Ваканционният апартамент в Аликанте, Испания е не просто любим на семейството на Лори Зайно, той е неизменна част от историята им. Бабата и дядото на съпруга ѝ го купуват през 70-те години на миналия век. През последните 16 години двамата прекарват лятната си ваканция там почти всяка година - вече с малко дете на ръце. Апартаментът им предоставя възможност за всичко, което са искали от средиземноморска лятна почивка: слънце, пясък и много време на плажа.

До тази година. По време на почивката им в средата на юли Южна Европа беше изпепелена от гореща вълна, като температурите в градове като Мадрид, Севиля и Рим "счупиха" рекорди с 46 и 47 градуса. В Аликанте температурите достигнаха 39 градуса, но високата влажност превръща градчето в пещ, казва Зайно. Издаден е червен код за опасност, дори палмовите дръвчета умират.

Живеейки в Мадрид от 16 години, Зайно е свикнал с жегата. "Живеем по определен начин. Пускаме щорите по обяд, оставаме вътре и си почиваме. Но това лято не приличаше на нищо, което някога съм преживявал", казва Зайно. "Не можеш да спиш през нощта. По обяд е непоносимо - не можеш да бъдеш навън. До 16:00 или 17:00 часа не можеш да излезеш от къщи, дори и след тези часове бе непоносимо. "Не се чувствах като на почивка. Бяхме като в капан."

Въпреки че климатичните явления като горещата вълна в Испания през юли могат да бъдат обяснени с множество причини, изследванията установяват, че те са многократно по-вероятни и по-интензивни поради изгарянето на изкопаеми горива от човека. Но това лято те не са единствената последица от предизвиканите от човека въглеродни емисии в Средиземноморието.

През юли 2023 г. горските пожари в Гърция изпепелиха повече от 54 000 хектара, почти пет пъти повече от средногодишната площ, което доведе до най-мащабните евакуации от горски пожари, които страната някога е инициирала.

Снимка: БТА/AП

През август други горски пожари обхванаха части от Тенерифе и Жирона, Испания; Сарзедас, Португалия; и италианските острови Сардиния и Сицилия, за да назовем само някои от тях за печалната статистика. Други тревожни признаци на повишаването на температурите имаше навсякъде в Европа: суша в Португалия, хиляди медузи по плажовете на Френската ривиера, дори увеличаване на инфекциите, пренасяни от комари като денга, благодарение на по-високите температури и наводненията.

Макар че променящият се климат ще се отрази различно на различните региони и въпреки че нито една част от Земята не е защитена, учените са единодушни, че в Южна Европа се наблюдават и ще продължават да се наблюдават повече горещини, суши, горски пожари, крайбрежни наводнения и по-силни бури, както и периоди на по-интензивни валежи. Голяма част от тях падат през лятото - най-популярния туристически сезон в Средиземноморието.

Снимка: АР/БТА

Тези събития не са просто неудобни или неприятни. Те могат да бъдат и смъртоносни. В Испания близо 1000 души загинаха за осем дни от горещата вълна през юли 2023 г. Общата човешка цена на горещите вълни в Европа през лятото на 2023 г. все още не е изчислена. Но през лятото на 2022 г. - което беше също толкова горещо - повече от 60 000 души загубиха живота си.

На този фон има още една загуба, която може да изглежда далеч по-маловажна - но е напомняне за това как изменението на климата променя както нашето ежедневие, така и икономическата реалност: ефектът върху лятната почивка в Средиземноморието.

Снимка: iStock by Getty Images

От векове туристите се стичат към Средиземноморието за лятна почивка. В древните римски времена хората със средства са се отправяли към Байа, курортно градче в Неаполитанския залив, или към гръцките острови (една особено известна двойка, която изглежда се е наслаждавала на посещението си в Самос, са Антоний и Клеопатра). Дори и днес идеята да се излежаваш на огряно от слънцето крайбрежие привлича всяко лято милиони туристи в страни като Гърция, Испания и Италия.

