В опит да привлече туристи Венецуела набляга през последните години на обновяването и разширяването на инфраструктурата в привлекателни зони, но така нанася непоправими щети на крехки екосистеми, като например кораловите рифове в Карибския регион, съобщава Ройтерс, като се позовава на официални източници, местни жители и екологични организации.
Правителството на Николас Мадуро, което вини американските санкции за кризата в страната, обявява туризма за своето "тайно оръжие". Засега обаче страната не успява да привлече така желаните чужди инвеститори въпреки срещите с френски бизнесмени, осъществени от министерството на туризма, по-рано този месец.
Но усилията за изграждане на нова инфраструктура вече си навлякоха критики от страна на еколози, природозащитници и местни жители, като някои дори твърдят, че част от обявените проекти всъщност са незаконни.
Пистата на главното летище, обслужващо Национален парк "Лос Рокес" - архипелаг от 45 острова в Карибско море, беше удължена до 1300 м от 800 м преди, за да обслужва по-големи самолети. Проектът е унищожил корали, мангрови гори и местообитания на застрашени животински видове, посочва в доклад Венецуелското екологично общество.
Мадуро, който кани чужди инвеститори да строят хотели в разположения на близо курорт "Ла Тортуга", твърди, че проектите са съобразени с околната среда. "Уважавани инвеститори от цял свят, от арабския свят, от Турция, от Китай, Индия и Бразилия идват да инвестират в нашия туризъм", заяви той в телевизионно обръщение през ноември и похвали "увеличаването на броя на хотелите, къщите за гости и туристическите услуги в страната".
Плановете за курорта, разположен на около 80 км северно от бреговете на Венецуела, включват изграждане и на летище и пристанище. "Има план от страна на международни компании, които са експерти в развитието на острови и са разработили такива в Катар, Малдивите, Френска Полинезия и Хавай", посочи преди време за Ройтерс Николас Мадуро Гера, който е син на президента на страната и депутат от управляващата партия. Той обаче не разкри имената на въпросните компании. "Планът е екологичен и гарантира опазването на острова", изтъкна той.
Във Венецуела екологичните разрешения не се публично достояние, а от министерствата на туризма и околната среда не са отговорили на запитванията на Ройтерс по темата. Според два правителствени източника не е правено проучване за въздействието върху околната среда при строежа на пистата в "Лос Рокес".
След пристигане в курорта, разположен на около 120 км северно от брега на Венецуела, туристите плащат входна такса и получават гривна и пъстра брошура, описваща защитените зони, местата за настаняване и увеселителните съоръжения. В брошурата не се говори за проблемите с боклука и отпадните води, за които говорят местните жители, които се изхранват от риболова и туризма. Репортер на Ройтерс описва тръба за отпадни води, която се изсипва направо в океана в изолиран район на Гран Роке. Местните жители се опасяват, че напливът на туристи ще влоши положението.
Още по-зле е ситуацията в "Ла Тортуга". На острова изобщо няма съоръжения за преработка на отпадни води, посочват еколози.
Въпреки това президентът Мадуро отново се обърна към потенциалните инвеститори в началото на декември, заявявайки: "Туризмът вече е мотор на нашата икономика, но на терен може да са направи още много, за да стане той нашето "тайно оръжие".
Властите в Каракас са сключили туристически споразумение с Никарагуа, Куба и Сирия, допълни министърът на туризма Летисия Гомес по време на същото предаване, но без да дава подробности. Тя съобщи, че към края на ноември броят на чуждите туристи в страната е нараснал с 69 процента на годишна база до 1,8 милиона души, вкл. от страни като Русия, Полша, Иран, Куба и съседна Колумбия.
Само за сравнение, през първите шест месеца на 2024 г. Колумбия е била посетена от 3,1 милиона туристи, отбелязва Ройтерс.