През последните две десетилетия музикалните фестивали се превръщат във важни културни събития.

С идването на пролетта, а след нея така желаното лято, наближават и изявите на открито, а феновете трудно могат да направят своя избор - къде да отидат? Разнообразието е толкова голямо, а изпитаните емоции - неповторими,  така че няма как да не се запитаме: А кои са най-легендарните или противоречиви музикални фестивали, които светът някога е виждал?

Фестивалът "Монтерей Поп", 1967 г.

Историята на подобни сбирки започва през далечната 1967 г., когато се провежда хепънингът Human Be-In в Голдън Гейт Парк, Сан Франциско. Именно тогава уволненият от Харвард професор Тимъти Лиъри изнася прословутата си реч, която се смята за началото на хипи движението.

Малко по-късно същата година в един хубав юнски уикенд, започва първият и единствен Международен поп фестивал в Монтерей, или иначе казано "Монтерей Поп". Събитието улавя духа на десетилетието и въвежда в новата ера на рока. Фестивалът включва едни от най-паметните изпълнения на Джими Хендрикс, Джанис Джоплин и Отис Рединг, но те са само няколко от музикантите в един доста шарен пъзел от различни стилове.

Три години преди Гластънбъри този калифорнийски купон е един от първите музикални фестивали, който поставя основите на хаоса, който познаваме днес. Запомнен е най-вече с първото голямо изпълнение на Хендрикс, който извършва най-големия акт на рокендрол бунт на всички времена, а именно подпалва китарата си в края на концерта.

Уудсток, 1969 г.

Преди малко повече от 50 години се провежда рок фестът Уудсток, превърнал се в истинска легенда с изпълненията на банди и артисти като Сантана, Грейтфул Дед, Джанис Джоплин, Джо Кокър, Джими Хендрикс, Джеферсън Еърплейн и Ху, които свирят пред насъбралите се над 400 000 души. Обещаващ "3 дни мир и музика", Уудсток се провежда за първи път през август в местността Уайт Лейк край градчето Бетъл в щата Ню Йорк. Фестивалът е известен и като една от най-големите прояви на хипи движението срещу войната на САЩ във Виетнам. Уудсток представлява и кулминация на протеста на младото поколение срещу догмите и предразсъдъците на обществото през 60-те години на миналия век.

Гластънбъри, 1970 г.

Гластънбъри е един от най-дългоочакваните музикални фестивали в света, който привлича хора от всички сфери на живота в Съмърсет, Англия, за да се насладят на смесица от музика, изкуство и култура. Фестивалът се провежда за първи път през 1970 г. и оттогава се е превърнал в един от най-емблематичните музикални събития в света.

И той е вдъхновен от философията на хипи движението и първоначално е замислен като празник на музиката и контракултурата. С течение на годините се разраства по размер и популярност, превръщайки се в мащабно събитие, което привлича над 200 000 души всяка година. Фестивалът се превръща и в платформа за политически активизъм и каузи за социална справедливост. През 1985 г. е домакин на първото в историята поле на Грийнпийс, а през 2019 г. обявява извънредна ситуация, свързана с климата, и обещава да се превърне в събитие с нулеви въглеродни емисии до 2030 г. Той е бил и домакин на някои от най-големите имена в музиката - от Дейвид Боуи до Бионсе, и представя разнообразни жанрове, включително рок, поп, хип-хоп и електронна музика.

Isle of Wight, 1970 г.

Тогава фестивалът достига връхната си точка - събитието вече се простира в пет дни, посетено е от над 600 000 души, а Джими Хендрикс прави последната си изява във Великобритания. В списъка на изпълнителите компания му правят The Doors и The Who. За нещастие многохилядната тълпа хипари принуждава британския парламент да излезе с решение за забрана срещу провеждането на музикални събития на остров Уайт, особено след като полицията се намесва, за да озапти групата Hells Angels, които се опитват да наложат свои закон и ред. Isle of Wight Festival остава силен отпечатък върху тогавашното поколение и се превръща в първия знаков фестивал - децата на цветята се събират от всички краища на света на това изолирано кътче земя и се отдават на любов, колективен живот и свободно ползване на психеделични субстанции.

Рединг, 1992 г.

Фестивалът в Рединг е обред за британските тийнейджъри, които обичат музиката. Тридневен повод да пиеш и да слушаш най-добрите групи на планетата в полето в Бъркшир. Изданието през 1992 г. е специално, тъй като отбелязва последното участие на Nirvana в Обединеното кралство. И, както показват записите от тогава, това е било и едно от най-жизненоважните изпълнения, които някога са правили като група.

Подигравайки се със слуховете за хероиновата си зависимост, Кърт Кобейн се качва на сцената в инвалидна количка, облечен в хирургическа престилка, и се преструва, че пада на пода още преди началото на първата песен. След това става на крака, за да изсвири "Lithium", "Smells Like Teen Spirit" и "Come As You Are". Едва 18 месеца след този концерт Кобейн умира на 27-годишна възраст.

Събитията, провеждани в публичното пространство, се превръщат в истински прояви на общност. Там се събират хора от всички краища, които превръщат непознатите в приятели в празничната и тържествена атмосфера. Тази среща насърчава сплотеността на общността и стимулира социалното взаимодействие, тъй като участниците споделят чувството за единство и принадлежност към общо пространство. Фестивалите не са изолирани събития, а се превръщат в точки за среща и обединение на хора от различни среди.

Освен това тези събития служат и като носители на култура и традиции. Чрез музиката, танците, представленията и други културни елементи се подчертават идентичността и корените на общността, което позволява тези традиции да продължат да се развиват през поколенията.

И в България също имаме пример за такъв фестивал, който като останалите се провежда на открито и на който хиляди се обединяват. Т. нар. Lost Gypsy Land е концептуален фест, който се случва в гората на Централен Балкан. В горещите дни на август там царува свободата на духа и тялото. И всеки, дръзнал да стигне до локацията му, попада в един магичен свят.

Защото музиката е универсален език, който ни свързва и ни вълнува във всеки един момент от живота ни, независимо на коя точка на планетата Земя се намираме.