Но това може да се промени. В неотдавнашен доклад на Европейската комисия за пътувания (ETC) се посочва, че средиземноморските страни остават най-популярната дестинация за европейците за периода от юни до ноември 2023 г. Въпреки това, в сравнение с миналата година, броят на европейските туристи, които се интересуват от пътуване до средиземноморските страни, е намалял с 10%. Междувременно много пътници преместват датите на своите почивки: с 5% повече са тези, които избират почивка през октомври и ноември в сравнение с 2022 г.

Въпреки че "икономическите фактори оказват значително влияние", каза Едуардо Сантандер, изпълнителен директор на ETC, "тревогата относно метеорологичните условия също оказва влияние върху това къде европейците избират да отидат на почивка". Проучването на ETC установи, че близо 8% от пътуващите са посочили конкретно "екстремни метеорологични явления" като основна причина за безпокойството им относно пътуването в Европа от юни до ноември 2023 г.

Снимка: iStock by Getty Images

Данните по месеци от конкретни държави показват по-конкретни промени. Данните, споделени с BBC Travel от статистическото бюро на Италия, например показват, че рекордният за всички времена месец за международни пристигания в страната е бил през юли 2019 г. с 9 255 000 чуждестранни посетители. До 2022 г. броят им се е възстановил, почти, до нивата отпреди Covid-19, с 9 064 000 посетители през юли. И все пак до следващата година - юли 2023 г. - той отново е спаднал до 8 748 000.

Отчасти това може да се дължи на "затягането на коланите" от страна на потребителите, тъй като ETC установява, че почти една четвърт от анкетираните са изразили загриженост относно повишаването на разходите за пътуване. Част от тях може да се дължат и на нестабилност, тъй като туризмът продължава да се възстановява от ковид пандемията.

През юли 2023 г. международните туристически пристигания в световен мащаб все още са били едва 84% от нивата преди пандемията. Но както изследванията, така и анекдотите насочват към идеята, че някои туристи може да променят датите на почивките си в Средиземноморието или да не ги резервират изцяло и поради изменението на климата.

В Италия например данните показват, че от януари до април 2023 г. броят на чуждестранните туристи  се е увеличил с 43% в сравнение със същия период на 2022 г.

"Потребителите са наясно с това как изменението на климата се отразява на времето в Европа и какво въздействие може да има това върху тяхната почивка. Това оказва забележимо влияние върху туристическите потоци в Европа", заявиха от Сантандер.

Междувременно други дестинации извличат ползи. Все повече летовници избират дестинации с по-меки температури като Чехия, България, Ирландия и Дания, казва Сантандер. Крайбрежният британски регион Корнуол, известен със своите плажове и гледки към океана, е отбелязал ръст на посетителите от страни като Германия, Италия и Нидерландия, според Малкълм Бел, изпълнителен председател на Visit Cornwall. "Смятаме, че това отчасти се дължи на по-хладния климат, който прави разходките и карането на колело по-скоро удоволствие, отколкото мъчение под парещо слънце", казва той.

Снимка: iStock by Getty Images

И макар че Обединеното кралство може и да няма най-добрата репутация по отношение на времето, всичко е относително: според проучване на Visit Britain за посетителите от Съвета за сътрудничество в Персийския залив климатът на страната е най-важният мотив за посещение, особено когато целят  да се избавят от летните горещини, а за индийските туристи той е третият по важност.

Тъй като светът - включително Великобритания - се затопля, туристите от повече региони могат да открият, че страната изглежда като добър летен залог. Важно е да се отбележи обаче, че нито един регион няма да бъде "защитен" от въздействието на климата; в Корнуол например ще има по-силни бури, по-бърза ерозия на бреговете и повече наводнения, горещини и суши, както и бързо покачване на морското равнище, което може да потопи голяма част от сегашната брегова линия.

Очаква се тези тенденции да се запазят, ако не и да се засилят през следващите години. "Прогнозите са, че условията през лятото в Средиземноморието ще се влошат", казва Бас Амелунг, доцент по анализ на екологичните системи в Университета Вагенинген в Нидерландия, който изследва въздействието на климатичните промени и туризма. "Все още е трудно да се предвиди какво точно ще означава това, но мисля, че трябва да се подготвим за най-лошото."

