Първият български географски глобус е създаден през 1836 г., а негов автор е Неофит Рилски. Днес глобусът се съхранява в църковно-историческия музей на Рилския манастир, съобщи за БТА Живка Мантаркова, уредник на музея.
Вижте снимки >>>
Йеромонах Неофит Рилски е бил рилски монах и учител. Част от написаните от него учебници и книги, също са ценна част от експозицията на музея.
"Много малко хора знаят и факта, че неговата огромна библиотека се пази като един самостоятелен книжен фонд в голямата манастирска библиотека", отбеляза Мантаркова.
Така колекцията на Неофит Рилски представлява отделна част от останалите учебници и книги в общата манастирска библиотека, която е една от най-големите на Балканите.
Първият български глобус е изработен от дебел картон. Разпределен е на 12 картонени пояси, покрити с хартия. Върху нея са нанасяни очертанията, като е ползвано черно мастило.
Очертани са континентите, океаните и повечето от моретата. Държавните граници не са нанесени в точност. Континентите са оцветени в черно, зелено и кафяво. Земната ос представлява желязна пръчка, дебела около 2 мм, притисната в двата си края.
Отделните 12 сектора, в северния и южния полюс, са залепени с по един книжен пояс, за да се скрият залепените краища на самите пояси, разказа уредникът на Риломанастирския музей.
Глобусът е изработен много фино и много качествено за времето си. И в момента също е в много добро състояние, като само на места хартията е пожълтяла, отбеляза експертът.
"Първият географски глобус, изработен в България, от "педагога на педагозите", може да се види от всеки в сутерена на църковно-историческия музей", каза Мантаркова.
Самия глобус йеромонахът използвал и в часовете си по география. Неофит Рилски написал и учебник по география, който също е изложен в оригинал до самия глобус в музея на манастира.