, германците и французите - руснаците са били една от най-бързо растящите групи през последните години, сочат данните на хотелиерската асоциация Salou Cambrils La Pineda.

По данни на Националния статистически институт на Испания през 2019 г. са пристигнали около 1,3 млн. руски туристи, което представлява 1,3% от общия брой. Въпреки това тяхното отсъствие все още се усеща, особено след като някои райони са били по-силно зависими от руските туристи от други, като например Коста Дорада, където те са представлявали между 10 и 15 процента от всички посетители.

"Миналата година последиците от липсата на туризъм бяха ясни, но и тази година също са видими", казва Алберт Саве, председател на хотелската асоциация на Коста Дорада, Каталуния, пред Euronews Travel.

Той казва, че през 2019 г. в района е имало 1 290 000 нощувки, които сега са сведени до нула - като изключим "един или двама руснаци". Това, което отличава руснаците, продължава Саве, е високото им ниво на потребление на луксозни стоки, което подпомага специализираните местни предприятия.

"Когато бяха тук, руснаците харчеха много. Поведението им беше различно от това на британците.", казва той.

Чехия: Борба с инфлацията и спада на туристите

Снимка: iStock by Getty Images

Подобно на Испания, в чешките курортни градове се наблюдава рязък спад на богатите руски посетители. Градовете Карлови Вари, Марианске Лазне и Франтишкови Лазне видяха лъч надежда, когато през 2021 г. ЮНЕСКО ги включи в списъка на световното културно наследство. Но радостта им беше краткотрайна.

Когато руските танкове прегазиха украинската граница, централноевропейската страна се присъедини към европейските санкции, наложени на страната.

Делът на руските клиенти, които харчат най-много и остават в града много по-дълго от местните жители, е намалял от 61 000 през 2019 г. до едва няколко хиляди през миналата година.

"Средностатистическият чешки турист харчи около 700 крони (30 евро) на ден. Рускоговорящите гости харчат повече от 3500 крони (150 евро)", казва директорът на чешкия туризъм Ян Хергет.

Загубата на руски туристи обаче е само част от проблемите им. Спа градовете се борят и с недостига на персонал, като през последните две години безработицата в Чехия е 3,5 %, а инфлацията едва сега намалява от рекордните 18 %.