Няма по-безспорна и вдъхновяваща личност в българската история от Апостола на свободата Васил Левски. 150-годишнината от трагичната му гибел е повод да отдадем почит на тази светла българска икона, като посетим някои от най-емблематичните места, свързани с неговия живот и с революционно-просветителската му дейност.

Карлово

В сърцето на подбалканското градче ще откриете малка едноетажна сграда, разположена в изпъстрен с цветя двор. Тук, на 18 юли 1837 г. е роден Васил Кунчев, получил прозвището Левски.

Снимка: vlevskimuseum-bg.org

Къщата е построена през 18 век от дядо му Кунчо Иванов и се състои от спалня, гостна, зимник, работилница и бояджийница. В годините около Освобождението обаче, сградата е изоставена и рухва. По-късно тя е възстановена, заедно с калдъръмения двор, чешмата и дувара. Днес всеки може да посети това свято място, да надникне в малките стаички с дървени долапи и трикраки столчета, където Апостолът е прекарал първите си години и да се запознае с негови оригинални снимки, лични вещи и документи, разказва БНР.

Снимка: vlevskimuseum-bg.org

Ловеч

Снимка: Община Ловеч

Градът е "столицата" на изградената от него Вътрешна революционна организация. Тук Дякона прекарва най-дълго време, заедно със своите съратници, затова Ловеч е белязан от неговото присъствие. В наши дни, туристите се отбиват в Туристическият информационен център, където се снабдяват с карта "По стъпките на Апостола".

Снимка: Община Ловеч

"В Ловеч е най-големият музей на Васил Левски, с най-много негови лични вещи, както и най-големият негов паметник, висок 14 м - обяснява Станислав Стойчев от община Ловеч. - А на покрития мост има макет на града, където пък ще видите най-малкия паметник на Апостола. В църквата "Успение Богородично", точно до музея, Левски е пял в хора. Тук се намират и къщите на български революционери Христо Цонев-Латинеца, на Мария и Никола Сиркови, където Дякона се укривал от турците.", добавя пред БНР Стойчев.

Троянският манастир и килията - скривалище на Левски

Снимка: Община Троян

Апостолът много често е пребивавал в светата обител, където основава единствения в България монашески революционен комитет. В наши дни на втория етаж на манастира може да разгледате музейна сбирка, посветена на българското националноосвободително движение, но не само. "На този етаж е било скривалището на Васил Левски, тъй като оттук се е виждал целият път в далечината, така че ако е идвала потеря или някаква заплаха, са можели да реагират навреме" - казва Десислава Дочева, служител в Троянския манастир. В дните преди залавянето му, братята монаси напразно увещавали Апостола да остане в манастира, заради усиленото му издирване от османската власт, ала Левски бил непреклонен.

Къкринското ханче

Снимка: lovech-museum.bg

На 27 декември 1872 г., след опит да пробие засадата на заптиетата, Апостола е ранен и заловен в Къкринското ханче. Оттук, окован във вериги, той е откаран с конска кола към своята гибел. По-късно ханчето било изоставено, а впоследствие е опожарено и унищожено. Но в първите десетилетия на 20 век родолюбиви българи го възстановяват. В двора на музея те поставят и паметна плоча, посветена на Апостола.

Снимка: lovech-museum.bg

Велико Търново

Снмика: velikoturnovo.info

След залавянето му от турците, Левски е докаран в затвора на Велико Търново и е хвърлен в единична килия, където престоява четири дни. През това време е разпитван три пъти от извънреден турски съд. В наши дни затворът е превърнат в музей. Туристите могат да разгледат килията, в която е бил затворен Дякона, както и оригиналните вериги, в които е бил окован, а също и безценни предмети, свързани с революционната и просветителска дейност на най-обичания български национален герой.

Снимка: velikoturnovo.info