Легендата разказва, че през 705 г. най-големият син на Фудживара но Каматари - най-могъщото аристократично семейство през този период, се скита в района, когато открива горещи извори. Скоро след това е построен риокан - традиционен японски хотел с термални извори.

В продължение на повече от хилядолетие най-различни гости, сред които преуморени токийски служители, известни лидери като Токугава (семейство шогуни, управлявали Япония в продължение на 400 години) и дори настоящият император на страната Нарухито, идват да се потопят във водата и да се насладят на пейзажа.

Снимка: booking.com

Риоканът отдавна е добре познат в Япония. Но популярността му получава световна слава през 2011 г., когато Книгата на рекордите на Гинес обявява Nishiyama Onsen Keiunkan за най-стария хотел в света.

Обявяването му го поставя в списъците на много чуждестранни туристи и сега риоканът работи, за да посрещне тези туристи, като същевременно остава верен на своите 1300-годишни традиции, пише CNN.

Снимка: booking.com

От град към държава

Достигането до риокан не е лесно. Най-напред пътниците преминават през оживения хаос на гарата в Шизуока в едноименната префектура, след което се качват на влака-стрела, пътуващ на изток.

Оттам нататък светът бавно се изплъзва. Гарите стават все по-малки, а околността все по-селска. На някои от тях дори не се вижда будка за билети.

Едночасовото пътуване с влак предоставя красива гледка към планината Фуджи, когато небето е ясно. Оризовите полета и старите къщи, някои от които все още с керемидени покриви, приличат на сцена от анимационния филм на Миядзаки "Моят съсед Тоторо". Пътуващите слизат в Минобу - село с население от само 11 000 души, и чакат автобус, осигурен от риокана.

Снимка: booking.com

Минобу е толкова малко, че будката за продажба на билети на гарата приема само пари в брой и издава хартиени билети - ярък контраст с Токио, където LED светлини изпълват градските улици, а хората се качват на влака с едно докосване на телефона си.

В Минобу няма магазин за хранителни стоки или McDonald"s. Вместо това малките улички са дом на местни фирми, работещи от поколения.

След едночасово пътуване с кола по криволичещ път, навлизащ все по-дълбоко и по-дълбоко в планините, накрая се появява риоканът.

Персоналът в традиционни кимона посреща пътниците и придружава всички до фоайето. Те дават на гостите чехли, чиито имена са предварително написани на лист хартия до тях. След този момент не се допускат никакви обувки.

"От баните до стаите усещам присъствието на историята тук", казва Мичио Хатори, гост, който е бил в риокана, за да отпразнува 70-ия си рожден ден.

Всеки детайл е от значение

Стандартните стаи в Nishiyama Onsen Keiunkan имат три части - две зони за сядане и една жилищна част. По стените висят традиционни японски свитъци, наречени kakejiku, които показват изображения на природата с подписа на художника, изписан с калиграфия.

Прозорците са толкова големи, че гледката към гората изглежда като картина на Моне. Долу тече голяма река, а издигащата се пара подсказва за наличието на горещи извори. Отвън мъж с въдица лови вечерята си.

Има общо шест горещи извора - четири открити и два закрити. Два от вътрешните горещи извори са достъпни само с резервация, което позволява на хората с татуировки да се насладят на преживяването. (В Япония повечето горещи извори продължават да забраняват татуировките поради връзката на това изкуство с бандите на Якудза, въпреки че това бавно се променя.)

Природата не е само навън. Тя е основен елемент и на интериора - подовете са изработени от местен камък, ваните са от дърво, а вътрешните вани са изпъстрени с декоративни растения.

За вечеря гостите получават частна стая в запазен час. Сервира се петстепенно меню с вино местно производство.

Снимка: booking.com

Първото ястие започва със суши, тофу и лека супа, преминава през пушена риба и накрая месо на скара и люти чушлета. Когато е възможно, съставките се доставят на място. Обикновено соба нудлите се приготвят от елда - но тук те се правят от жълъди. Камъкът, използван за скарата, е от вулканичните скали на планината Фуджи.

Снимка: booking.com

Когато гостите се връщат в стаите си след хранене, откриват, че мястото им за настаняване е променено. Всекидневната сега е спалня с пухкави завивки.

Не е пренебрегнат нито един детайл: възглавницата е поставена в идеалната позиция за най-добра гледка към сутрешната гора, когато гостите бавно отварят очи след дълбок сън.

Следващите 1 300 години

Дългата история на Nishiyama Onsen Keiunkan включва много драматични моменти. През 1909 г. и 1916 г. има огромни пожари. През 1925 г. голяма скала разрушава една от сградите на риокана. През 1982 г. е засегнат от силен тайфун.

В резултат на това главната сграда на хотела е премествана три пъти. Президентът на риокана Кенджиро Кавано смята, че уединеното местоположение на хотела е позволило на бизнеса да оцелее през всичките тези години. И въпреки успеха му, никога не е ставало дума за разширяване.

"Предишният президент ми каза да стана господар на риокана и да не се разсейвам", казва Кавано. "Когато започнеш да виждаш успеха, започваш да си "пъхаш" главата в други начинания, ставайки уязвим за провал."

Снимка: booking.com

В продължение на повече от век риоканът е собственост на две семейства, но когато се налага да се реши кой да бъде 53-ият президент, предишният има проблем - няма повече роднини или потомци, които да поемат управлението на следващото поколение.

Кавано се присъединява към Nishiyama Onsen Keiunkan през 1984 г., когато е на 25 години, и преди да започне да се занимава с мениджмънт, работи различни неща, включително компютърен специалист.

Десетилетията, през които работи в тясно сътрудничество със семейния бизнес, създават силна връзка между Кавано и неговия предшественик. Но той не е имал представа какво ще се случи след това.

Снимка: booking.com

"Един ден ме извикаха в кабинета на предшественика и ми казаха, че поемам бизнеса", разказва Кавано. "Почувствах такъв огромен натиск да поема такова историческо място. Отне ми шест месеца, за да приема предложението. "Най-голямото ми притеснение беше, че ще бъда последното поколение, което ще поддържа този риокан".

Населението на Япония продължава да намалява, като всяка година чупи рекорди. Междувременно по-младите поколения се преместват в големите градове като Токио в търсене на по-добри възможности, оставяйки селата с предимно възрастни жители.

Кавано не може да наследи риокана по закон, защото не е кръвен роднина. За да реши този проблем, той придобива първоначалните дялове от бизнеса и създава компанията Nishiyama Onsen Keiunkan Limited.

Поддържане на традицията

Други предизвикателства са свързани с поддържането на традициите на риоканите, като същевременно се адаптират към новата вълна от туристи, много от които са чужденци. В момента персоналът говори различни езици, включително английски.

Кавано казва, че много риокани са се приспособили към съвременните условия, като са разрешили носенето на обувки вътре в обекта и са добавили легла в стаите, но той не е искал да се приспособява.

Снимка: booking.com

Вместо това той поръчва изработването на футони с по-големи размери, за да могат да се настанят новите западни гости, които обикновено са по-високи от японските посетители.

"Планираме да запазим и концепцията за събуване на обувките на входа", казва Кавано. "Искаме да сме сигурни, че нашите гости ще усетят автентичността на традициите, които сме опазили през годините.

"Чувствам, че е мой дълг да направя така, че този риокан да оцелее. Когато предам риокана на 54-ия президент, ще съм изпълнил задължението си."

Снимка: booking.com