В един от основните доклади, публикувани наскоро от Съвместния изследователски център на Европейската комисия, се посочва, че със затоплянето на климата южните крайбрежни райони на Европа ще загубят най-много: през лятото те ще посрещат средно с 10 % по-малко туристи, особено при сценарий на затопляне от 3 или 4 градуса, отколкото през 2019 г. Много от тези посетители ще се пренасочат към други сезони - но не всички. В доклада се посочва, че на гръцките Йонийски острови например все пак ще има спад на посетителите с 9 % годишно. Други региони се справят по-добре: при същия климатичен сценарий туристите в Западен Уелс например ще нараснат с 16 % годишно.

Снимка: iStock by Getty Images

"Южноевропейските региони показват недвусмислен сигнал за влошаване на условията за туризъм през лятото", пишат авторите, което прави много райони "потенциално... неподходящи за туризъм".

В доклада се отбелязва, че перспективите са много по-добри, ако до края на века светът спази обещанието си за повишаване на средната глобална температура с 1,5 градуса. В този случай промените са сравнително незначителни, като най-големият спад се очаква да бъде в Кипър - с близо 2 % по-малко туристи, отколкото през 2019 г. Този най-добър сценарий става все по-невероятен, но при съгласувани и бързи усилия все още е на една ръка разстояние.

Въпреки това много средиземноморски дестинации сами или не са наясно, или не искат да се ангажират с тази реалност, казва Амелунг. Той е разговарял с десетки хора, работещи в туристическата индустрия в южноевропейските страни. "Някои от тях дори все още се съмняват дали изменението на климата е реално", казва той. "Други пък не са толкова загрижени. Винаги има други проблеми, които са по-спешни."

Тъй като голяма част от туристическата индустрия е съсредоточена върху малкия бизнес, фокусът обикновено е върху оцеляването от една година до следващата, а не върху това какво може да означава дългосрочната траектория за индустрията.

На 21 юли 2023 г., в резултат на най-голямата гореща вълна през лятото, Националната агенция по туризъм на Италия публикува съобщение за пресата. "Няма извънредни климатични ситуации, температурите са в сезонната норма", гласеше заглавието. "Ние сме страната на слънцето, хубавото време, гостоприемството par excellence. И цифрите потвърждават, че Италия става все по-привлекателна", се цитира министърът на туризма Даниела Сантанче. "Осъзнавам, че по тази причина сме много сериозен конкурент, което кара чуждестранните вестници да изострят разказа за нас, но високите температури са нормални през този сезон и не компрометират по никакъв начин туристическото ни предлагане."

EPA/БГНЕС

Докато глобалните усилия за намаляване на емисиите продължават, все повече внимание се обръща на факта, че климатичните промени вече са тук - и почти всяка индустрия ще трябва да се адаптира. Туристическата индустрия не е по-различна. Стратегиите включват повече планиране, съобразено с изменението на климата, като например изграждането на нови хотели с характеристики като по-добра изолация и климатизация, вместо да се оставя това да бъде преоборудвано след пет или десет години, каза Амелунг.

Други вероятни промени включват средиземноморските дестинации да фокусират маркетинга си повече върху по-меките сезони като пролетта или есента. Той също така посочва, че ако училищните графици станат по-гъвкави в бъдеще, семействата ще могат да пътуват повече и извън летните месеци, докато ако графиците останат такива, каквито са, туризмът в Южна Европа ще бъде изправен пред драматични последици.

В Испания Зайно вижда как тези промени могат да помогнат. Роднините ѝ наскоро се върнали в Аликанте в началото на октомври. Било зашеметяващо: 32 градуса, слънчево, "времето, което се очаква да има през лятото". Но тя и семейството ѝ все още искат да резервират почивка за следващото лято. И за първи път смятат да направят промяна. За малко по-хладно, но все пак топло приключение, Канарските острови са в техния радар.