Най-слънчевото място в света е идентифицирано като Алтиплано - сухо плато в пустинята Атакама в Чили, в подножието на Андите. Скорошно проучване използва петгодишни наблюдения от атмосферна обсерватория на платото и установи, че слънчевата светлина на това място е подобна по интензивност на летен ден на Венера, въпреки че Венера се намира с около 28 % по-близо до Слънцето, отколкото Земята.
Алтиплано се намира на около 4000 м надморска височина и обикновено е студено и сухо, с най-малкото количество валежи в света. Освен това атмосферата му е много тънка и има ниска концентрация на водни пари, озон, прах и други частици, което спомага за изключително ясно небе и позволява на мощната слънчева радиация да достигне до земята, което би направило това място идеално за слънчеви електроцентрали, пише вестник Guardian.
Друга причина за интензивното слънчево греене на Алтиплано е неговото разположение в Южното полукълбо. През южното лято орбитата на Земята е по-близо до Слънцето и достига най-близката си точка, известна като перихелий, в началото на януари, в резултат на което слънчевата радиация е със 7 % по-голяма в Южното полукълбо, отколкото през лятото в Северното полукълбо.