Вълшебно и митично място е Исландия, климатът е суров, а нощите дълги, може би затова хората там обичат да четат, да си подаряват книги и да общуват. Но и комуникацията си има правила. Исландците използват приложение, за да разберат дали са роднини с човека, с когото ще се срещат. В страната живеят малко над 370 хиляди души, почти изцяло градско население, християни.
По какво още си приличаме или различаваме с исландците? За това разказа за "Нощен Хоризонт" на БНР Мартин Маринов, администратор на фейсбук групата на българи, които живеят в Исландия. Той самият живее и работи в Исландия от 12 години.
Исландия се намира в северната част на Атлантическия океан, между Шотландия и Гренландия - ледена страна, където изригват вулкани, бълбукат водите на топли гейзери и всичко това е свързано с много митове и легенди.
Историците твърдят, че ирландски монаси заселват исландският остров преди викингите, после норвежци и датчани владеят острова. Исландия е независима република от 1944 година, но скандинавското влияние върху културата й оставя своя отпечатък.
Площта на Исландия е 100 хиляди квадратни километра. Една от най-северните точки на Европа, отдалечена от континента, всъщност е един от най-големите острови в Европа.
Дом е на полярната лисица и морските птици. Голяма част от територията на острова се заема от обширно плато, над което се извисяват планински масиви. В Исландия има 200 вулкана, а 30 от тях са активни през последните 1000 години. През острова минава гъста речна мрежа и страната се слави с едни от най-чистите води в света. Исландия е и единственото място в света, където можете да плувате между две тектонски плочи. Това е цепнатината Силфра, където можете да докоснете с ръце северноамериканският и евразийският континент едновременно.
"В Исландия има около 700 българи по официална статистика. Аз дойдох тук за три месеца, а живея в Исландия вече 12 години..."
Задържа ме спокойствието. Задържа ме това, че тук хората не крадат, сигурно е. Загубих телефона си на улицата и го открих след дни на същото място на земята, разказва Мартин Маринов.
"С времето установих, че студът тук не е толкова страшен фактор, защото всяко едно място е отопляемо. Освен това не е и толкова студено, колкото се твърди. През зимата температурата е минус 1 - 2 градуса", допълва още той. Термалните извори също се използват за отопление - до Рейкявик има голяма термална централа, през която по тръби стига отоплението до града. Да се отопляваш тук е наистина евтино, посочва още той.
В Исландия няма проблем и с конкуренцията, има работа както се казва "за целия китайски народ". Не гледат с лошо око на чужденците, разпитват за нас, знаят доста за България, преди 13 години е имало директен полет Варна - Рейкявик. Тогава доста исландци са ходили на море в България. Знаят за шопската ни салата, ракия и баница, както и за Христо Стоичков, споделя още Маринов.
Исландците не се страхуват от земетресенията, които предшестват изригването на вулканите. Така и Маринов се научил да не изпада в стрес, а да приема спокойно ситуацията.
"Гледката от избухнал вулкан е величествена, а Гражданска защита осигурява безопасното наблюдаване. Винаги има голям брой туристи, които идват именно заради вулканите, допълва още той и е категоричен, че не би заменил с нищо друго живота в Исландия.