Европа е под натиска на свръхтуризъм и вече има много градове, които спешно приемат всякакви мерки за ограничаването на човешкия поток. Истината е, че повечето домакини срещат проблеми с настаняването, проблеми с наемите и още много други, но най-много оплаквания идват от поведението на гостите.

Много издания разглеждат този проблем, включително BBC, и разказват за най-различни абсурди. През годините има редица примери като събарянето на скали от антична формация в Невада, драскана по фасадата на Колизеума и още много други неприятни вандалски прояви. Лошото възпитание на туристите е и една от причините за повечето градове и държави да настръхват, когато започне новият сезон. Гърция, Италия, Испания и дори Южна Корея и Япония са започнали битка с гостите, които правят живота на местните немислим.

 

И тук се търси отговорът на въпроса: защо туристите се държат толкова зле, когато са на почивка?

Хавиер Лаборт е лицензиран клиничен психотерапевт, който посочва няколко фактора, които променят поведението на един човек в чужбина. Лаборт твърди, че понякога може да става въпрос за индивидуални фактори, както и контекстуални такива. Съществува и още един вид - групов фактор. Поведенческият проблем може да се разкрие с един елементарен въпрос: дали даден човек ще има същото поведение, когато е у дома си?

Лошото поведение може да се класифицира като блокиране на пътека за перфектната снимка в Instagram до по-тежки обиди като непристойно поведение на публично място, припадане на площади, уриниране по фасади на църкви и много други. Има и трети вид туристическа глупост - доближаване до диви животни. Д-р Алана Дилете е асистент-професор по "Мениджмънт на Гостоприемство и Туризъм" в университета в Сан Диего. Тя признава, че има един вид туристи, които се опитват да се намесят в природата, като например опит за помощ на животно, което да се върне обратно в стадото си.

Дилете признава, че лошото поведение често може да е липса на знание относно правилно и грешно в дадена държава. Всеки турист иска да изживее една невероятна почивка, но никога не се замисля за своето влияние в конкретната среда. Има и друг вид туристи, които стават твърде изискващи и третират местните жители като роби, които трябва да им служат. Това поведение може да бъде забелязано още в самолета, където често американската статистика вади най-много примери за гневни пътници.

През 2021 г. проблемът добива особени мащаби за американските стюардеси и кара коалициите на авиокомпаниите да се обърнат към Министерството на правосъдието на САЩ с молба за помощ. Някои експерти виждат това поведение като основен казус, защото винаги активира негативно и от страна на домакини и обслужващ персонал. Лаборт смята, че един турист трябва да промени мисленето си, когато отива на почивка и задължително да уважава града и местните, но не всеки е подготвен за подобна бърза трансформация.

Вандализмът е проява, която показва, че дадено лице просто не се интересува от историята, не почита миналото и предците си. Експерти като Брент Легс от фонда "Африканско-Американско Културно наследство" смята, че понякога става въпрос за спомени от историческа несправедливост и систематичен расизъм, активиращ травма от минали поколения.

Случаите не винаги са ориентиран към идеята за нанасяне на директна щета, но собствениците, които поддържат исторически обекти, са принудени да плащат скъпо и да инвестират ресурси за ремонт. Всеки път, когато една сграда стане обект на вандализъм, особено от туристи със спрейове, нейното възстановяване е почти колкото натрупания оборот през сезона. Някои щети дори не могат да бъдат ремонтирани. През 2021 г. един посетител гравира името си върху 4000-годишни петроглифи в националния парк Биг Бенд в Тексас. Туристът унищожава завинаги място, което се смята за свещено от местните общности на коренното население. Безценните произведения на изкуството също стават обект на вандализъм, при това много пъти.

Мнозина смятат, че туризмът често допринася за проблема, отколкото да го решава. Гостите на даден град остават с усещането, че са анонимни и могат да се разминат безнаказано с всичко. Проблемът на масовия туризъм е, че се рекламира като възможност за препиване, преяждане и свръхконсумация на всичко.

Редица правителства вече издават наръчник за правилно поведение и налагат най-различни глоби при нарушение. Лошата новина за британците е, че техните алкохолни запои най-вероятно вървят към своя край, особено ако са се насочили към Амстердам. Глобите най-вероятно няма да дадат резултат през първите няколко години, но властите са готови да ги повишават до момента, в който туристите не се научат да бъдат възпитани и разумни при посещението си.