В много култури разговорът с непознат е нормален акт на общуване и дори може да зароди приятелство. Но не и за шведите.

Тук разговорите се смятат за безполезни и се наричат kallprat ("студени разговори") или dödprat ("мъртви разговори"). За да не попадат в такива ситуации, много шведи са се научили да избягват визуалния контакт с непознати и познати, които могат да срещнат на улицата, като вместо това гледат в телефоните си или се взират във витрините на магазините. За шведите целта на разговора е да се обменя смислена информация, а воденето на безцелни разговори просто не се оценява - досега, пише BBC.

Снимка: Fredrik Schlyter/imagebank.sweden.se

През последните четири седмици Лулео, 80-хилядната столица на най-северния окръг в Швеция, насърчава жителите да се поздравяват един друг в рамките на официална кампания, наречена сполучливо "Säg hej" (Кажи здравей!). Градът е разположен толкова далеч на север, че жителите му виждат едва три часа слънчева светлина през зимата, което може би допринася за репутацията им на резервирани хора. Всъщност хората в Лулео са известни с това, че говорят толкова малко помежду си, че думата "да" често се заменя с рязко поемане на дъх. Затова мнозина се надяват, че кампанията ще помогне за подобряване на настроението на местните жители - особено на тези, които се чувстват самотни.

"Да кажеш "здравей" на съседите си е дреболия, но изследванията показват, че тя може да допринесе за създаването на социални връзки и има положително въздействие върху здравето, безопасността и благосъстоянието", заявяват от градската управа.

Снимка: iStock by Getty Images

Отвъд Лулео посетителите на Швеция, които се опитват да започнат неформален разговор с продавач или сервитьор, дори и с местния поздрав "hej", вероятно ще срещнат в отговор "hej", но често с подтекст на слабо раздразнение или дори  недоверие. Експертите твърдят, че тази резервираност може да се дължи на факта, че Швеция е рядко населена страна в сравнително обширен пейзаж, поради което в продължение на стотици години хората са свикнали да говорят рядко с хора извън най-близкия си кръг.

Друга хипотеза е, че това нежелание да се разговаря може да е свързано с относително ниските нива на имиграция в Швеция до 60-те години на ХХ век. Минималният досег с други култури в миналото е означавал, че шведите са били по-малко склонни да възприемат тази категорично нешведска практика.

И все пак, въпреки привидно хладната си външност, шведите почти винаги ще бъдат учтиви и приятелски настроени, макар и по различен начин от тези от по-разговорливите култури.

В страна, която цени простотата и практичността, е най-добре да не говорите без причина.

Снимка: iStock by Getty Images