Асос не е просто град в Турция, той е изключително специално място. Някога тук се е намирал древният храм на Атина Палада и през Античността гърци, пергамонци, а след това персийци, римляни и византийци, са оставили своя отпечатък в древната история.

Градът е основан около 1000 г. пр. Хр., и в продължение на почти 2 хилядолетия е важен център за целия античен свят. Аристотел полага тук основите на първата школа по философия през IV в. пр. Хр., през около 55 г. сл. Хр. през Асос преминава и Свети Павел на път за Милет. През 1330 г., след превземането от османските турци, мястото е наречено Бехрамкале. Така ще го откриете и на пътните карти на днешна Турция.

Снимка: iStock by Getty Images

Асос е основан от колонисти - еолийци, както ги наричат, които идват тук от остров Лесбос. След това, по време на периода на управление на древна Гърция, градът е завладян от Александър Велики, а по-късно Асос става и част и от Римската империя.

А сега Асос е изключително ценен като туристическа дестинация. "Има две причини", казва Илхан Варлък пред БНР. "Една от тях е Аристотел, известният древногръцки философ, който се премества тук и основава философска школа в Асос през 4 век преди Христа. Той живее в Асос три години, жени се за Пития, племенница на цар Хермий и се установява в града. Някои източници съобщават, че Пития е осиновена дъщеря на цар Хермий, а според други - тя е негова племенничка. При всички случаи има връзка между Пития и цар Хермий, който пък е бил ученик на Платон. А това означава, че е възможно Аристотел и Хермий да са били съученици. И като обобщение, някои учени смятат, че цар Хермий е искал да промени и да построи едно друго обществото, да изгради в Асос една утопия, точно като идеите на Платон. Разбира се, ние никога няма да разберем това със сигурност, но това, което знаем е, че Аристотел е дошъл в Асос."

Снимка: iStock by Getty Images

Дори днес Асос си е запазил този имидж - на особено място. И тук през лятото, като част от развитието на града, продължават да се организират философски семинари и класове. Но място е също толкова важно и за религиозния туризъм. Организират и религиозни симпозиуми, защото това място е много важно за онези, които вярват, че оттук е минавал пътят на апостол Павел. "Ние също така знаем, че евангелистът Лука и неговите седем сподвижници - докато той е вървял по сушата от Александрия до Асос, те са плавали по море, и всички накрая се срещат в Асос със Свети Павел.", разказва Илхан Варлък.

Но Асос е известен и с търговията. Зад малкото пристанище има хотели и ресторанти, но след тях са разположени много складове, които се използват за съхранение на стоки за износ, като например дъбов материал, който е високо ценен и търсен. 

Снимка: iStock by Getty Images

Любопитно е, че градът носи славата и на едно от най-добрите места за производство на саркофази. Преди да стигнете до Асос, край пътя ще видите да лежи един огромен саркофаг. "Саркофаг" идва от гръцката дума σαρκός, която означава плът, и фагос, което означава "който яде". За камъка от Асос се смятало, че има специални свойства и улеснява разграждането на плътта.

Изследванията и разкопките тук продължават и тепърва предстои Асос да разкрие още чудеса. От тук преминава т.нар. Troya Culture Route - дългият 12- километра маршрут, който тръгва от Чанаккале и свързва Егейско и Мраморно море. Археологическите проучвания показват, че този регион е изключително богат на история. А маршрутът свършва в древния град Асос - разположен на близо 200 метра надморска височина, и от който се откриват гледки към остров Лесбос и Егейско море.

Снимка: iStock by Getty Images