Това малко селце е магично. Вероятно бихте допълнили - като всяко кътче в Родопите, и няма да сгрешите. Но Момчиловци има различен дух и го пази грижливо в прегръдката на дивите гори, гостоприемството, легендите и вярата. Тук всичко е смиряващо, уютно, приласкаващо и подканящо да откриваш и никога да не забравяш. Невъзможно е да не си спомняш за Момчиловци, ако поне един път си го посещавал, и да не пожелаеш да се връщаш в обителта на дълголетниците.

Снимка: официална фейсбук страница на Момчиловци

Селцето се гордее с етнографския си музей, в който е събрана богатата и вълнуваща история на момчиловеца, както и с библиотеката си, в която се съхраняват над 16 000 тома от всички литературни жанрове.

Уникална е църквата "Св. Константин и Елена", разположена в центъра на селото, както и многобройните (27 грижливо поддържани) параклиси, накацали като бели лястовици по зелените хълмове. 

Лековитото Аязмо привлича хора от близо и далеч за мълчалива и дълбока молитва, с надеждата за изцеление.

Снимка: официална фейсбук страница на Момчиловци

Красиви и загадъчни са Дупчов и Кържалийския камък - брекчи, останали от древността, напомнящи за битката на природните стихии, както и пясъчните възвишения - "Св. Атанас", "Св. Илия", "Св. Димитър".

А светещите три кръста, поставени на изток, запад и север от селото, ще ви накарат отново да надникнете дълбоко в душата си и да ви върнат, към онези човешки чувства, мисли и постъпки, които за съжаление, напоследък, все повече забравяме. Те ще ви напомнят, че духовното е истината, към която трябва да се стремим.

Снимка: официална фейсбук страница на Момчиловци

Момчиловци е разположено в югоизточните склонове на Перелико-Преспанския дял от Централните Родопи. Реките Малка Арда и Бяла, които водят началото си от Радюва планина, с горното си течение ограждат селото. И точно тук в дъното на този някогашен басейн, върху неговите пясъчни утайки, сред ридове и бърда съвсем естествено са плъзнали по склоновете момчиловските къщи.

Околностите на селото са живописни и от тук тръгват много от невероятните маршрути из Родопите. Районът изобилства от природни феномени и културно - исторически местности.

Само на около 50 км от Момчиловци се намират Пампорово, Смолян, Националната Астрономическа Обсерватория, Широка Лъка, връх Голям Перелик, Кръстова гора, Чудните мостове, Момчилова Крепост, връх Средногорец, Ухловица, Ягодинска пещера, Триградско ждрело, Момина вода, Хайдушки поляни. А само на 60 - 70 км. в южна посока е границата с южната ни съседка Гърция.

Bulphoto

Историческите корени на Момчиловци се простират далеч в древността. Кои и какви са първите заселници и кой е основателят му, засега не може да се подкрепи с документи. Но историята на селото е пресъздадена от покойния отец Константин Канев в "Миналото на село Момчиловци", изпъстрена с интересни факти, случки и разкази от миналото.

Селото изобилства от археологически находки, които ясно сочат, че тук има поселение още от праисторически времена. Видими следи оставят и траки и римляни. Съществува поверие, че селото се заселва отново втори път след средата на 17 век. Като негови основатели се сочат жителите на село Райково, сега квартал на Смолян.

В Момчиловци ще откриете запазеното като скъпоценни камъчета майсторство на родопчани, истинският дух и култура на трудолюбивите и всеотдайни хора, духа на един силно вярващ народ. Ще бъдете развълнувани и възхитени от умението на самодейните състави, от дарбата на гайдарите и танцьорите родопчани.

Пристигнали вече в Момчиловци - не си тръгвайте, без да сте опитали родопските картофки, боровият мед, горските ягоди и боровинки, специалитетите:  пататник, клин, сърми, чеверме и катми. Всичко това се приготвя с много умение и любов.

От неотдавна селцето е предпочитано място и за сватби. От началото на годината са заявени четири церемонии по сключване на граждански брак, от тях две вече са се състояли. През годините в Момчиловци заветното "Да" са си казвали украинка с българин, местна девойка с аржентинец, грък с българка...Кметицата на селото Сийка Суркова е благословила повече от 50 двойки.

Момчиловци си има и мото, с което се гордее, защото "тежи на мястото си" : "Да дадем на децата си корени и криле".

Снимка: официална фейсбук страница на Момчиловци