Париж е красив и впечатляващ град, който може да вдигне коефициента на интелигентност на всеки посетител. Богатствата му са достатъчни, за да задоволят и най-претенциозните хора, но за да получим най-доброто от него, трябва да знаем и какво поведение се харесва на парижани, пише CNN. Мнозина посочват, че тайната се крие в една дума - "Bonjour".
Още по темата
Едва ли френският поздрав е тайна за някого. Използваме го толкова често, заедно с редица други популярни чуждици, за да го забравим. Някои от чужденците и хората, които живеят в Париж, посочват, че именно с нея се прави добро първо впечатление. Елизабет Гуенет е американка, която живее от няколко години в Париж.
Тя признава, че ако някой се опита да комуникира с французите без да поздрави, най-вероятно ще получи много лошо отношение или дори отказ от комуникация. Дамата има над 150 хиляди последователя в социалната мрежа и привлича вниманието на мнозина, защото дава съвети за чужденци, насочели се към Париж за своята почивка. Дамата преподава във Франция и САЩ и получава подкрепата на парижани, когато започне да представя гледната точка на домакините.
Френският поздрав е добро начало и гарантира по-добро обслужване. Това е етикетът, към който трябва да се стремите, без никакво значение дали си купувате франзела, дали избирате дрехи в магазина или искате да обядвате в ресторант. Няма ли поздрав, никой няма да се постарае за вас.
Елизабет посочва, че всеки разговор трябва да завършва с други популярни фрази "au revoir" - довиждане, "bonne journee" - приятен ден или "bonne soiree" - лека нощ.
Защо французите са толкова инати и държат на тези малки елементи? Логично е, хората искат да видят от всеки чужденец и гост, че прави минимални усилия и уважава тяхната култура. Със сигурност има достатъчно туристи, които всяка година стоят на летището и си мислят, че французите са твърде надути, но домакините имат своите мотиви и след като милиони чужденци пристигат всяка година, редно е да се научат техните правила.
Елизабет посочва, че е много важно да се знае поне малко френски, който отваря много врати. Опитайте се да започнете разговора с:
"Parlez-vous anglaise?" - Говорите ли английски?
И се постарайте да използвате и други думи като:
"S"il vous plaît:" - Моля
"Merci" - Благодаря
"Pardon/Excusez-moi" - Извинете
Причината е, че повечето французи биха проговорили английски, ако подходите по този начин. Те самите признават, че често са в същата ситуация, когато отидат в САЩ или друга страна. Тогава трябва да проговорят английски и дори да не го знаят толкова добре, правят опит да го говорят и да уважават страната, в която са решили да почиват.
Никой не очаква да проговорите френски по време на ваканцията си, но парижани оценяват факта, че поне се опитвате и уважавате страната им.
Френските заведения също обръщат внимание на етикета и ако подходите правилно, може да получите наистина добро и качествено обслужване. Все пак говорим за страна, която забранява на служителите да се хранят на работното си място, следователно трябва да бъдете готови за някои важни подробности.
Приготвянето на 3-степенно меню, което повечето служители консумират по време на обедната си почивка, отнема време. Забравете за бързото хранене, защото парижани искат да доставят вкуса и качеството. 30-те минути в чакане може дори да се надвишат, но това е цената, която мнозина трябва да са готови да платят. А и има ли причина да бързате, след като сте в столицата на държава с най-добрата кухня в света?
Елизабет посочва, че сервитьорите не идват толкова често и се изисква от един клиент да осъществи контакт с очи или да даде сигнал, че има нужда от него. Бакшишите се оценяват, но генерално не са очаквани. Един сервитьор иска нормално човешко отношение от клиента, за да върне такова. Именно тази практика показва и някои много важни човешки качества.
Ако изберете да обядвате в някое кафе, обърнете внимание на масата. Ако има знак, че е резервирана или са поставени прибори, тогава се ориентирайте към друга, на която може да се настаните самостоятелно. Ако не виждате свободна маса, влезте в заведението и попитайте, това е най-добрият вариант.
