Левски срещу ЦСКА. Джокович срещу Надал. Тейлър Суифт срещу... почти всеки друг. Съревнованията не са нещо ново под слънцето, но когато става въпрос за цели държави, малко съперници могат да се сравнят с Мавриций и Сейшелите. От началото на масовия туризъм в двете островни държави в Индийския океан, те са рамо до рамо в борбата за туристите и техния бюджет за екзотична почивка.

На пръв поглед двете дестинации изглеждат много сходни - изкушават търсачите на тен с божествени плажове, поклащащи се на вятъра палми и топла вода. Но ако се вгледате по-внимателно, ще видите разликите, които ще ви помогнат да направите своя избор.

Ето няколко основни признака, по които можете да прецените дали Мавриций или Сейшелите са подходящи за следващата ви почивка:

Снимка: iStock by Getty Images

Плажове

Много от снимките на райски плажове, които сте виждали, са снимани по крайбрежието на Сейшелите. Тук водата наистина е тюркоазено синя, пясъкът е бял и мек, а най-хубавата част е, че всички плажове в страната са обществени. Не, всъщност има и още по-хубава част: според закона до всеки плаж трябва да има пешеходен достъп. Това на практика означава, че можете да отседнете и в по-ниска категория хотел или дори къща за гости, а сутринта да преминете покрай луксозния 5-звезден хотел и да опънете хавлията си на плажа точно пред него.

В Мавриций също всички плажове на теория са обществени, но преминаването покрай портиерите на луксозните хотели, за да достигнете до разкошните им плажове, не е чак толкова лесна работа. За сметка на това крайбрежната ивица е дълга и разполага с много на брой достъпни плажове, подходящи както за семейства с деца, така и за екстремни спортове. Най-добрите пясъчни плажове са в северната част на страната.

Земята на седемте цвята на остров Мавриций

Снимка: iStock by Getty Images

Извън плажа

Сейшелите са едно от най-древните места на света от гледна точка на растителен и животински свят и тук можете да срещнете видове на милиони години като гигантските костенурки в Алдабра и растението, което е тук от ерата на динозаврите - коко де мер. Можете да правите преходи през планините или в джунглата, да практикувате скално катерене, да се спускате с горски тролей, да яздите, да наблюдавате диви животни, да снимате водопади и да плувате в някои от тях. Само на няколко минути с шнорхел от почти всеки плаж можете да попаднете на разкошни места за гмуркане с костенурки и цветни риби. Моторните водни спортове обаче са забранени на Сейшелите, за да се опази крехкият воден свят.

На Мавриций половината от обработваемата земя е засята със захарна тръстика, а останалата част от страната се пази в природни резервати и национални паркове (и има защо - легендарната птица Додо някога е бродила из тези гори, преди европейците да се погрижат да я заличат от лицето на Земята). Маршрути за преходи и велосипедни трасета минават през недокоснатите субтропични гори. Тук имате по-голям избор от активности, особено по отношение на водните спортове - в западната част на острова има локации за кайтсърфинг, екстремни спортове, гмуркане. Можете също да наблюдавате делфини и да се разхождате в колониални ботанически градини, да видите зашеметяващи водопади сред буйна зеленина или да стъпите по неземните пейзажи на Земята на седемте цвята.

Прясна риба в крайпътно заведение на Сейшелите

Снимка: iStock by Getty Images

Храна

Най-специфичното предложение в менютата на Сейшелите е прилепът. Ще го намерите от малките заведения, предназначени само за местните, до изисканите ресторанти на луксозните хотели. Обикновено го сервират в къри и определено не е хапка за всеки вкус, но пък е интересно поле за експерименти. Освен това на всеки ъгъл ще намерите свежа риба и морски дарове, а местната кухня е силно повлияна от френското минало на островите. В превод: трудно е да откриете лоша храна на Сейшелите.

Мавриций, от друга страна, е креолски микс от индийска, африканска, китайска и европейска кухня - т.е. не знаете какво да очаквате и кой вкус надделява точно там, където сте седнали. Уличната храна включва много индийски подправки, но има и повече (в сравнение със Сейшелите) места за пица и бургери за търсачите на познатите европейски вкусове.

Водопад Шамарел на остров Мавриций

Снимка: iStock by Getty Images

Време и климат

И двете държави са благословени с разкошно време - приятно топли дни и приятно прохладни нощи. На Сейшелите, които се намират само на 7 градуса от Екватора, времето е подходящо за плаж почти целогодишно с изключение на няколкото дни с кратки валежи по време на дъждовния период.

В Мавриций температурите са приятни целогодишно, но през февруари и март са възможни сериозни валежи, а най-високи са градусите от декември до март. През юли и август пък вятърът е най-силен, което прави периодът перфектен за пътуване, ако посещавате Мавриций за уинд- или кайтсърфинг.

Хотел с инфинити басейн на Сейешелите

Снимка: iStock by Getty Images

Хотели и цени за почивка

Макар да са известни като луксозни дестинации, и двете островни държави имат места за настаняване в пълната гама от нощувка за няколко хиляди евро до стая за около 100 евро на вечер. Разликата в цените на пакетните почивки не е съществена и отново крайната сума зависи от категорията на хотела, който си изберете.

Пакетна почивка на Сейшелите с включен полет и 7 нощувки на база закуска и вечеря излиза между 2500 евро на човек (за хотели с 4 звезди) и над 4000 евро на човек (за 5-звездни комплекси).

Разгледайте актуални оферти за почивка на Сейшелите тук >>>

Пакетна почивка на Малдивите с включен полет и 7 нощувки на база закуска и вечеря в 3-звезден хотел може да излезе под 2000 евро на човек, докато в 5-звезден комплекс цените са около от около 2700 до 4000 евро.

Разгледайте актуални оферти за почивка на Мавриций тук >>>