Зелени хълмове, буйни гори и величествената река Рейн - регионът Рейнланд-Пфалц е като по учебник за Германия. Близкият Бон е столица на Западна Германия от 1949 г. до 1990 г., а преди това романтичното движение "превзема" замъците и гористите пейзажи на региона. За мнозина това е Германия в най-добрата ѝ форма.

И все пак едно кътче от нея никак не е германско. В тихото селце Vettelschloss(Ветелшлос), на половин час южно от Кьолн, се намира парче земя, което по всичко личи, че принадлежи на стария съперник на Германия -Англия.

"Добре дошли в Малката Британия", се казва на транспарант, закачен между две къщи - транспарант с цветовете на Union Jack, знамето на Обединеното кралство. Входът се охранява от две огромни статуи на лъвове (като тези на площад "Трафалгар"), гвардейци и редица класически британски автомобили.

Ако това не е достатъчно, на пейка до вратата седи и фигура в естествен размер на покойната кралица Елизабет, която наблюдава идващите и заминаващите. А принц Уилям е разположен усмихнат зад една пейка, до гвардейците.

Добре дошли в гостилница "Малка Британия" - кътче от Германия, което завинаги ще остане Англия.

Влезте вътре в традиционен британски пъб, където портрети на актьори от "Peaky Blinders" и мечета Падингтън в естествена големина са ваши съседи.

Ресторантът е украсен със средновековни изображения на Робин Худ. На горния етаж и в две сгради се намират спалните - всяка от тях е тематично посветена на нещо британско, от Джеймс Бонд до Нейно величество кралица Елизабет Втора.

Навън, в отворено за всички пространство, започва магическа мистериозна обиколка на всички британски символи. Има два двуетажни автобуса и статуи в естествена големина на герои от филми, телевизия и литература - от Мистър Бийн и Джак Спароу до Алиса в страната на чудесата и овцата Шон. Пейките имат табелки, посветени на части от Обединеното кралство. Британски полицаи в реални размери стоят на пост до червения килим, който води до кралицата. Всъщност трябва да се каже кралици, защото има две Елизабет, по една за всяка сграда.

Снимка: thelittlebritaininn.com

Дървените къщички, в които се провежда ежегодният коледен базар и други специални събития, са украсени с изображения на кралските особи в реални размери: Кейт и Уилям, Меган и Хари, Чарлз и Камила, както и покойната кралица с мечето Падингтън - всички те са поставени върху класически британски пейзажи.

А в по-тихата част на градината има храм на принцеса Даяна. Всяка година членовете на германския фенклуб на покойната принцеса се събират тук, за да отдадат почитта си. Защото това е най-важното в "Малката Британия" - най-големите му фенове са германци.

 

 

 

Това малко парче земя във Vettelschloss се е превърнало в място, където вековни съперници се срещат, за да си спомнят какво харесват един в друг.

Звучи като трогателна история за сближаване на две култури, но не всичко е било просто. Всъщност причината за съществуването на гостилницата Little Britain Inn е междукултурен спор.

Пространство за борба с Брекзит

Идеята за гостилницата е на Гари Блекбърн, британец, който се премества в Германия през 1985 г., на 21-годишна възраст, с 50 марки (около 27 долара) в джоба, малка чанта с дрехи и мечтата да остане няколко месеца и да работи като дървосекач.

Близо четири десетилетия по-късно Блекбърн все още е в Германия. Работата му, свързана с дървообработване, го води из цяла Германия. Той е отгледал шест деца в страната и се е оженил два пъти: първо за германка, а от 22 години за Моника, която е родом от Полша.

Снимка: thelittlebritaininn.com

Въпреки космополитния си начин на живот Блекбърн винаги е копнял за родината си. Оттук идва и колекцията от сувенири на британска тематика, която той започва да събира през 2016 г., когато купува стара телефонна кабина от Обединеното кралство. Това се случва след вота на Обединеното кралство за напускане на Европейския съюз и Блекбърн отчасти отдава почит на корените си, но също така иска да даде своя принос за възстановяване на отношенията между Обединеното кралство и ЕС.

Снимка: официална фейсбук страница

Телефонната кабина е само началото. След това се появява (първият) модел на кралицата в естествена големина, и още, и още. Два двуетажни лондонски автобуса - единият от които е от 1966 г., годината, в която Англия побеждава Германия на финала на Световната купа по футбол - се превръщат в централен елемент на това, което той скромно нарича "малка колекция". Всъщност той притежава общо четири автобуса, два от които в момента се реставрират. "Малко се побърках", признава Гари.

