Сериалът "Синьо лято" от едно не толкова далечно и донякъде романтично минало, бе толково любим и очакван, че малцина са онези, които не си спомнят с усмивка за Кике, Панчо, Хави, Пираня, Тито, Хулия, Чанкете -  дори и да не са го гледали, мнозина знаят за тях. Имената им бяха "герои" и в градския ни фолклор дълго време след като поредицата вече не се излъчваше. Историите им, преживяванията им дори си имаха продължения в детските игри в България.

Снимка: скрйншот

А един град завинаги се превърна в "Синьо лято". Нерха, макар и изключително популярна, не е топ дестинация, не е място, което да свързвате с туристическия испански бум, но е символът на онова безгрижие и бунт, които филмът умело превърна в част от визитната му картичка. Дори има специален тур, който ще ви отведе до онези места, на които са заснети голяма част от сцените.

Но Нерха, разбира се, е повече от филмова площадка и освен че ще ви върне в патиланското царство на Кике и Панчо, ще ви разкрие древна история и ще ви плени с очарователни и гостоприемни местни хора, прекрасни заведения и хотели. 

Живописната красота на Нерха се простира от впечатляващите планини до крайбрежието с прекрасни плажове, а плодородните овощни градини превръщат района между тях в истински рай.

Снимка: iStock by Getty Images

Първото писмено споменаване на Нерха е от арабския поет Ибн Сади, през далечната 917 г. По него време Нерха е известна с платовете, които се тъкат в града и благодарение на които става световно-известна. Арабите я нарекли Naricha или Narija, което се може да се преведе като извор на изобилието.

Макар и да не съществуват данни или доказващи съществуването на поселища в рамките на днешна Нерха, в по-древни времена, някои изследователи изказват хипотези за наличието на определени форми на обитаване на пещерите на Нерха, както и на територия близка до очертанията на града по време на късния палеолит.

Други теории допускат съществуването на селище по време на римската империя, поради близостта на Нерха с римската вила Детунда, днешно Маро.

Снимка: iStock by Getty Images

В района са запазени различни римски реликви, включително участък от стария път, който е свързвал Секси (Алмунекар) с Кавиклюм (Торокс), и мост, който е осигурявал комуникациите с римския град Детунда (Маро).

През 1509 г., за да се осигури защита на крайбрежието срещу нападенията на берберските пирати, на скалиста местност с изглед към морето е построена крепост - мястото, където днес се намира легендарният Балкон на Европа.

В края на 16 век е построена първата фабрика за производство на захар, а в края на 18 век и първата за хартия, функционирала до началото на 20-ти век. По време на войната за независимост, англичаните разрушават местната крепост, както и пристанището.

Балконът на Европа

Снимка: iStock by Getty Images

Той е и сред най-големите атракции на Нерха, която няма как да пропуснете. След земетресение през 1884 г., разрушило местното село, кралят Алфонсо XII, решава да го посети и виждайки надвисналата над морето скала, на която някога се е извисявала арабска крепост, възкликнал "Това е балконът на Европа", оттогава се е запазило и името на тази своеобразна площадка, предлагаща изглед, към някои от най-добрите плажове на Малага, на които посетителите се наслаждават на слънцето на Андалусия.

Пещерите

Дори и да се наслаждавате на плажовете и прекрасната храна, непременно отделете от времето си, за да ги посетите.

Снимка: iStock by Getty Images

Пещерите на Нерха се простират на почти 5 километра. Тук ще видите най-големия сталагмит в света - 32-метрова колона с основа 13 на 7 метра. Пещерите на Нерха са не само географски, но и исторически паметник на праисторическия човек. Открити са забележителни рисунки в една от скритите камери на пещерите, и въпреки че не могат да бъдат видени от посетители, за да бъдат съхранени, снимки на рисунките могат да се видят в музея на Нерха.

Изгубени от хиляди години, пещерите са открити на 12 януари 1959 г., когато група момчета от Маро решават да излязат на лов за прилепи. След като прекарват нощта, наблюдавайки голям брой прилепи, които влизат и излизат от дупка в земята, момчетата решават да се върнат на следващия ден с инструменти, за да разчистят скалите и варовиковите отлагания, които блокират входа на дупката. На следващия ден те правят голямото откритие - озовават се в гигантска пещера, пълна с необичайни скални образувания, скелетни останки и керамични съдове.

Новината за "Cueva de las Maravillas" (Пещерата на чудесата) скоро се разпространява, след като през 1960 г. вестник "Sur" в Малага публикува снимки на откритието, а пещерите стават известни като "Cuevas de Nerja" (Пещерите на Нерха).

Всеки юли тук се провежда Фестивалът на пещерите на Нерха, в който си дават среща известни изпълнители и танцьори, за да създадат една неповторима атмосфера. Ако решите да посетите това представление, не забравяйте да си приготвите топли дрехи - температурата спада рязко във вътрешността на пещерата.

След като сте посетили пещерите, не пропускайте и Градския музей, в който само в рамките на час можете да се запознаете подробно с историята на града, от времето на палеолита до 60-те години на миналия век.

Акведуктът Агила

Един от символите на града. Построен е в средата на 19 век и служи за откарване на вода до местна захарна фабрика

Снимка: iStock by Getty Images

Плажовете

Бреговата ивица на Нерха е с дължина от 16 километра, от които 12 км са заливи и плажове, като най-известните са Burriana, el Playazo, la Torrecilla и Calahonda. Всички разполагат с всякакъв вид удобства и услуги, с изключение на заливите на Маро, на които е забранено да бъда изграждани каквито и да било съоръжения и постройки.

Снимка: iStock by Getty Images