За първи път Трънско предлага двудневни и тридневни туристически пакети. Те са част от маршрути, комбинирани с общините Брезник, Драгоман и Сливница, и включват екологичен, културен и поклоннически туризъм.
Четирите общини претендират да дадат нова визия пред света на непознатата Западна България.
Петкратен ръст на туристи
Поне петкратно са се увеличили туристите в Трънско през миналата година, коментира зам.-кметът Цветислава Цветкова.
Предпочитана дестинация е трансграничната екопътека между България и Сърбия. Маршрутът е с дължина 13,2 км в българската му част и 30 км в Сърбия. Трасето преминава през клисура от ждрела, като започва от Трънското и завършва с Погановското. Пътеката върви през врязани в скалата тунели, пенливи водопади и водни прагове.
Нов парк, разположен върху 5 дка на входа на трънското ждрело посреща туристите. Изградени са 10 беседки, съоръжени с барбекюта, детски кътове с пясъчници, места за къмпингуване.
Пешеходният маршрут е допълнен от планинска велопътека за екстремно каране.
Водопадът край село Врабча увеличава чара на маршрутите по реките Ябланишка и Ерма. Красивото карстово образувание, разположено в най-ниската част от малко ждрело е оформило водопад и няколко пещери.
Друг интересен туристически обект в Трън е скален параклис, носещ името на Св. Петка Търновска. Посетителите се докосват до вкаменена пита, която според легенда е омесена от самата светица. Водата, която капе в параклисаq се използва за лечебни нужди.
В подножието на скалния масив от към река Ерма се намира извор. Легендата разказва, че тук е имало голям трън (шипка). Хората от край време като идвали на извора казвали "При тръна" и затова след време селището било кръстено Трън. Приказни легенди има и за укрити съкровища на това място.