Снимка: thelittlebritaininn.com

Първоначално Блекбърн съхранява всичко в дома си в покрайнините на селото. Германците, които посещавали района на Рейн, се отбивали, за да погледат, да се снимат и да поговорят. Но през 2018 г. се сблъсква с препятствие на пътя. Най-новата му покупка била танк, но съседите му решили да се противопоставят на цялата инсталация и местните власти се съгласили.

Пропуснаха смисъла, казва Блекбърн; танкът не е обявяване на война. "Това е паметник на свободата и мира - за да не забравят хората колко ужасни са войните", казва той. Пешеходната пътека, която минава покрай къщата му, води до земя, която е била сцена на тежки боеве по време на Втората световна война. "Не съм имал никакви лоши намерения. Исках хората да се замислят, а не да крият нещата под килима".

Снимка: официална фейсбук страница

Със сигурност ги е накарал да се замислят. Когато му заповядват да закрие изложбата си, това влиза в заглавията на световните медии - и той получава вълна от подкрепа именно от германците, които всъщност одобряват почитта му към Обединеното кралство, когато идват да карат велосипеди и да се разхождат край Рейн. 

"Виждах, че нещата ще се променят, и хората ме питаха какво мисля за Брекзит. Затова започнах да събирам сувенири, символи на Великобритания. Идеята беше да направя място, където британците и германците да продължат да поддържат приятелството си... Всички обичат кралицата, германците все още говорят за нея. Исках да запазя германско-британското приятелство, вместо да се обърнат срещу нас заради Брекзит."

Хотел, в който да се съхраняват неговите сувенири

Vettelschloss се намира на границата на две общини. Докато общината, в която се намира домът на Блекбърн - Ерпел, в окръг Ункел - го помолила да затвори обекта, властите от другата страна на селото - самият Vettelschloss, под юрисдикцията на Линц - били по -приветливи.

Блекбърн изчислява, че е похарчил над 500 000 евро за колекцията си. Освен автобусите (само един от тях е струвал 55 000 евро с данък), той има колекция от автомобили, включително Rolls-Royce, лондонски таксита, Mini, телефонни кутии, пощенски кутии, множество фигури и дори Tardis от "Доктор Кой".

"Можех да се пенсионирам, но това беше по-забавно, да изживея мечтите си и да използвам въображението си", казва той. 

И така, какво правите, когато колекцията ви от сувенири от Обединеното кралство на стойност половин милион долара е затворена от едната половина на селото? Премествате я в другата.

През 2020 г. Блекбърн вижда, че една къща от страната на Vettelschloss се продава за 350 000 евро и веднага я купува. "Купих я, за да паркирам цистерната и автобусите", казва той просто. Но след това му "светва лампичка". Вместо просто да пресъздадат откритото изложбено пространство, което са имали преди, те биха могли да отворят хотел, тематично свързан с Великобритания.

Снимка: thelittlebritaininn.com

Кой отваря хотел по време на пандемия? Човек, който е убеден, че германците ще харесат сувенири на британското кралско семейство.

Бил е прав. Хотелът Little Britain Inn отваря врати през септември 2020 г. и веднага става толкова популярен, че на следващата година Блекбърн купува съседната къща, за да добави още стаи, ресторант и кръчма.

Днес хотелът обслужва туристите и велосипедистите, които идват заради долината на река Рейн, както и тези, които според Блекбърн идват единствено заради Little Britain Inn.

Колекцията на Блекбърн - включително прословутият танк, който сега е боядисан в цветовете на Union Jack - е разпръсната из двете къщи и градината между тях.

"Германците го обичат - повече германци харесват Британия, отколкото можете да си представите", казва той, като отбелязва, че оценката им от 9,3 в Booking.com е по-висока от тази на хотела наблизо, където някога е отседнала истинската кралица на Великобритания. Хотел Little Britain Inn също така получава оценка 4,8 от 5 в Google.

"Много хора идват за един уикенд, като подарък", казва той. "Храната е наистина добра. Чаршафите са от египетски памук, кърпите са от Гилдфорд (в Обединеното кралство) - похарчихме 40 000 евро само за спално бельо. Някои от най-добрите ни гости са били тук осем или десет пъти - все едно са наши приятели."

