В присъствието на 10 държави, сред които Исландия, Румъния, Чехия и Франция, бяха представени възможностите за специализиран балнео, спа и уелнес туризъм в България.

"Допринесохме за това да станем малко по-популярни", обясни пред БНР Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнео и спа туризъм и вицепрезидент на Европейската спа асоциация.

"Представихме възможностите и за винен туризъм. Вино и спа вървят ръка за ръка. Бяхме се концентрирали върху асоциации на хора, които искат да подобрят здравния си статус след прекаран ковид. Имахме представители и на професионални синдикати. Очакваме да последват стъпки от страна на Министерството на туризма и да се предложи информация. Да разберат, че България може да предостави не само чудесна морска почивка, но и да бъде комбинирана с ползи за здравето". Нова стратегия на ЕК, създадена съвместно с Европейската спа асоциация, подпомага профилактиката на населението, което е прекарало дълъг ковид, обясни Кацарова.

"1% от европейците страдат от такъв. Ние бяхме сред първите, които стартирахме програми за възстановяване. Към клиниките за рехабилитация на територията на цяла Европа ще бъдат добавени и медицинските и спа курорти. Ще съберем данни със Съюза по балнеология и спа за сертифицираните у нас, които предлагат програми за възстановяване след ковид. Ще представим тази база данни на Комисията. Надяваме се да бъдат финансирани почивки на хората, прекарали дълъг ковид и в България.

България остана единствената държава в ЕС, която не инвестира нищо в посока пост-ковид рехабилитация на територията на България, посочи Кацарова. "Минералната вода, храната и специалните терапии са най-важни за възстановяване от ковид. Важно е да се разработят и програми за психическото здраве след прекарване на заболяването", допълни Кацарова пред БНР.