Легендата разказва, че драматичните скални църкви в Лалибела са създадени от ангели. Скрити дълбоко в скалите във високите планини на Северна Етиопия, 11-те монолитни църкви са построени в края на XII и началото на XIII в. от крал Лалибела, който, както твърди, е построил църквите по указание на Бога.

Когато кръстоносните походи са в разгара си, а поклонническите места в Йерусалим са твърде опасни за посещение, църквите в Лалибела са замислени като "нов" Йерусалим и място за поклонение на голямата православна християнска общност в Етиопия.

Снимка: iStock by Getty Images

Днес църквите продължават да бъдат основно място за поклонение на етиопските християни. Освен това те са обект на световното наследство на ЮНЕСКО и туристите се стичат тук, за да видят едно от най-необикновените исторически места в Африка.

Според местния водач Уоркейе Десале Алему има две възможни причини, поради които църквите са били изсечени в скалата. Първата е като форма на защита: през следващите векове мюсюлманските нашественици са разрушили много от по-явните църкви и затова крал Лалибела е смятал (както се оказа, с право), че зариването им ще ги запази скрити от потенциални нападатели. Другата причина според Алему е, че крал Лалибела "е бил вдъхновен и от библейския разказ, че Исус е роден в пещера във Витлеем и е погребан в пещера в Голгота".

Каквато и да е причината, църквите в Лалибела са забележителни от архитектурна гледна точка. Една от църквите, Bete Medhane Alem, която е дълга 33 м, широка 23 м и висока 10 м, се смята за най-голямата монолитна църква в света, а църквата Bete Amanuel  е известна с изящните си каменни резби. Предполага се, че тази църква всъщност е започнала живота си като кралска резиденция на крал Лалибела.

Снимка: Getty Images

Нужни са големи амбиции, за да се построи "Новият Йерусалим", и може би си мислите, че след като крал Лалибела е завършил своя шедьовър, никой друг не би се осмелил да се опита да го надмине. Но на самотен планински склон, на около 60 км южно от Лалибела, един отдаден монах и двама дякони са заети да дълбаят в скалите, за да създадат необикновена нова версия на църквите.

Църквата, създадена от Тезема

Снимка: architectural-review.com

Те строят Дагмави Лалибела (което означава втората Лалибела). Работата, която се извършва изцяло на ръка, започва през 2010 г. и досега те са построили седем монолитни църкви. Когато бъде завършен, комплексът, подобно на Лалибела, ще се състои от 11 скално-изсечени църкви. Абу Гебре Мескел Тезема, самотен монах и отшелник, рядко дава интервюта, но е записал, че една от причините да построи църквите е да докаже, че не са прави онези, които твърдят, че оригиналните църкви в Лалибела трябва да са построени с помощта на ангели.

И вътрешността е създадена единствено с длето и чук

Снимка: architectural-review.com

Някои от причините, поради които Тезема избира това място за втората Лалибела, са наличието на източник на свещена вода наблизо и фактът, че в близост до мястото вече е имало недовършена пещерна църква, чието построяване се приписва на самия крал Лалибела. Алему казва пред BBC, че откритият скален и отвесен строеж на църквите ги прави "по-близо до Бога".

Цялостният стил на Дагмави Лалибела също е много сходен с оригинала. И двете имат дърворезби, понякога цветни, отвътре и отвън. Едната дори е издълбана във формата на разпятие, което напомня на църквата Bete Giyorgis (църквата "Св. Георги") в Лалибела.

Снимка: iStock by Getty Images

Църквите на Тезема обаче са значително по-малки от всички църкви в Лалибела, а редът на построяване също е различен. Смята се, че в оригиналната Лалибела вътрешната и външната част на църквите са били издълбани едновременно, докато в Дагмави Лалибела църквите се строят от основата нагоре, като първо се издълбава външната част.

Невероятно, но през първата година Тезема работи напълно сам. Днес обаче към него се присъединяват двама дякони. Но дори и в този случай те му помагат само като разчистват и извозват отломки, докато Тезема сам прави всички изкопи и издълбава.

"Докато Тезема работи, той не приема никаква храна и не използва изкуствено осветление", казва един от дяконите. "Когато издълбава вътрешността на някоя от църквите, той често го прави почти на тъмно."

Тезема целенасочено използва само най-елементарните строителни инструменти - длета и чукове, както и строителни техники от времето на крал Лалибела, така че няма тухли, хоросан или дървен материал. Няма и цялостни архитектурни планове и всички измервания се правят на око.

Според Алему използването на тези традиционни строителни техники "кара хората да се чувстват духовно отдадени".

През 2018 г. Етиопската православна църква признава работата на Тезема и църквите са осветени. Сега тук редовно се провеждат служби за местната общност и посетителите, а слабо осветените интериори са изпълнени с религиозни картини и предмети. Мястото може лесно да бъде посетено като част от полудневна екскурзия от Лалибела.

Тъй като няма повече място на скалния масив, Тезема прекратява по-голямата част от работата си и търси друго подходящо място наблизо, където да построи последните си четири църкви. Но дори и с тази пауза в работата, Тезема и дяконите имат за цел да завършат проекта през следващите няколко години. Те се надяват, че след стотици години Дагмави Лалибела ще бъде разглеждан от посетителите със същото чувство на страхопочитание, с което днес се посещава Новият Йерусалим.

Снимка: Getty Images