Парижани обичат да редят гостите на заведенията един до друг. Така всички гледат към улицата и изпълняват традиционното занимание - гледане на минувачите. Елизабет посочва, че това е най-важното, когато сте на почивка, да се настаните, отпуснете и да се радвате на атмосферата, за която пристигат хиляди.
В разгара на Олимпийските игри, заведенията няма да могат да настанят всички, но следвайки посочения етикет, винаги повишавате шансовете си да сте предпочитан клиент пред много други.
Етикетът на масата също е сред елементите, които ясно показват нивото на възпитание. Някои французи могат да изпаднат в шок, когато забележат, че млади хора, предимно американци, не могат да си служат с нож и вилица. Този недостатък не се гледа с добро око. Елизабет посочва, че много от храните, които обикновено се консумират с ръце, изискват прибори във Франция. Това включва хамбургерите и пицата.
Постарайте се да говорите тихо, това е много важно изискване за французите. Ако не искате да получите укорителни погледи, обърнете внимание на тоналността. Елизабет разбира всичко това по-трудния начин.
Преди години, когато идва за първи път в Париж, жена от съседната маса използва ножа си, за да удари по чашата. Всички запазват мълчание и очакват тоста, но такъв няма. Действието е било с цел връщането на тишината и спокойствието.
С какво друго може да покажете, че се отличавате от масата американски туристи? Бъдете любопитни, поинтересувайте се от културата, задавайте въпроси. Попитайте французите за тяхната култура и традиция и винаги ще намерите човек, който да ви отговори на английски и дори да сподели малко тайни от кухнята. В горните редове имате всичко необходимо, за да започнете правилно разговора.
Ако се притеснявате за вечерята и не знаете какво да си поръчате, попитайте хората на съседната маса, те с удоволствие ще посочат правилното вино или ястие. Французите няма да откажат помощ, каквато често е необходима, но забравете за личните въпроси. Това е признак на лошо възпитание.
Французите обичат да се целуват по бузите, но точно този елемент отпада, ако не се познавате лично с даден човек или се виждате за първи път. Някои експерти посочват, че тази традиция е резервирана за приятели и приятели на приятели. Целувките или "bises" са изключени дори за сервитьорите. Очевидно някой е правил и това, след като трябва да се посочи като забранена зона.
Никога не коментирайте политика на масата, това също е израз на лошо възпитание, а и в последно време ще открием, че точно френската политика е твърде страстна тема.
Други важни практики, които биха спестили особени главоболия на милионите гости в Париж са:
Ако пътувате с метро, постарайте се да запазите билета си, до напускането му. Така може да докажете, че сте си закупили билет и не сте се качили гратис. Глобата е 100 евро за пътуване без билет, без значение дали сте го закупили или не - контролата няма да се интересува и не прави компромиси.
Не се хранете в движение, това не е приемливо и се забелязва от другите. Мнозина закупуват сандвичи от популярни малки магазинчета или будки. Изкушението е голямо, но Елизабет препоръчва въздържание.
Намерете пейка, седнете и се нахранете спокойно, това е по-добрият вариант. Подобна е практиката с огромните бутилки вода. Никой не казва да не се хидратирате, но се постарайте да не го правите в движение.
Информацията наистина е много, но нека приемем, че трябва да бъдем малко по-разумни и добри, когато се опитваме да разберем френската култура.
С всичко изброено е редно да проверим и дали има някаква истина в твърдението, че французите са груби и надути.
Елизабет посочва, че французите не трябва да се гледат с такова око. Една от причините е, че домакините изискват определен социален етикет от гостите. Елизабет посочва, че е важно за един турист да разбере на какво са изправени парижани всеки ден.
Франция се гордее със своята история и култура, а понякога тази гордост може да бъде възприета като арогантност. Ако планирате вашата почивка в Париж, постарайте се да бъдете учтиви и да спазвате основните правила.