Турски археолози откриха уникална находка - езически гроб отпреди 1700 години - при реставрацията на историческа джамия в Истанбул.

Под покрива на джамията "Шейх Сюлейман" в района Зейрек пък са били открити амфори от византийската епоха, поставени там според археолозите, за да олекотят конструкцията.

Гробът от езическата епоха бе намерен в приземието на джамията, заяви директорът на Главната дирекция за вакъфите - правителствена институция, която управлява религиозните фондации в Турция и отговаря за опазването и реставрацията на историческите религиозни обекти.

Учените предполагат, че находката датира отпреди 1700 години. Това е първият намерен край Истанбул езически гроб, обяснява турският археолог Мурат Сав.

В реставрационните дейности са участвали италиански архитекти, с чието съдействие е открит и гробът. Работата е продължила близо три години.

По стените на джамията са намерени различни текстове и графики, спадащи към Османската епоха.

По думите на Мурат Сав джамията е била издигната върху структура във формата на квадрат, чийто горен край е представлявал осмоъгълник. Под приземния етаж на джамията открихме още два етажа, които се отнасят към късноримския период.

Първият етаж представлява осмоъгълен масов гроб в ниша, известна в науката като аркосолий. Това е изключително важна находка, обяснява археологът.

В една от нишите открихме парче от каменен постамент, предназначен за оттичане на кръвта при жертвоприношение. Гробницата обаче е била разграбена през Византийската епоха. Амфорите, които открихме под покрива на джамията, са предадени за съхранение в музея, каза още той.

След превземането на Константинопол от османците през 1453 г. шейх Сюлейман Ефенди превръща мястото в дервишка обител с джамия.

Обителта е силно пострадала от земетресение, което разтърсва Истанбул през 18-и век.

Учените смятат, че паганизмът е бил разпространен в Константинопол до налагането на християнската вяра през 7 век, а след това постепенно влиянието му отслабнало и изчезнал.
ИЗБРАНО