Най-дълбоката пещера в щата Мисури, която се простира на повече от 150 метра под повърхността на Земята, е открита за първи път от племето осейдж през 1500 г. Не след дълго испански изследователи, които търсят богатства и извора на младостта, се отправят на пътешествие в пещерата, но се връщат с празни ръце.
Изворът на младостта все още не е открит, макар проучванията да продължават, но богатството - макар и от неочакван източник - е намерено от миньори през 1800 г. Те стигат до пещерата, която по-късно е наречена Мраморната, в търсене на мрамор и желязо. Но вместо скъпоценни камъни и метали, те откриват гуано от прилепи. По онова време екскрементите се продават за тор и боеприпаси срещу 700 долара на тон (повече от 20 000 долара днес), разказва за Travel+Leisure Минди Бианка.
Невероятният източник на богатство продължава да присъства в пещерата и днес, но около 70 000 прилепи и техните изпражнения вече не са основната атракция. В пещерата са летели балони с горещ въздух, провеждали са се дори танцови забави. А през 1960 г. миньорският обект, превърнат в туристическа дестинация, става централен елемент на Silver Dollar City, тематичен парк в Брансън, Мисури.
От 1880 г. разполага с всички атракции, които бихте очаквали от парк, обявен от Tripadvisor за №1 увеселителен и воден парк в САЩ през 2023 г. Има 30 атракции и влакчета, 40 представления на живо всеки ден и 13 акра водни пързалки. И макар че на повърхността има повече от достатъчно занимания, сърцето на парка остава на 150 метра под земята.
Пътешествието под земята започва с драматично спускане на дълбочина до 91 метра от 20-етажна зала - най-голямата входна зала в пещера в САЩ.
По пътя посетителите минават покрай 12-метров подземен водопад и скални образувания, разположени на над 150 метра под повърхността на Земята (те са "живи" и все още растат)
Скрити сред най-тъмните кътчета на мократа варовикова пещера са застрашеният сляп пещерен саламандър и прилепите, направили миньорите богати през 1800 г. Двете същества рядко се виждат от посетителите, но остават важна част от историята и екосистемата на пещерата.
Връщането на дневна светлина представлява изкачване на 326 метра от дълбините на пещерата с помощта на въжена линия. Обиколки на Мраморната пещера се провеждат всеки ден, ако времето позволява, като са включени в билета за Silver Dollar City.
Въпреки това Минди Бианка отбелязва, че само 200 000 до 300 000 от двата милиона годишни посетители на увеселителния парк, или между 10 и 15 процента, действително посещават пещерата. В допълнение към по-малкото хора и комфортните температури, желаещите да изчакат до края на деня могат да се присъединят към обиколката Lantern Light.
Те ще изпитат какво е представлявало за миньорите спускането в необятната тъмнина на пещерата, прорязвана само от светлината на фенерите.