Днес гостилница "Малка Британия" се развива все по-успешно. Последният коледен панаир, на който се продават традиционни корнуолски пасти, риба и пържени картофи и много бира, а за забавлението се грижат диджей и имитатор на Елвис, се оказва по-голям от този в близкия град Линц, казва Блекбърн. 

Стаи, подходящи за кралица

Гостите на хотела могат да изберат една от 12-те стаи, тематично свързани с място (като Корнуол, където зад леглото е нарисуван стенопис на скала) или с личност, независимо дали е истинска или измислена - включително Джеймс Бонд, Мистър Бийн, Агата Кристи, Хари Потър и покойната кралица. Всички имат тематични стенописи зад леглото, в които не е спестено никакво внимание към детайлите - Блекбърн казва, че когато забелязал, че някои цветя в корнуолската стая не приличат на цветята, които растат по корнуолските скали, накарал художника да ги смени.

Събуждайки се сутринта, гостите слизат покрай автобусите, танка и статуите, за да се насладят на пълна английска закуска с наденички, бекон, печен боб, тост и други. Всичко е с най-високо качество - всъщност, казва Блекбърн, всичко се доставя от Обединеното кралство, с изключение на яйцата. Чаят, бирата, всичко се доставя от Обединеното кралство - нищо чудно, че някои германци идват само на закуска.

Имат и джин, специално създаден от тях - този на крал Чарлз е с мед, а бутилката от най-висок клас се нарича Лилибет (прякорът на покойната кралица). Сутрешното кафе и чай се сервират в чаши на дизайнерката Ема Бриджуотър, върху които са изрисувани имената на кралските особи.

Снимка: официална фейсбук страница

Тези, които се отбиват през деня, могат да опитат риба и пържени картофи, печено месо по специална рецепта, чай със сметана и други ястия, приготвени от Моника, която никога не е опитвала британска храна преди да отвори гостилницата и казва, че се е научила да приготвя закуските и рибата и пържените картофи, като е гледала видеоклипове в YouTube и Instagram.

Храната се приема или в трапезарията със средновековна тематика (стенописите на Робин Худ са пресъздадени по илюстрациите на книга от детството, която бабата на Блекбърн му подарява), или в бирената градина, или отпред, на пейка до кралицата, или на столове под принц Уилям. Редовните посетители са дарили части от колекцията - от снимки на кралските особи до книги, сувенири от Хари Потър и дори пиано.

По думите на Гари половината от клиентите му са германци, а сред редовните посетители са и местни политици, включително кметът на Vettelschloss. "Той идва тук, пием бира, всичко е наред", казва Блекбърн.

Другата половина са предимно посетители от англоговорящи страни. Има и други, които посещават района по работа или за удоволствие.  Въпреки кича, стаите са изключително удобни и всички са доволни.

Дъщерите на Моника и Гари -  Емили и Алисън, също участват в бизнеса. 20-годишната Емили учи в училище за хотелиери, за да се научи как да се справя по-добре. Блекбърн се надява, че когато той и Моника се пенсионират, момичетата ще могат да поемат бизнеса.

Междукултурно общуване

Но за Блекбърн Little Britain Inn не е хотел, а състояние на духа. И германците го споделят. "Германците наистина уважават кралските особи и се чувстват по-близки до Обединеното кралство, отколкото където и да било другаде в ЕС", казва той.

Надява се един ден да се пенсионира отново в Обединеното кралство. В крайна сметка той е ревностен роялист. Моника дипломатично казва: "Мисля, че Англия без крале и кралици няма да е същата." Тя великодушно позволява на съпруга си да кръсти кучетата им Чарлз и Камила - смес от породите от английски сетер и стара немска овчарка, които имат  кученца.

Снимка: официална фейсбук страница

Истинските Чарлз, Камила и Уилям може и да са на стотици мили на северозапад, но Блекбърн живее с надеждата, че един ден на вратата му ще почукат кралски особи. "Мисля, че те наистина биха го оценили - особено защото са отчасти германци", казва той, отваряйки вратата на мъжките тоалетни и откривайки крал Чарлз, изписан върху вратата на тоалетната, с изглед към писоарите.

Може би ще се стигне до държавно посещение...

 

 

ИЗБРАНО