За това бижу в югоизточен Узбекистан е писано много, но едно стихотворение на британския писател и поет Джеймс Елрой Флекър (1884-1915 г.) може би го обобщава най-добре: "Заради желанието да знаем това, което не бива да се знае, ние поемаме по Златния път към Самарканд."
Със своите разнообразни забележителности, сред които зашеметяващи джамии, мавзолеи и медресета, той със сигурност е перлата в триптиха на историческите градове на Узбекистан, често споменаван на един дъх с Хива и Бухара - две други ключови спирки по Пътя на коприната, известни със своята средновековна архитектура.
CNN представя кратък преглед на онова, което Самарканд може да предложи. Ако можете, отделете си поне три дни, за да се възползвате максимално от посещението си.
Исторически акценти
Първата спирка в маршрута на Самарканд трябва да бъде площад Регистан - вероятно най-фотографираното място в цял Узбекистан.
Трите медресета на площада, наречени Улугбек медресе, Шер Дор медресе и Тила-Кари медресе, са построени между XV и XVII век. Тези ислямски училища отлично отразяват това, което е представлявал древният Път на коприната с неговите центрове за обучение и търговия.
Макар че площад Регистан може би е най-известната забележителност в Самарканд, Шах-и-Зинда без съмнение е най-впечатляващата. В този некропол се намира колекция от мавзолеи, които са представени в тюркоазени плочки, куполи и невероятни интериори, всички датиращи от XIV век.
Има и многобройни обекти, свързани с Тимур - прочут владетел от XIV в., чието име присъства постоянно в Узбекистан.
Сред най-известните е мястото на последния му покой - мавзолеят "Гур-е-Амир" в Самарканд, посветен на живота му в злато и тюркоаз. Той е завършен през 1404 г. и Тимур е погребан в него след смъртта си през 1405 г.
Междувременно легендата разказва, че джамията "Биби Ханум" в Самарканд е поръчана от любимата съпруга на Тимур в чест на завръщането му у дома след дълго грабителско пътуване. Днес тя остава една от най-големите джамии в Централна Азия и може да посрещне около 10 000 богомолци наведнъж.
И още - историята на внука на Тимур, Улуг Бег. Той бил султан, но и учен със страст към математиката и астрономията. Неговата работа се помни и пази в историческата обсерватория на Улуг Бег, която е построена през 20-те години на XIV в. на хълм с изглед към Самарканд. Днес в нея са показани историческите измервания на пътя на слънцето за една година, които се различават само с една минута от днешните измервания.
В североизточната част на града се намира мавзолеят на Свети Даниил, старозаветен пророк. Точното местонахождение на останките му е предмет на дебати, като много държави твърдят, че ги притежават. Според местната легенда мавзолеят на Свети Даниил в Самарканд съдържа колекция от мощи на пророка, която продължава да се увеличава с времето, което принуждава многократно да удължават саркофага до сегашната му дължина - 18 метра.
Какво да опитате
Узбекската кухня е толкова разнообразна, колкото и пейзажът на страната, и Самарканд не прави изключение.
Националното ястие е plov. Това оризово ястие може да бъде приготвено с голямо разнообразие от съставки, включително моркови, говеждо месо, стафиди и лук. Всяко семейство във всеки регион има своя собствена рецепта за plov и вие просто трябва да я опитате, за да откриете идеалното съчетание.
Повечето ястия се придружават от obi non - вид хляб, който е прясно изпечен в глинена пещ. Ако търсите здравословни варианти, не пропускайте achichuk - салата от домати с лук и лек привкус на чили - или изберете manti с пълнеж от тиква или спанак, вездесъщите шашлици пък са с различни видове месо.
Що се отнася до местните деликатеси, които може да не се харесат на всеки, има kurt. Тези малки, твърди, бели топчета ще видите поставени в чинии за хапване и на пазарите. Това са закуски от сушено сирене. Легендата разказва, че те са били популярни сред пътниците по времето на Пътя на коприната.
Един от най-добрите ресторанти в града, предлагащ традиционна узбекска храна, е Platan. Той предлага големи порции, добро вино, прекрасен интериор и е идеалното място за незабравима вечеря в Самарканд.
За евтино и забавно място, където да заредите по време на разглеждането на забележителностите, отидете на базара Сиаб. Тук пътниците ще намерят много класически узбекски ястия, включително горещ samsa, shashlik и kurt. Всички те са евтини и пресни.
Посещението в Узбекистан не би било пълно, ако не се насладите на древната традиция за приготвяне на чай. Докато по-младото поколение предпочита кафето, по-възрастните местни жители все още се наслаждават на чаша чай с храната си.
Традиционните чайни в Узбекистан стават все по-редки, но чайна "Бибиханум" в Самарканд предлага автентично преживяване.
Къде да отседнете
Самарканд посреща чуждестранни посетители от хилядолетия и предлага широка гама от места за настаняване.
Има представени някои международни вериги, като Hilton и Regency, но те обикновено се намират в новата част на града, далеч от историческите забележителности. Най-добре е да изберете бутиков хотел в близост до площад Регистан, където повечето основни забележителности са на пешеходно разстояние.
Хотел Bibikhanum е на няколко крачки от джамията Bibi Khanum и базара Siab. Той се отличава с традиционното майсторство и архитектурен стил на региона.
Същевременно Kosh Havuz е модерен бутиков хотел, на пешеходно разстояние от Биби Ханум, двореца Регистан и Шах-и-Зинда, и разполага с просторни стаи, още по-просторни бани и ресторант с тераса на покрива.
И накрая, L'Argamak, комфортен хотел с малка градина, се намира на няколко крачки от мавзолея на Амир Тимур.
Придвижване
Ако сте отседнали в старата част на града, придвижването пеша е най-добрият вариант, тъй като има много малки улички, които можете да изследвате и да маневрирате.
За по-дълги разстояния, като например до железопътната гара, летището или забележителности като обсерваторията Улуг Бег, такситата са евтини и лесно се поръчват. Преговаряйте, преди да се качите, тъй като много таксита нямат брояч, въпреки че тарифите обикновено са евтини. За по-дълги еднодневни екскурзии, като например до Шахрисабз, наемането на частен шофьор и водач е най-добрият вариант.
Как да стигнете дотам
Най-голямото международно летище в Узбекистан се намира в столицата Ташкент. Оттам можете да хванете полет с Uzbekistan Airways до Самарканд или да се качите на влак.
Железопътната връзка има няколко варианта с различна скорост. Най-бързият е Afrosiyob Express, с който пътниците стигат до Самарканд за около два часа.